Kdy a kam

 • Penziopolis Dva dopisy o Písku

  středa 19.12 17:30 - Písek, Městská knihovna Písek

  Uvedení nové knihy autorů Jiřího Vogla a Petra Mano.

 • Koncert pro seniory se souborem Lego

  středa 19.12 14:00 - Milevsko

  Pořádá ZUŠ Milevsko – Klub důchodců, ul. Gen. Svobody.

Zobrazit všechny události
 

Nejvyšší soud potvrdil, že zásah proti petičnímu stánku Pirátů v Soběslavi byl nezákonný

SOBĚSLAV – Až u Nejvyššího správního soudu skončil incident z 19. září 2015, kdy během Soběslavských slavností vykázala městská policie od hradu zastupitele Martina Kákonu s petiční akcí Pirátské strany. Piráti sbírali podpisy pod petici za lepší řešení centra města a požadovali vypsání architektonické soutěže. Strážníci zastupitele od stánku odvedli, město argumentovalo tím, že slavnosti Piráti zneužili pro politickou akci. Martin Kákona pak měl dostat v přestupkovém řízení pokutu dva tisíce korun a případ skončil u krajského soudu.

Krajský soud už před více než rokem rozhodl, že zásah městské policie byl nezákonný a město má žalobci Martinu Kákonovi zaplatit 8 800 korun na náklady řízení. Podle soudu k výkonu petičního práva není třeba povolení státního orgánu a nelze ho ani vnímat jako zábor veřejného prostranství. S tímto rozsudkem se ale nesmířilo město a podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. „I když krajský soud rozhodl, že zásah strážníků byl nezákonný, tak to ale město neodradilo v dalších krocích proti opozici. Městští právníci vymýšlejí stále nové záminky, jak opozici bránit v petičním právu. Naposledy to bylo absurdní obvinění z nezákonného shromažďování, když jsme se já a pan Král údajně shromáždili na náměstí,“ zmínil Martin Kákona. Ten už má nyní v ruce také rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. „Nejvyšší správní soud konstatuje, že krajský soud nepochybil, pokud určil, že zásah hlídky Městské policie Soběslav provedený na Soběslavských slavnostech 19. září 2015 při výkonu petičního práva byl nezákonný,“ četl na červnovém jednání soběslavského zastupitelstva z rozsudku Martin Kákona. Dodal také, že petiční stánek ani nestál přímo v místě slavností, byl v blízkosti kulturního domu a průběh slavností nijak nenarušoval. Městu ale zřejmě vadilo, že stánek je vidět. „Myslím si, že by se z toho měly vyvodit nějaké důsledky, aby se taková věc už neopakovala. Město se chová nezákonně a to by se stávat nemělo,“ myslí si Martin Kákona. Soběslavský starosta Jindřich Bláha odvětil, že se město z této kauzy hodně poučilo. „Něco se tváří nějak a ve skutečnosti je to jinak. Jakmile se bude dít něco podobného příště, budeme si na to najímat odborníky, abychom nepostupovali nezákonně,“ zmínil starosta. Jaké situace a jaké odborníky má na mysli, to už dále nespecifikoval. Informoval ale o tom, že zájemci si mohou na právním oddělení města prohlédnout rozsudky v této kauze včetně příloh. 

Diskuse k článku - 16 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Věra H. 

  Reagovat

   

  Na slavnostech se má slavit a ne tam otravovat lidí takovými kravinami. Že Vám nejni hanba.

  Vloženo 3.7.2017 09:01:02

  • Jirka 

   Reagovat

    

   Jestli je vypsání architektonické soutěže větší kravina než nezákonný zásah městské policie, který by se zřejmě konal i mimo slavnosti, to musí posoudit každý sám.

   Vloženo 3.7.2017 10:10:06

 • jan 

  Reagovat

   

  Zastupitelé řeší víc svoje politické žabomyší války než starost o občany. Piráti nemusí platit pokutu za přestupek uložený strážníky, léta se kvůli tomu soudí. Mě ale spíše zajímá to, co konkrétního udělají zastupitelé pro občany.

  Vloženo 1.7.2017 19:19:44

  • Martin Kákona 

   Reagovat

    

   Přispěvěk byl skryt administrátorem, protože porušoval Pravidla pro vkládání příspěvků!

   Vloženo 1.7.2017 22:36:02

   • Martin Kákona 

    Reagovat

     

    Dobrý den, vkládání relevantních odkazů do příspěvků neodporuje pravidlům.

    Vloženo 2.7.2017 09:27:30

    • Libuše Kolářová, Jihočeské týdeníky a JcTed 

     Reagovat

      

     Dobrý den, odkazy na jiné webové stránky mažeme vždy.

     Vloženo 2.7.2017 10:54:43

     • Martin Kákona 

      Reagovat

       

      Dobrý den, omlouvám se, ale nemohl jsem to vědět. Doplňte to prosím do pravidel.
      Děkuji.

      Vloženo 2.7.2017 12:04:56

  • Martin Kákona 

   Reagovat

    

   Dobrý den. V novinách se nedočtete, co dělají zastupitelé pro občany. V době předvolební kampaně (a volby jsou u nás každý rok) noviny zveřejňují téměř výhradně volebním stranám pouze placené příspěvky. Týdeník je možná výjimkou, ale má to své meze.

