Některé firmy nedávají na stavbu záchody. Dělníci si mají nějak poradit - Jižní Čechy Teď!
Některé firmy nedávají na stavbu záchody. Dělníci si mají nějak poradit - Jižní Čechy Teď!
Některé firmy nedávají na stavbu záchody. Dělníci si mají nějak poradit - Jižní Čechy Teď!
21. 8. 2017 15:06

Některé firmy nedávají na stavbu záchody. Dělníci si mají nějak poradit

STRAKONICE - Na redakci Týdeníku Strakonicko se obrátil obyvatel Šumavské ulice ze Strakonic s tím, že v ulici probíhají stavební práce a dělníci z této stavby chodí močit naproti do parčíku. "Vedle je dětské hřiště a děti pobíhají i v parku. Už jsme volali i městskou policii, ale ta nám nepomohla. Nejen, že se na to nechceme dívat, ale je to ostuda té firmy, že sem nedají mobilní záchody," vyjádřil se Arnošt Tvrdek.

Některé firmy nedávají na stavbu záchody. Dělníci si mají nějak poradit - Jižní Čechy Teď!

 

Majitel firmy Elektrostav Vladimír Vlček na dotaz reagoval, že zákon neřeší povinnost dávat na stavbu mobilní záchody. „Děláme spoustu staveb už tolik let a nikdy s tím problém nebyl,“ řekl a dodal, že firma neprovádí velké akce, tudíž dělníci nejsou na místě dlouhodobě. Podle majitele Elektrostavu si můžou dojít do nedaleké hospody. V blízkém nonstopu se ale majitel vyjádřil, že se s ním nikdo na ničem takovém nedomluvil. V žádné restauraci by asi nebyli nadšení, kdyby si z nich na čas někdo udělal veřejné záchody. 

Podobnou stížnost vznesli loni obyvatelé Komenského ulice v Milevsku. Probíhala v ní rekonstrukce a dělníci ze stavby čůrali kolem domů a u obchodního centra. Tehdy ale majitel firmy doložil, že dohodl používání záchodu ve výměníku. Jenže ulice je skoro kilometr dlouhá, dělníci tam pochopitelně z druhého konce neběhali. 

Vedoucí stavebního odboru města Strakonic Jaromír Zeman řekl, že součástí povolení ke stavbě rozhodně není žádné hygienické zabezpečení pro dělníky v podobě záchodů. Potvrzuje to i jeho kolega z milevské radnice Petr Švára. Považuje hygienické zázemí pro dělníky za samozřejmost, ale nařídit to nelze. Podle Petra Šváry tuto věc sice neřeší stavební zákon, ale lze využít jiné předpisy – třeba o veřejném pořádku. Městská policie v Milevsku ostatně trestá močení na veřejnosti pokutou poměrně často. 

Existují ale i dobré příklady. V sobotu 19. srpna ráno se konečně otevřel Švehlův most v Táboře. Pracovníci firmy Firesta Fišer zmizeli, ale v zatáčce pod Pintovkou zbyly tři mobilní záchody, které tam měli dělníci k dispozici během práce na stavbě. O den později tam stály už jen dva, nezbývá než věřit, že si jednu budku přemístila samotná firma. A ne jako nedávno v Křenovicích u Milevska, kde toitoika zmizela z louky hasičům. 

I na stavbě nové silnice mezi Všechovem a Dražicemi spatříte u odbočky na Jistebnici oranžový mobilní záchod. Takže i tamní firma se o své lidi stará. Chudáci ti ostatní. Nejspíš nemají močení v parku jako hobby, ale co jim zbývá? 

 

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.