Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Noční soutěž v Bojenicích se doběhla v lijáku a bouřce

Vítězky ženské soutěže z Křenovic v píseckém okrese.

Vítězky ženské soutěže z Křenovic v píseckém okrese.

AKTUALIZOVÁNO - 24.7.2016 16:40

BOJENICE - Pátý ročník noční hasičské soutěže v Bojenicích začínal za krásného teplého večera a končil v prudkém lijáku a bouřce. V tu chvíli kolem jedné ráno už tam zdejší farář Zdeněk Pius Vágner nebyl, jinak by měl radost. Kdekdo se v duchu modlil, aby poslední týmy vůbec doběhly. Mezitím totiž vypadla elektrika a na obloze lítaly blesky. O to cennější jsou vybojované poháry, které věnovalo Zemědělské družstvo Bernartice.

 

Liják se spustil zhruba v polovině mužské soutěže a zastihl i vítězný tým z Tálína. Ten dal v pětileté historii soutěže poprvé čas pod 20 vteřin - konkrétně 19,10. A to přesto, že dopředu už se proudaři hrnuli menším rybníkem. Tým Tálína ale od začátku jasně signalizoval, že bere svůj výkon vážně, mnozí s překvapením sledovali rozcvičku a rozběhy je borců. A to už měli tálínští hasiči za sebou přes den účast na Jihočeské lize, kde ve Srubci dali svůj rekord 18,10 - dokonce na delší dráze než byla ta v Bojenicích. 

Vzápětí se pokusil na favorita soutěže zaútočit obhájce poháru z Milenovic, ale výsledek 20,74 milenovické hasiče zařadil na druhé místo. Třetí příčku mezi 15 mužskými týmy vybojovali vítězové z roku 2012 z Jestřebic časem 24,54. Paradoxně soutěž za dobrého počasí začínala neplatnými pokusy a problémy a se zhoršenými podmínkami překvapivě gradovala.

Zvědaví byli diváci hlavně na Záboří. Tamních hasičů byl od začátku plný parket, slavili a veselili se, jakoby neměli jít úplně poslední na řadu. Prohlásili, že se jim v Bojenicích výborně pije. Když se jejich čas přiblížil, strojník a proudař usnuli na stole. "To je dobrý, oni to daj," ujišťovali ostatní z týmu. A opravdu. V okamžik nástupu na základnu zvedli své znavené kolegy a všichni vespolek šokovali diváky velmi slušným výkonem 32,84 vteřiny, což stačilo na sedmé místo. To pak slavili v kádi. 

Ženy ještě běhaly bez deště. Nastoupilo sedm týmů, v premiéře se představily i domácí hasičky. Na třetí vítězství z Bojenic se chystaly hasičky z Podolí I, ale i když daly velmi dobrý čas 30,61, nakonec se musely sklonit před obhájkyněmi prvenství z minulého ročníku - křenovickým ženám se útok podařil za 28,57. Třetí byly s časem 31,69 ženy Záboří. 

Ředitel závodu Aleš Kroupa předal také ceny za nejpomalejší čas, v ženách figurku dostaly hasičky Jestřebic, byly na tom ale i tak lépe než Mirovice, Srlín a domácí Bojenice, které měly neplatné pokusy. V mužské soutěži si cenu pro nejpomalejší tým odnesli hasiči ze Zběšiček. Starosta jejich obce jim i tak slíbil novou stříkačku. 

I mezi muži se nezadařilo domácím a neplatný pokus měla také Cígler team. 

Bylo vidět, že řadě družstev dělala problém dráha prodloužená na 75 metrů. Nebylo málo proudařů, kteří nestihli doběhnout do potřebné vzdálenosti a vpředu předváděli ekvilibristické kousky, aby vodu dostali k terčům. Ředitel závodu Aleš Kroupa ale na to na nástupu upozorňoval a poznamenal taky, že když delší dráhu zvládla tři družstva bernartických dětí, měli by to zvládnout i dospělí. První družstvo malých hasičů z Bernartic dokonce v čase 40,73, čímž děti předčily i řádku mužských a ženských týmů. 

Putovní poháry si tak odvezli muži z Tálína a ženy z Křenovic, ty už podruhé. Do trvalého držení lze získat pohár po třech vítězství za sebou a to se zatím nepodařilo nikomu. Noční soutěž v Bojenicích se poprvé konala v roce 2011, kdy ji vyhráli muži Krče, o rok později Jestřebice, v roce 2013 Záboří a v roce 2014 Milenovice. Loni se nekonala, protože Aleš Kroupa zakládal dětské hasiče v Bernarticích a povedlo se mu dát dohromady opravdu početný kolektiv, který má budoucnost. Letos se tedy noční soutěž do areálu zemědělského družstva vrátila, ve velkém stylu - s ohňostrojem, kuchyní s bohatou nabídkou jídel a velkým barem. Také s vynikající kapelou Teplický drak a tanečním parketem. Tam se za blesků, hřmění hromů a lijáku přesunulo závěrečné rozdávání diplomů, pohárů, uzených kýt a dalších cen. 

Noční soutěž byla perfektně zorganizovaná, když pomůžou hasiči, předseda družstva, farář, starosta a mnozí ostatní, všechno jde. 

Víc průběh soutěže přiblížíme ve středu v novinách. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace