16. 1. 2015 15:55

Nová sportovní hala v Budějovicích znovu na tapetě

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Předchozí vedení Českých Budějovic enormně usilovalo o to, aby se zbourala stávající sportovní hala a na jejím místě vystavěla nová. Měl to být reprezentativní stánek pro vrcholový volejbal, který je výkladní skříní města. Vítězný návrh z architektonické soutěže od Atelieru 8000 předpokládal náklady až 420 milionů korun a soutěžní zadání počítalo s 277 miliony. Celá soutěž se ocitla pod drobnohledem Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, který ji zrušil. Nakonec i minulá radnice na sklonku roku 2013 dala záměr na novostavbu k ledu. Protestovali proti němu občané, někteří politici, ostatní uživatelé haly kromě volejbalistů, i další účastníci soutěže. Teď muselo nové vedení města rozhodnout, zda se smíří s verdiktem antimonopolního úřadu nebo povede spor. Radní jednomyslně odmítli podání žaloby proti verdiktu ÚOHS.

 

„V minulém vedení města byl tlak na výstavbu nové haly s tím, že stávající budova je špatná,“ zmínil současný náměstek primátora Tomáš Bouzek (TOP 09), který byl radním i v minulém období. Radnice vlastní z té doby posudek, který zdůrazňuje, že současná hala je postavena z boletických panelů a výška stropu neodpovídá parametrům mezinárodních zápasů. Těch by se však v Českých Budějovicích hrálo maximálně pět ročně, spíš méně. Nová hala měla mít kapacitu 3000 diváků, což by podle odhadu na mezinárodní zápasy bylo málo, na běžný celoroční provoz zase zbytečně moc. Nový projekt obsahoval dvě herní plochy a běžecký koridor.

První náměstek primátora Ivo Moravec (HOPB) připomněl anabázi s architektonickou soutěží. Došlo 51 návrhů, z nichž většina se do ceny 277 milionů stanovené zadáním nevešla. Výběrová komise si tehdy přizvala znalce a ten vynesl výrok, že jestliže se v tolika případech architekti do ceny nevešli, byl by tento limit diskriminační. Takže se cena pominula a hodnotilo se dál. Do užšího výběru se dostaly dokonce pouze práce, které limit překročily. A právě to, že město nedodrželo vlastní zadání, vyhodnotil antimonopolní úřad jako pochybení a soutěž zrušil.

Město je teď v situaci, kdy autorům z užšího výběru a druhého a třetího místa již vyplatilo odměny. Vítězný Atelier 8000 však nedostal nic, protože jeho odměnou mělo být zpracování projektu, který se odhadoval na 10 až 20 milionů korun. Radnice je tedy v prekérní situaci – zda odměnit vítěze a jak, nebo zda požádat ostatní účastníky, aby odměny ze zrušené soutěže vrátili.   

Městský rozpočet navíc na stavbu těchto dimenzí nemá. Letos je v něm na všechny investice dohromady 220 milionů, výhled na další roky není o moc optimističtější. Náměstek Moravec řekl, že město tedy nechá znovu posoudit stav nynější sportovní haly, o které v době největších polemik zaznívaly odhady, že může sloužit ještě dvacet let. „Druhou možností je, aby se dal návrh na změnu územního plánu a některý z vítězných návrhů se začal rozpracovávat. Můžeme také pokračovat podle vítězného návrhu malými kroky v rámci zakázky do dvou milionů korun. Každý krok, který by nastal, se ale vzhledem ke komplikované situaci musí napřed právně prověřit,“ uzavřel Ivo Moravec.  

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.