   Vloženo 6.7.2017 10:12:33

 • Redich 

  Reagovat

   

  Ty starostové jsou v poslední době velmi nekompetentní, a je to v mnoha městech stejné. V Písku starostka zcela zazdila fungující kulturu a za poslední rok jsou tu jen komerční věci na úrovni Blesku. Bulvár Pískem vládne, stačí se podívat na program kina nebo kulturáku. Stačí zhodnotit letošní slavnosti, pod které je též podepsaná starostka. A přesně jak se píše dole, právo a rozum jsem já. Tristní.

  Vloženo 1.7.2017 18:39:44

 • SpermoŇ 

  Reagovat

   

  Právo jsem já, starosta. Doba králů již skončila. Asi takto to lze parafrázovat. Ale nekompetentnost a cílená nezákonnost, to je teda hrůza. Soběslavským nezávidím, i když v Táboře to také není žádná hitparáda.

  Vloženo 1.7.2017 17:49:46

 • Petr Král 

  Reagovat

   

  Slovům starosty nelze věřit. Těžko hledat větší odborníky než u nejvyššího soudu. Je to důkaz, že starosta nehodlá naslouchat ani nejpovolanějším právníkům, naopak chce, aby právníci prosazovali jeho názor i když je v rozporu se zákonem. Pan starosta nehledá odborníky, ale osoby které podpoří jeho zaslepený boj proti opozici. Jinak nelze vysvětlit, že i po zamítnutí kasační stížnosti město udělilo mě a panu Kákonovi pokutu za vymyšlený přestupek, který pod záminkou porušení práva shromažďovacího mířil proti právu petičnímu. V petici šlo o to, aby zvolený senátor nemohl současně vykonávat funkci starosty. To právě pan starosta chtěl. Petici jsem sestavil a jelikož jsem také kandidoval do senátu, chtěl pan starosta patrně vytrestat svého konkurenta. I v tomto případě krajský úřad nesmyslně udělenou pokutu zrušil a řízení zastavil. Vyjádřil názor, že argumentace města byla zmatená. Bylo by opravdu dobré, kdyby čelní představitelé města Soběslav dodržovali zákon a nesnažili se ho překroutit ve svůj politický prospěch. Pan starosta by se měl minimálně omluvit, osobně uhradit MěÚ všechny náklady vyplýtvané na zbytečné soudy a uhradit Pirátům prostředky na krytí právního zastupování.

  Vloženo 1.7.2017 16:50:42

  • Občan Soběslavi 

   Reagovat

    

   Pan starosta dávno již neměl starostou být. .. neboť volby nevyhrál, ale místo mu opět bylo přenecháno (domluveno předem).... Takže z toho vyplývá, že občan města už se dalších voleb ani nezúčastní, neboť je tímto postupem znechucen.... Starosta má rozhodné slovo na zastupitelstvech i kdyby všichni ostatní hlasovali proti. Vždy bude tak jak určí pan Bláha.....Je pravda , že sice město pozvolna vzkvétá (rekonstrukce náměstí, chodníky atd.....) ale to jsou akce které by ještě jistě par let počkali. ... ale aby se zavedla voda směrem za řeku do obytných zón, kde je voda z vlastních zdrojů velmi špatná a nevyhovující a, kde vzniklo spousta nových rodinných domů a chat... to pana starostu zřejmě vůbec netrápí. ...
   Takového starostu opravdu nepotřebujeme.

   Vloženo 2.7.2017 09:41:00

   • Taky občan ze Soběslavi 

    Reagovat

     

    Soběslav opravdu vzkvétá, je to vidět na každém kroku. Proto má pan starosta a ostatní zastupitelé důvěru. Přímá volba starosty u nás dosud není schválena, proto byl starosta zvolen zastupiteli tak, jak ukládá zákon.

    Vloženo 2.7.2017 10:43:00

    • Martin Kákona 

     Reagovat

      

     Dobrý den,
     nikdo netvrdí, že zákon o volbách do obecních zastupitelstev je dobrý. Je snazší založit politickou stranu, než kandidovat v komunálních volbách. Pan starosta má důvěru 1027 lidí, v Soběslavi jich žije 7000.
     Co se vzkvétání Soběslavi týče. Máme vybudována protipovodňová opatření, která město chrání pouze před padesátiletou vodou a navíc nefungují při přívalovém dešti. Na náměstí se za desítky milionů zadláždily staré inženýrské sítě, neudělala se ani dělená kanalizace ani rozvody internetu. Jsme poslední v kraji v hodnocení podnikatelského prostředí. Jsme poslední v kraji v třídění odpadu...

     Vloženo 2.7.2017 12:18:44

     • Jaroslav V. 

      Reagovat

       

      Přesto, že se třeba Vám nezdá být zákon dobrý, tak přesto je nutné jej respektovat a volit podle něj starostu.

      Vloženo 2.7.2017 20:29:33

      • Martin Kákona 

       Reagovat

        

       Samozřejmě, musí se postupovat podle zákona a právě proto je třeba zákon změnit. Lidé se mylně domnívají, že ve stávajícím volebním systému dávají hlas starostovi, ale ve skutečnosti dávají hlas straně. Starostova strana má potom větší sílu v hlasování, než by měla mít. Navíc v Soběslavi se stal starostou již několikráte člověk, který v počtu preferenčních hlasů skončil až na 3. místě a není ani z vítězné strany. Volby zde rozhodla strana s nejhorším volebním výsledkem a dala vzniknout koalici ODS+ČSSD. To vše podle mého názoru ukazuje, že volební systém je špatný.

       Vloženo 5.7.2017 13:54:15

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace