O písecké kultuře: Kino má nový sál pro artové filmy. Na městskou slavnost se vrátí vstupné - Jižní Čechy Teď!
25. 1. 2020 11:05

O písecké kultuře: Kino má nový sál pro artové filmy. Na městskou slavnost se vrátí vstupné

PÍSEK – Jaký byl rok 2019 pro Centrum kultury města Písek? Co se podařilo a kde jsou rezervy? I na to v rozhovoru odpovídá ředitel organizace Josef Kašpar, který popsal další směřování centra v tomto roce. A rozpovídal se také o sedmičkovém výročí města a tradiční slavnosti Dotkni se Písku, kterou čeká letos změna ohledně vstupného.

Jaký byl pro Centrum kultury rok 2019?

Loňský rok hodnotím jako úspěšný, protože jsme pro veřejnost připravili spoustu akcí ve všech našich střediscích. Podle poměrně vysoké návštěvnosti a pozitivních ohlasů můžeme být spokojeni. Pracovali jsme také na zkvalitnění prostředí a rozšíření možností – zmínil bych otevření nového malého sálu Kina Portyč v říjnu nebo zrcadlovou stěnu na hudebním sále. Z povahy naší činnosti cílíme opravdu na všechny generace. Příkladem může být třeba nabídka pro seniory v rámci Senior Pointu. Dramaturgické změny proběhly v Divadle Fráni Šrámka v podobě tří skupin předplatného. Věnovali jsme se i více klasické vážné hudbě, spolupodílíme se na pořádání tanečních akcí nebo kurzů.

Jak vznikl nápad na vytvoření malého kinosálu?

V roce 2018 proběhla rekonstrukce toalet včetně vybudování nové šatny. Na místě té staré se otevřel zajímavý prostor, kde se dal malý sál vytvořit. Jednou z ambic byla možnost promítat artové a nezávislé filmy, na které z principu nechodí moc lidí a jsou opravdu pro náročného diváka. Proto jsme na přelomu roku otevřeli filmový klub Samotáři. Pro tento filmový klub je menší sál s kapacitou 40 míst úplně ideální. Ohlasy jsou na to kladné. Písecké kino také díky Galerii Portyč je tak víceméně multifunkčním prostorem.

Mají lidé zájem chodit do kina i při současných technologiích, kdy není problém si film pustit doma?

Ano mají, protože dívat se na film doma není totéž, jako jít do kina. Návštěva kina zahrnuje společenský aspekt, protože se tam potkáte se známými. Naštěstí obavy, že lidé přestanou do kin chodit, se nepotvrdily. Já si myslím, že to do velké míry záleží na nabídce souvisejících služeb. Kultura je dnes především kreativní průmysl. Lidé častokrát nejdou na koncert jen kvůli kapele, ale také kvůli zajímavému prostředí nebo třeba ochotnému personálu. Rád bych v té souvislosti zmínil například i nové parkoviště u divadla, které dělalo město v koordinaci s námi. Divadlo je pěkné, ale potřebuje reprezentativní okolí. Souvisí s tím i plán na budoucí rekonstrukci zadního traktu divadla, kde jsou šatny.

Jak to vypadá s letním kinem, kde se spoustu let mluví o nutnosti velkých investic?

Do kina se od roku 1967 nijak moc neinvestovalo. Areál je zastaralý, z bezpečnostních důvodů se musela demontovat střecha hlediště. Teď máme takřka hotovou projekční dokumentaci na rekonstrukci. Bude vyhlášeno výběrové řízení, a pokud se podaří vybrat stavební firmu, která projekt zrealizuje, můžeme se těšit na takřka nové letní kino s novou střechou.

Narušilo demontování střechy nějak chod letního kina a programy?

Nijak zásadně. Jen v případě deště se musel program zrušit.

Chystá Centrum kultury v letošním roce další investice do zázemí?

Kromě rekonstrukce letního kina máme ještě naplánované malování v divadle nebo opravu střechy kulturního domu.

Jaký směr bude letos držet divadlo?

Myslím si, že naším úkolem je i vzdělávací činnost, takže si na své přijdou i náročnější diváci. Proto jsme rozšířili předplatné na již zmiňované tři skupiny. Jarní už se teď prodává a během měsíce začneme pracovat na dramaturgii podzimu. Do divadelního programu jsme zařadili i školní představení zaměřující se na práci s anglickým jazykem. Plánujeme i spoustu koncertů – Davida Kollera, Ewy Farné, Věry Martinové, kapely Kryštof a dalších. Chybět nebudou ani tradiční akce, jako Šrámkův Písek, Duhové divadlo nebo festival Pontes.

