Obyvatelé sídliště Nad Lužnicí volají po stálé služebně městské policie. Už léta - Jižní Čechy Teď!




Obyvatelé sídliště Nad Lužnicí volají po stálé služebně městské policie. Už léta - Jižní Čechy Teď!
24. 1. 2019 9:13

Obyvatelé sídliště Nad Lužnicí volají po stálé služebně městské policie. Už léta

TÁBOR - Největší táborské sídliště Nad Lužnicí je se svými téměř 10 000 obyvateli na úrovni malého okresního města. Prachatice nebo Český Krumlov nemají obyvatel o mnoho víc. V policejních svodkách však tato lokalita figuruje znatelně častěji než jiné části města. „Nemám ovšem taková čísla, která by potvrzovala extrémní přestupkovost či výskyt trestných činů na tomto sídlišti, rozhodně nejde o žádný Bronx,“ tvrdí velitel městské policie Petr Svoboda.




 

„Přesto musím připustit, že zde spolu s Policií ČR řešíme problémy častěji než jinde. Je to dáno zřejmě koncentrací obyvatel, jejich anonymitou ve větším celku, vyšším počtem sociálně nepřizpůsobivých a zcela určitě negativní roli sehrávají i blízké zábavní podniky včetně nedalekého sezimovoústeckého Apolla.“

Obtěžování podnapilými či zdrogovanými, vzájemné napadání mladíků pod vlivem alkoholu, vandalismus k venkovnímu mobiliáři i sprejerství, to vše je téměř každodenním nebo spíš každonočním průvodcem života na tomto sídlišti. Samostatnou kapitolou je pak vandalismus opilců, kterým se někteří „siláci“ vybíjejí na parkujících autech. Někdy se projdou po jejich střechách, jindy ulamují zrcátka a stěrače. Naposledy osmnáctiletý mladík stihl jednou opileckou akcí poškodit šest aut.

Podle velitele Svobody městská policie posiluje na sídlišti Nad Lužnicí počet hlídek, ale to evidentně nestačí. Jeden stabilně hlídkující strážník je málo, navíc nemůže zde být pořád. „V současné době jsme zažádali o posílení městské policie o dalšího člověka. Ten by měl být určen pro službu na sídlišti. Nevím ovšem, zda ho dostaneme. Záleží to na politickém rozhodnutí táborského zastupitelstva,“ říká Svoboda.

Obyvatelé sídliště na nedávné besedě o parkování bombardovali vedení města kritikou, že strážníky na sídlišti nevidí. A volali po tom, aby tu město zřídilo stálou služebnu městské policie. Tento krok udělali například na sídlišti Portyč v Písku už v roce 2014. O rok později posílili službu na sídlišti o asistenty městské policie.

„Za současných podmínek je zřízení stálé služebny na sídlišti velmi utopistickým přáním. Kromě vlastních kanceláří služebny by zde museli být nejméně čtyři strážníci. Jen v tomto minimálním počtu by mohli být střídáni a věnovat se obchůzkám a řešení problémových situací. To by ovšem přišlo na nemalé peníze a obávám se, že ty uvolněny z městského rozpočtu nebudou,“ pragmaticky míní Petr Svoboda.

Nultým a zkušebním pokusem měla být na sídlišti Nad Lužnicí takzvaná mobilní služebna. Dodávka městské policie stála každou středu od 13 hodin ve Světlogorské ulici a strážníci jednak konali obchůzky, ale hlavně čekali na podněty obyvatel. Podle Svobody za nimi za půl roku přišel jen jeden důchodce s jakýmsi upozorněním. Jako neefektivní byla pojízdná služebna zrušena.

Je tu ovšem ještě jedna možnost, která by pomohla jak sídlišti Nad Lužnicí, tak také sousednímu Sezimovu Ústí I. Je zatím ve stadiu teoretických úvah, ovšem velitel městské policie Petr Svoboda v ní vidí svůj dlouhodobý cíl. „Uvažujeme o tom, že bychom spojili pro tuto oblast síly s městskou policií Sezimova Ústí a případně zde vybudovali i společnou služebnu. To by šetřilo jak síly, tak peníze. Stálá přítomnost strážníků v těchto dvou lokalitách by určitě přispěla také preventivně k zlepšení bezpečnostní situace a samozřejmě k možnosti okamžitého zásahu při konkrétních problémech,“ naznačil velitel Svoboda.

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.