Obyvatelé Ševětína v referendu podpořili pokračování těžby v místním kamenolomu

Obyvatelé Ševětína v rámci referenda odpovídali na dvě otázky. První zněla, zda souhlasí s tím, aby zastupitelstvo městysu Ševětín zamítlo změnu územního plánu, na základě kterého by měla být vybudována nová technologická linka na zpracování kamene a jeho skladování na území městyse Ševětín v prostoru za bývalým zemědělským družstvem směrem na Mazelov. Druhá pak zda jsou proti provozu stávající drtící linky kamene a dalšímu prodlužování těžby v stávajícím lomu, které zásadně zhoršují životní podmínky, obtěžují prachem, hlukem, otřesy a dopravou, a souhlasí s tím, aby zastupitelstvo městyse Ševětín podniklo veškeré kroky a opatření, aby dalšímu prodlužování těžby a drcení kamene v katastrálním území Ševětína zabránilo.
Na obě otázky oprávnění voliči v nadpoloviční většině odpověděli „ne“. „V referendu tak občané Ševětína vyjádřili souhlas ke změně územního plánu, která přesune těžební činnost do vzdálenější části od Ševětína. Jakmile bude na úřad městyse od společnosti Kámen a písek doručena žádost o změnu územního plánu, bude předložena na zasedání zastupitelům ke schválení. Tím se zahájí administrativní proces, na jehož konci budeme blíže k dosažení rekultivace stávající plochy, na které vznikne lesopark,“ zmínila po volbách starostka Romana Hajská.
Celkem bylo v ševětínských seznamech pro referendum zapsáno 1103 oprávněných voličů. Volební komise jim předala 681 obálek s otázkami, do urny se jich vrátilo 629. Na první otázku odpovědělo „ano“ 243 lidí, pro „ne“ pak hlasovalo 368 obyvatel. Hlasování se zdrželo deset voličů, kteří nezaškrtli u této otázky žádnou odpověď. Na druhou otázku kladně odpovědělo 258 voličů, záporných odpovědí bylo 357. Osm lidí nezaškrtlo žádnou odpověď.
Těžební prostor kamenolomu v Ševětíně v současné době zaujímá 24 hektarů a těží se tam už šestá etáž. Povolené mají těžaři ještě další dvě etáže. Zásoby kamene mají na dalších deset až patnáct let. Pod nimi jsou další patra, která zatím nejsou povolená, se zásobami přibližně do roku 2035 až 2040. Firma už několik let plánuje výstavbu nové těžební linky. Na jaře letošního roku plán představila obyvatelům městyse a připravila anketu, ve které mohli vyjádřit, jak se k pokračování těžby staví. Potom odpovědi vyhodnotila a začala pracovat na úpravě projektu.
„Obyvatelé si přáli, abychom projekt co nejvíce minimalizovali a ukryli. Nebylo to jednoduché, ale po několika měsících úsilí a práci projektantů a dalších odborných pracovníků se nám podařilo přesunout technologickou linku ještě dále od Ševětína, a to přímo na okraj plánovaného nového kamenolomu. Bude v podstatě skrytá všemi směry, od městysu nebude vůbec vidět. Na místě, kde měla stát původně, zůstane pouze skládka kameniva, která zabere jen asi polovinu toho prostoru. Navíc i kolem něj bude ochranný val osázený stromy,“ popsal jednatel společnosti Kámen a písek Pavel Fučík.
Vzdálenost drtičů třídičů se z nynějších tří set metrů od centra Ševětína posune až na jeden kilometr. O jednu třetinu se také sníží zábor půdy nového těžebního prostoru, než se původně plánovalo. Technologická linka bude i nižší, z plánovaných dvaadvaceti metrů by jich mělo stačit jen patnáct. „Městys by pak o naší výrobě víceméně ani neměl vědět. Sice to pro nás znamená trochu vyšší výrobní náklady, ale chceme být dobrým sousedem, proto jsme místním vyšli vstříc,“ poznamenal Pavel Fučík.
První kroky už těžební společnost udělala, když například na své náklady nechala za 24 milionů korun vybudovat obchvat Ševětína, aby nákladní doprava městys nezatěžovala. Po přesunu technologické linky pak bude celý původní areál zrevitalizovaný. Na místě vznikne rekreační areál se spoustou odpočinkových a herních prvků. Po ukončení těžby v současném dobývacím místě má být lom zatopen a nabídne návštěvníkům koupání a potápění v čisté vodě.
Diskuse k článku