Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

O tradiční čínské medicíně v Blatné, aneb Jak vše souvisí se vším

Konzultantka tradiční čínské medicíny Petra Zvonková.

 , Autor: Pavla Maradová

Konzultantka tradiční čínské medicíny Petra Zvonková.     Autor: Pavla Maradová

BLATNÁ – V komunitním centru v Blatné se nedávno konala přednáška konzultantky tradiční čínské medicíny (TCM) Petry Zvonkové. Léčení pomocí tohoto systému již používá i mnoho lékařů v běžné medicíně nebo alespoň některé z pomocných diagnostik, podobných těm, které používala medicína dávno předtím, než na řadu přišly diagnostické přístroje. Barva bělma očí, stav povrchu kůže, nehtů, vlasů, jazyka a podobně. Pomocí tradiční čínské medicíny se dá předcházet mnoha nemocem nebo pochopit chyby ve stravování a chování, které zdraví ovlivňuje.

 

Funkce pentagramu

TCM používá pentagram, který lektorka představila a vysvětlila na něm propojenost a funkci jednotlivých orgánů, ale i k jakému duševnímu stavu se jednotlivé aspekty pentagramu váží.

Čínská medicína pracuje s přírodními prvky, jako je oheň, země, kov, voda a dřevo. Ty jsou pak spojovány s jednotlivými orgány, ročním obdobím a také chutěmi, jak ukázala a vysvětlila přednášející. Ke každé chuti se pak váží i druhy potravin.

To vše je mezi sebou vzájemně propojeno a také dochází ke vzájemnému ovlivňování nemocného orgánu s jiným. Právě proto se čínské medicíně říká také celostní. Tím je myšleno, že se při léčbě nezaměřují čínští lékaři jen na postižený orgán, ale i na ty, které jsou s ním spojené včetně pocitů, jídla a podobně. Lektorka nechala návštěvníky nahlédnout především do podstaty samotného systému léčení, ale rozhodně si nedávala za cíl udělat z nich odborníky na TCM. To je záležitostí několikaletého studia.

Přesto padly i praktické rady, a z nich vyplývající souvislosti s různými neduhy. Například, že pokud někoho zlobí zrak, ke kterému se váže emoce hněvu, pak je dobré zaměřit se kromě léčby očí také na játra. Pokud jde o sluch, mohou být poškozené nebo špatně funkční ledviny a ty jsou spojené se strachem. Špatný čich nebo problémy s nosní dutinou ovlivňují plíce a příčinou může být dlouhodobý smutek. Špatnou chuť pak ovlivňuje slezina a žaludek a jako emoce tu hrají roli sympatie či jejich opak, protože každá strana má vždy dvě mince. Můžeme mít něčeho nedostatek nebo naopak přebytek. Obojí škodí, pokud je porušena rovnováha. Posledním základním orgánem pentagramu je srdce, které je ovlivňováno tenkým střevem a emocí radosti. To jsou jen základní orgány, se kterými jsou propojené další.

Meridiány a životodárná energie

Řeč byla také o dvanácti meridiánech, z nichž vedou energetické dráhy v těle. Tato energie se nazývá čchi a bez ní se podle čínské medicíny nedá žít. Pokud špatně proudí, pak také dochází k onemocnění. Zkušení lékaři dokáží podle proudění této energie zjistit diagnózu i několik měsíců před propuknutím nemoci. To je pro léčbu velmi podstatné.

Tělo dokáže upozornit na nerovnováhu mnoha způsoby, které se v běžné medicíně nepoužívají. Jde například o odpor k určité barvě, chuti, roční době nebo naopak až velké zalíbení či zacyklení se v některé ze jmenovaných možností.

K léčení v TCM se používají především diety, doporučené potraviny a bylinné čaje či tinktury na přírodní bázi. Mnoho lidí má dobrou zkušenost například s léčbou atopických ekzémů, poruch trávení, doléčením po chirurgických zákrocích, plicních onemocněních, onemocnění spojených se srdcem, krevním oběhem a podobně. Jako u všeho je ale třeba dodržovat doporučené diety a režim, který konzultant či lékař určí. Mnohdy musí dojít k celkové změně přístupu ke zpracování emocí a změně životnímu stylu.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace