Nepřízeň počasí zájemce o ptačí říši neodradila
























PLANÁ NAD LUŽNICÍ – Ornitologická procházka vítání ptačího zpěvu v Plané nad Lužnicí se uskutečnila v neděli 4. května. Sraz byl naplánován na osmou hodinu ranní u sběrného dvora v ulici V Hlinách, a přestože počasí příliš nepřálo, dorazilo dvacet nadšených účastníků. Akci vedl Stanislav Vyhnal.
Tak vysokou účast organizátoři nečekali. Vítání ptačího zpěvu je celorepubliková tradice, která lidem umožňuje blíže poznat svět ptáků a ornitologickou práci. Účastníci si mohli prohlédnout odbornou literaturu i atlasy ptactva. „Ty malované obrázky jsou lepší, každý pták má viditelné znaky, podle kterých jde rozeznat,“ vysvětlil Stanislav Vyhnal a ukázal i atlasy z Patagonie nebo Severní a Jižní Ameriky. Nechyběl ani atlas hnízdního rozšíření, na kterém ornitolog představil například strakapouda velkého, rozšířeného téměř po celé České republice, nebo atlas migrace ptáků.
Pak už se skupina vydala na první stanoviště. Na louce je čekal čáp bílý, kterého si děti nadšeně prohlížely dalekohledem. Ornitolog František Vališ vysvětlil rozdíly mezi čápy, volavkami a jeřáby. „Volavky mají zahnutý krk, čápi a jeřábi ho mají natažený dopředu,“ poznamenal. U nedalekého rybníka se ozývala pěnice černohlavá, sýkora koňadra nebo sýkora modřinka.
Při odchytu láká nahrávka kukačky i maketa výra
Velkým lákadlem byla odchytová stanice, kde Miroslav Bažant s Petrem Janečkem předváděli chytání ptáků do sítí. Pracovali s nahrávkami kukačky obecné nebo maketami výra velkého. Účastníci viděli pěnici hnědokřídlou, sýkoru modřinku nebo samičku budníčka menšího, u které Bažant ukázal, jak poznat hnízdící samičku. „Vlivem hormonů jim vypadává peří na břiše, kůže se prokrví a ptáci tím inkubují vajíčka,“ vysvětlil. Petr Janeček s úsměvem dodal, že odchyty bývají někdy bolestivé. „Včera při odchytu tekla krev, lidi byli spokojení, ale kariéra nadějného pianisty je v prčicích.“
Na dalším stanovišti mohli účastníci sledovat, jak maketa výra nebo hlasová nahrávka naláká dravce. Výra považují za nepřítele, takže je pro ně přirozeným lákadlem. Dříve se používala živá zvířata, dnes už makety nebo vycpaniny. Podařilo se odchytit poštolku obecnou.
Cestou zpátky se skupina znovu zastavila u odchytové stanice, kde Petr Janeček ukázal odchyceného ťuhýka obecného. Účastníkům předvedl zoubek na zobáčku, kterým pták trhá potravu, a přidal zajímavost: “Ťuhýci loví i ještěrky a svou kořist často napichují na trny keřů, kde ji nechají vyschnout a teprve poté snědí.” Miroslav Bažant mezitím spěchal k síti s maketou výra a vyprostil mladou sojku obecnou. Ornitologové upozornili na její schopnost udržet stabilitu hlavy i při pohybu těla, což jí pomáhá přesně zaměřit zdroj potravy. Všechny odchycené ptáky ornitologové pečlivě okroužkovali, zvážili a změřili. Děti si mohly vyzkoušet, jaké to je pustit ptáky zpět do volné přírody. To se setkalo s velkým nadšením.
Procházky se zúčastnila také Veronika Pěničková z Plané nad Lužnicí, která se podělila o dojmy: „Akci vítání ptačího zpěvu mám ráda, člověk se pokaždé naučí něco nového a zjistí, jací ptáci v okolí žijí. Letos jsem šla už potřetí a vzala jsem s sebou děti od bratránka. Moc se jim to líbilo, mohli si dalekohledem prohlédnout čápa na louce, vidět volavky a kouknout na hnízdo straky. Navíc se jim líbilo odchytávání a kroužkování ptáků, kteří se chytili do sítí. Dětem se dokonce podařilo pak vypustit ptáčky zpět do přírody. Jsem ráda, že se taková akce u nás koná, a příští rok půjdeme znova.“
Další ornitologická vycházka se koná ve čtvrtek 8. května od 8 hodin na Mažických blatech.
Diskuse k článku