A další kulturní akce?

Kromě městské slavnosti Dotkni se Písku připravujeme festival Filmový Písek, sérii koncertů Písecké Nokturno, Mezinárodní kurzy mladých houslistů, festival Americké jaro a jazzový festival Jazz In Písek. Vloni jsme začali s Odborem školství a kultury pořádat Veletrh volnočasových aktivit, který navštívilo dost lidí. Tak bychom v této tradici chtěli pokračovat. Ve druhé polovině roku chceme řešit dramaturgické zaměření divadelní kavárny. Máme představu, že začne fungovat v kooperaci s Divadlem Fráni Šrámka Senior Pointem. Pokud se nám pořadí udělat rekonstrukci zadní části divadla, tak se nabízí možnost využití zajímavého vnitrobloku, ale to až třeba příští rok.

Jak se z vašeho pohledu ujal jazzový festival, který jste vytvořili jako náhradu za Bohemia JazzFest?

Není to mainstreamová akce. V loňském roce jsme ji postavili hodně alternativně, takže se ale letos se vrátíme k více melodičtějšímu jazzu. Akce je protipól k jiným, které jsou spíš komerčního ražení. Myslím si, že se jí na možnosti Písku daří.

Vidíte jako ředitel organizace v něčem rezervy? 

Vnímám, že díky zázemí máme obrovské možnosti k rozšiřování kulturní nabídky. Mám ve svém týmu spoustu šikovných lidí, kteří chodí s nápady, které pak zkoušíme uvést do praxe. Osobně jsem očekával větší zájem o využití klubu Uhelna jako sdílené zkušebny pro kapely.

Nedávno proběhl návrat části mobiliáře do koncertní síně Trojice. Budou následovat další části?

Vráceno bylo pravé křídlo a navrácen bude také oltář na levou stranu. Otázka návratu hlavního oltáře teď není na stole. Proběhla diskuze, jestli se má mobiliář vrátit celý, jenže v Trojici jsou teď varhany. Debatovalo se o navrácení kostela do původní podoby, která s nadsázkou trochu připomínala diskusi o divadelní točně v Českém Krumlově. Nicméně dohoda je taková, že se navrátí ještě levé křídlo a varhany zůstanou na svém místě. Je to unikátní koncertní prostor a spousta špičkových umělců si ho pochvalovala. Tohle řešení je podle mého názoru dobrý kompromis.

Písek si bude letos připomínat výročí 777 let. Bude na něj reagovat i městská slavnost? 

Na hlavním programu pracujeme, ale z větší části je hotový. Letos dojde opět ke zpoplatnění slavnosti, opouštíme myšlenku úplného bezplatného vstupu. Za pět let se náklady na akci vyšplhaly tak vysoko, že není možné ji dělat úplně zdarma, aniž bychom ochudili program. Vstupné ale nebude nějak extrémně vysoké. Abych ale nevystrašil čtenáře, tak nedojde k úplnému uzavření centra města. Bude vždy zaplocená zóna, třeba polovina náměstí, kam se bude platit vstup. To samé bude platit pro Palackého sady a další místa. Program se bude hodně dotýkat tří sedmiček ve výročí města. Aktuálně pracujeme na historickém výpravném programu i na tom hudebním. Hlavním hostem hudební části bude například kapela Divokej Bill, No Name nebo Poletíme. Dříve narození se mohou těšit třeba na Milana Drobného nebo na Moravanku. A uděláme ohňostroj nad řekou.

Vstupné bylo vždy téma k debatě, když se řešilo, co se za omezený rozpočet dá uspořádat…

Rád bych připomněl, že rozpočet poslední akce bez vstupného byl zhruba o pětinu menší, než byl v roce 2015. Snažili jsme se slavnost uspořádat efektivně. Slavnosti se povedlo dostat na nějakou úroveň a myslím si, že symbolické vstupné na jeden den 100 korun není dramatické.

Částka už je pevně stanovena?

Ještě to není přesně dané, zatím o tom diskutujeme. Ale byl bych rád, aby to tak bylo. Bohužel náklady na akci se vyvíjejí. Jsou jinde, než před čtyřmi a pěti lety. V roce 2015 byly náklady na slavnost ještě tehdejšího Centra kultury o.p.s. zhruba tři miliony. V roce 2016 jsem své první slavnosti uspořádal asi za 1,6 milionu korun. Vloni se cena pohybovala kolem částky 2,4 milionu korun. Každý rok cena o 200 až 300 tisíc narůstá. 

 

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.