Nový bytový dům za 600 milionů vyroste v budějovické čtvrti Čtyři Dvory

„V tuto chvíli nedokážeme říct přesný počet bytů, protože záleží na tom, jak se s tím prostorem architekti popasují. My sice v soutěži vymezíme několik základních věcí, ale rozhodně nechceme moc konkretizovat. Samozřejmě bychom rádi získali co nejvíce bytových jednotek, ale jsme tam omezeni například stavební čarou nebo územním plánem,“ uvedl náměstek primátora Viktor Lavička.
Soutěž o návrh proběhne ve dvou kolech. V prvním z nich město osloví architekty, kteří pak dodají své studie a odborná porota složená ze závislých i nezávislých členů z nich bude vybírat návrhy, které postoupí do druhé fáze, kde už budou hodnoceny. Nakonec komise vybere jeden návrh. „Počítáme s náklady na soutěž ve výši 3,465 milionu korun. Nejde jen o honorář pro odbornou komisi, ale vyplatíme i finanční ceny účastníkům soutěže, kteří skončí na prvních třech místech,“ doplnil Viktor Lavička.
Architektonická soutěž by měla být ukončena v dubnu 2021 a potom už by se projekt mohl posunout dál. „Nejprve se chceme soustředit na sociální a dostupné bydlení, a to kvůli dotačním titulům, které bychom na stavbu mohli získat. Šlo by tedy o byty 1+kk a 2+kk. Ve druhé části by pak mělo jít o byty 2+1 a 3+1. Ale soutěž bude vypsána poměrně volně, aby měli architekti možnost tvořivé práce,“ dodal náměstek primátora Tomáš Bouzek.
Město současně zapracuje i na urbanistické studii místa. „Nejsou tam žádná závazná pravidla. Ale pracujeme s tím tak, aby na dotčené území byly budovy umístěny s určitou „štábní kulturou“. Bavíme se tedy nejenom o objektech, ale chceme do toho velkého prostoru zahrnout i silniční síť a další komunikace. A pokud se týká samotného bytového domu, rádi bychom v prvním nadpatře směrem do ulice Rošického měli i nějakou formu občanské vybavenosti. Aby nešlo jen o byťák jako takový. Předpokládáme totiž, že v okolí vzniknou další bytové domy a my pak můžeme nabídnout i komerční nebytové prostory. Dneska se bavíme o zajímavé bytové architektuře, proto se těšíme na architektonické návrhy, které se nám podaří soutěží získat. Jde o cennou část města, kterou bychom určitě nechtěli zkazit,“ poznamenal Viktor Lavička.
V architektonické soutěži se ateliéry budou zabývat nejen samotným domem, ale i bezprostředním okolím a zelení. „Prostor bude potřeba rozdělit na soukromou a veřejnou část. A budeme klást důraz na to, jak se architekti vypořádají nejen se zelení, ale například i s hospodařením se srážkovou vodou,“ připomněl náměstek primátora Ivo Moravec.
Bytový dům by kromě městských nájemních bytů měl nabídnout i podzemní parkování. Pokud vše půjde dobře, mělo by se začít stavět v roce 2023, nejpozději v roce 2024. Stavební práce by pak měly trvat osmnáct až čtyřiadvacet měsíců, podle náročnosti projektu.
Diskuse k článku