24. 9. 2020 12:05

Ocenění Hrdina boje s koronavirem získala jindřichohradecká likérka za výrobu dezinfekce. Teď přemýšlí, co s ní

Ocenění Hrdina boje s koronavirem získala jindřichohradecká likérka za výrobu dezinfekce. Teď přemýšlí, co s ní
Zobrazit galerii (3)
Ocenění Hrdina boje s koronavirem získala jindřichohradecká likérka za výrobu dezinfekce. Teď přemýšlí, co s ní
JINDŘICHŮV HRADEC – Na jaře v době nouzového stavu se jindřichohradecké likérce Fruko Schulz podařilo během jednoho týdne získat veškerá povolení, aby mohla začít vyrábět dezinfekci Anti-Covid. Díky tomu ředitel společnosti Josef Nejedlý v tomto týdnu získal v rámci projektu Obdivované firmy České republiky v roce 2020 pro likérku titul Hrdina boje s koronavirem.

Od koho jste ocenění Hrdina boje s koronavirem získali?
Existuje sdružení Czech Top 100, které zastřešuje všechny firmy v České republice, které v rámci ocenění Obdivované firmy roku 2020 vyhlásilo i titul Hrdina boje s koronavirem. Z Jižních Čech toto ocenění získaly pouze dvě firmy, kromě nás ještě Madeta. Převzali jsme ho tento týden v Obecním domě v Praze spolu s poděkováním prezidenta Miloše Zemana. Hodně si toho vážíme.

Jak konkrétně jste proti koronaviru bojovali?
Bojovali, to je silné slovo. Vyráběli jsme dezinfekci v té nejkritičtější době, kdy to bylo potřeba a byl po ní na trhu hlad. Nikdo ji u nás ještě vyrábět neuměl a ani nevyráběl. My vyrábíme lihoviny a máme veškeré potřebné komponenty, tak jsme se v polovině března, když nastala pandemie, rozhodli, že začneme vyrábět dezinfekci. Během jednoho týdne jsme vyřídili veškerá povolení a razítka, bylo toho opravdu hodně. Potřebovali jsme rozšířit koncesi, museli jsme dostat povolení od ministerstva průmyslu a obchodu, od ministerstva zdravotnictví, od celníků, protože se tu denaturoval líh. To se nám všechno podařilo a začali jsme vyrábět dezinfekci pod názvem Anti-Covid. To je ochranná známka státu, nechal si ji zaregistrovat Svaz chemického průmyslu.

Stále dezinfekci vyrábíte?
Už ne, v červnu vypršela povolená lhůta na její výrobu. Ale zůstala nám zásoba přibližně 7,5 tisíce kanystrů po pěti litrech. Tu jsme museli původně doprodat do 11. září, protože to ministerstvo zdravotnictví nařídilo na základě nějaké, podle mne nesmyslné, vyhlášky Evropského parlamentu z roku 2012. Vyprodat zásoby jsme se snažili, ale všechno se nepodařilo. Dezinfekci si totiž každý koupí ve chvíli, kdy ji potřebuje, a ne jen proto, že já ji zlevním, abych ji doprodal ve lhůtě. Jenže pod názvem Anti-Covid už se prodávat nesmí. Já jsem ale nepřistoupil na návrh, abychom všechny palety rozbalili a etikety s původním názvem přelepili novými s názvem Proti-Covid. Považuji to za absurdní. Pro nás by to znamenalo další náklady v řádech desítek tisíc korun. Tak jsem se rozhodl, že toto nařízení poruším a budu naši dezinfekci dál prodávat pod původním názvem.

Kolik dezinfekce jste vyrobili a pro koho byla určená?
Ve spolupráci s krizovým štábem jsme zásobovali především Integrovaný záchranný systém. V březnu byl po dezinfekci takový hlad, že jsme měli pořadník na několik dní dopředu. Přednostně jsme dodávali také do nemocnic, poliklinik nebo do obcí. Myslím si, že jsme státu pomohli tolik, že teď nám dát nůž na krk a vyžadovat po nás nějaké nesmysly s přeznačováním je trochu nefér. Celkem jsme vyrobili víc než sto tisíc litrů dezinfekce a prodávali jsme ji za velmi solidní ceny. Ani jsme ji nedávali do velkoobchodů, které by ji pak předražily.

Pokud se epidemiologická situace zhorší, začnete opět s výrobou dezinfekce?
To si hodně rozmyslím, protože bychom museli všechna počáteční kolečka s vyřizováním povolení absolvovat znovu.

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.