Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

O šokujících poměrech v domově pro seniory v Olešné se vědělo už dávno

OLEŠNÁ – Už v říjnu 2014 přinesly Písecké postřehy reportáž s názvem Šokující manýry v soukromém domě pro seniory v Olešné. V domově byl tehdy s návštěvou jednoho z klientů reportér týdeníku ve fingované roli příbuzného a přinesl otřesné svědectví. S žádnými orgány to ale zřejmě nehnulo. Po stížnosti přátel tohoto klienta, podané na krajskou pobočku Úřadu práce, proběhla v zařízení kontrola. Její výsledky pak Písecké postřehy získaly z Úřadu práce až po písemné žádosti podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Kontrola proběhla na začátku října 2014 a jak je patrné z posledního vývoje událostí, kdy předevčírem museli být někteří klienti převezeni do nemocnic, o seniorské zařízení 82 letého majitele Josefa Králíčka se dál nikdo moc nestaral.


Jihočeský kraj včera na všechny žádosti médií o vyjádření reagoval jedinou větou: „Jihočeský kraj řeší situaci v soukromém zařízení a provádí nezbytná opatření pro zajištění péče o klienty." Pravděpodobně se to mělo stát mnohem dřív.

Nová lékařka nezůstala lhostejná

Ledy se pohnuly teprve poté, kdy péči o klienty v domově převzala v září bernartická praktická lékařka Barbora Kolářová. Upozornila na alarmující nedostatek personálu a obstarávání zdravotnické péče nekvalifikovanými lidmi. V zařízení přitom byli pacienti, kterým se musel píchat inzulín, měli močové vývody nebo potřebovali převazy. Předevčírem jich bylo odvezeno dvanáct, někteří senioři stále zůstávají na místě.

Mlčení ale s Jihočeským krajem zachovávají i Jihočeské nemocnice. Ředitel Nemocnice v Písku Jiří Holan odmítl sdělit informaci, kolik pacientů z Olešné převzala písecká nemocnice do péče. Ubezpečil, že nemocnice je vždy schopná se postarat o všechny, kdo její péči potřebují.

Starostka Olešné Miloslava Brožková uvedla, že nedostává vůbec žádné informace. Ani při předešlých kontrolách. Obec je přitom ze zákona opatrovníkem několika klientů, kteří jsou zbaveni svéprávnosti. „Tři z nich tam stále jsou," uvedla starostka. Podle jejích slov nyní na místě pracují kriminalisté.

Problémy kontrola zjistila už před třemi lety

V roce 2014 kontrola z Úřadu práce zjistila, že se domov snažil zabránit kontaktu ubytovaného klienta s jeho advokátem, jehož pověřil k prodeji auta. Advokátovi i jeho přátelům zakázalo vedení domova přístup ke klientovi a podalo návrh na zbavení způsobilosti klienta k právním úkonům. Dále bylo zjištěno porušení práva na soukromí, inspektorky například viděly otevřenými dveřmi obnaženou klientku. Už tato kontrola shledala nedostatek personálu, ředitel domova Josef Králíček si postěžoval, že během dvou let musel personál třikrát obměnit. Z nynější situace plyne, že později už tam téměř nikdo pracovat nechtěl.

Při inkognito návštěvě redaktora Petra Eliáše v roce 2014 nesměly návštěvy na pokoje, s klientem směli hosté hovořit pouze v salonku u recepce. Neustále byl rozhovoru přítomen někdo z personálu. Když si klient postěžoval, že mu zmizely boty a na nohou měl pantofle zjevně nedostatečné velikosti, odmítl se o tom tehdy ředitel Králíček s návštěvou bavit. Poté musel přítel klienta vysypat z igelitky vše, co přinesl jako dárek a personál otevřel i krabičku s kostkovým cukrem. Prý by se tam mohl ukrývat alkohol nebo drogy. „Naši klienti jsou většinou osoby se sníženou schopností rozhodování, i když o tom ještě nebylo soudem rozhodnuto. Ale je to v jednání. Nemůžeme si dovolit, aby nějací šmejdi toho zneužívali," prohlásil tehdy ředitel. Přátelé tohoto klienta poté pro Písecké postřehy uvedli, že dříve při návštěvě přivolávali kvůli obstrukcím i policii.

Nyní se tedy budou muset s případem vypořádat všechny instituce, které zřejmě v minulosti nad domovem v Olešné přivíraly oči. Domov se nachází v bývalém hotelu ve vesničce v ústraní u Orlické přehrady. Dlouho se zavřený hotel nedařilo prodat, až přišla společnost Jessenius lékaře Josefa Králíčka, který se vrátil z emigrace. Nyní Domicil aktivních seniorů, jak se zařízení jmenuje, provozuje obecně prospěšná společnost, kde správní radu tvoří předsedkyně Kornelia Sicker z německého Regensburgu, Jana van Harten z Portugalska a Pavla Havlíková z Milevska. Základní kapitál je nula korun. 

Diskuse k článku - 14 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • J.N. 

  Reagovat

   

  Zde je veřejně dostupný závěr kontroly MPSV provedený v listopadu minulého roku, jen pár týdnů před vystěhováním seniorů.
  http://iregistr.mpsv.cz/socreg/inspekce.do;jsessionid=A9C6FC513CC86A56CE8E63EF0BA8422C.node1?776H=3f5884a549329e4dfc26e9f0737bbefd&SUBSESSION_ID=1517332044808_1

  Vloženo 30.1.2018 18:17:24

 •  

  Reagovat

   

  Teď dokonce prodali Seniorský dům v Čelakovského ulici nějakým cizincům. Jmenuje se teď SeneCura Senior Centrum. Už ho nemá pan Kočí. Bomba. Cizincům prodáváme taková zařízení! Všichni raději dávají výpověď, tak jak to může pokračovat dál....

  Vloženo 23.12.2017 18:52:22

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Není jen jedna strana mince a pokud si někdo myslí, že je to pouze tam , velice se mýlí. Ono je velmi těžké soudit, pokud jste nikdy v takovém nebo podobném zařízení nepracoval. Tato zařízení jsou pouze o penězích, lidé už nemají cenu, pouze jako klient, který dává do domova peníze. Je víc takových zařízení kde ředitelka vystudovaná chemička s podporou krajské hejtmanky za 5 let vyměnila 400 zaměstnanců v domově, senioři ji ani neznají a ona nezná ani personál. Spousta stížností, několik kontrol z kraje , Umbucman a je tam stále, není to o péči je to o vedení, 1 pečovatelka má na starost i 30 klientů a má jen jedny ruce.

  Vloženo 22.12.2017 23:29:37

  • mojmír 

   Reagovat

    

   No právě. Že to není ojedinělej případ. Takováto zařízení pro důchodce jsou často neosobní komerční "firmy", tvrdě obchodující se stářím. A staří se opravdu nemohou bránit! Musí se tomu věnovat více pozornosti ze strany státu. Staří lidé nejsou zboží!
   Dík všem zaměstnancům, kteří jsou za málo peněz ke starým lidem laskavý a ochotní.

   Vloženo 23.12.2017 18:31:38

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je to stále dokola. V bývalém režimu emigrovali, protože život tady byl tak "nesnesitelný", aby se po létech vrátili, rozkrádali a jinak škodili. To jsou ti praví, Bakalou počínaje a tímto doktůrkem konče.

  Vloženo 22.12.2017 08:19:12

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Takoveto zarizeni nepatri do soukromych rukou a obzvlaste zlatokopum.Opet selhal stat a jeho urednici.

  Vloženo 22.12.2017 08:09:45

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace