Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Od veteránů k dobrému skutku aneb Novodobí esenbáci v akci

Slavnostní předání daru na náměstí v Týně nad Vltavou. , Autor: SNB Jihozápad

Slavnostní předání daru na náměstí v Týně nad Vltavou.     Autor: SNB Jihozápad

PÍSECKO/STRAKONICKO – Mají smysl pro recesi a srdce na dlani. O kom je řeč? O partě nadšenců a milovníků veteránů, kteří se dali dohromady a založili skupinu SNB Jihozápad. Pokud vám název nápadně připomíná doby minulé, máte správný dojem. Skupinka kamarádů a přátel začala obrážet města a obce ve vozech a stylových uniformách policejního sboru minulého režimu. Členové skupiny přiznávají, že se čas od času setkávají s kritikou, že chtějí návrat starých pořádků, ale ještě častěji potěší oko milovníků historie a nablýskaných strojů. Na přelomu roku navíc uspořádali dobročinnou akci a podpořili postiženého chlapce.


„Je nás zhruba čtrnáct a scházíme se na veteránských akcích. Letos jich máme naplánovaných poměrně hodně – například prvního května prvomájový průvod. Jezdíme na sraz socialistických vozidel, budeme pomáhat i píseckému Veteran car clubu, který nás pozval na Píseckou jízdu naplánovanou na 20. června. Jinak plánujeme i účast na Truck Day v Plzni, kde nás požádali o vedení kolony a zajištění provozu na křižovatkách. Vloni jsme například dělali ukázku ve Střelských Hošticích při hasičské soutěži. Tam připravili scénku, ve které hasiče napadli opilci a my jsme je přijeli zatknout," popisuje Václav Suchý z Horažďovic, jeden z členů SNB Jihozápad.

Milovaný koníček

Skupina SNB Jihozápad se dala dohromady před dvěma lety, ale koníčku se věnuje už delší dobu. „Vedla mě k tomu láska k recesi. Mám vztah ke starým autům i motorkám," popsal svou motivaci milovník veteránů Václav Suchý. Přes stará auta se ke skupině dostal také Michal Sobolík z Krče u Protivína na Písecku. „Je zajímavé si zahoukat s majákem, samozřejmě v nějaké rozumné míře, aby nebyl problém. Jinak máme zkušenosti, že policistům se většinou naše auta líbí a chtějí se s námi fotit," říká Sobolík.

Podle Václava Suchého veteránistů přibývá. „Je to dobrá investice. Cena veteránů určitě neklesne, spíš půjde nahoru. Samozřejmě je to ale náročné na peníze a čas. Veteránských akcí je spousta a pomalu bychom mohli někam jet každý víkend," zmiňuje Václav Suchý. A Michal Sobolík doplňuje, že nejde jen o lásku k veteránům, ale i o připomínání starých výrobků, které měly kvalitu. „Auto bývalo člen rodiny, dneska je jen spotřební zboží," myslí si Michal Sobolík. Prozrazuje, že si chtějí v retro stylu zřídit i služebnu se starým vybavením. Shání všechno – od razítek po obrazy socialistických prezidentů.

Srdce na dlani

Fanoušci retro skupiny SNB Jihozápad se krátce po svém vzniku vrhli i na dobročinnou akci. „Nápad měl jeden ze zakladatelů názvu SNB Jihozápad Milan Baigar z Katovic, který nám vnukl myšlenku, že bychom to neměli dělat jen pro zábavu. Proto vznikl nápad na vytvoření kalendáře a věnování výtěžku z prodeje někomu, kdo ho potřebuje. Nejlépe postiženému dítěti," shodují se Michal Sobolík a Václav Suchý. Druhý jmenovaný vysvětluje, že výběr konkrétního dítěte nebyl jednoduchý. „Oslovil jsem sociální služby ve Strakonicích, kde nám dali nějaké tipy, ale kvůli ochraně osobních dat nemohli poskytnout přímo kontakt. Získali jsme ale číslo na pána, který se zabývá přestavbou automobilů pro tělesně postižené. Od toho jsme získali kontakt na Arpidu do Českých Budějovic, kde nám vytipovali chlapce Radka z Týna nad Vltavou," popisuje martýrium Václav Suchý.

„Radkova matka je samoživitelka, která na tom nebyla finančně úplně dobře. Domluvili jsme se, že bychom jim výtěžek z prodeje kalendáře rádi věnovali. Ale netušili jsme částku, která se podaří vybrat. Nechali jsme natisknout 300 kusů a nakonec jsme byli úspěšní. Vybrali jsme 15 tisíc korun," říká Suchý.

Potěšili rodinu

Dar se předával na konci února přímo na vltavotýnském náměstí. Dorazili tam uniformovaní členové skupiny SNB Jihozápad i se svými vozy. Michal Sobolík zmiňuje, že jejich účast připoutala pozornost kolemjdoucích. A přišli se vyfotit i městští policisté. Reakce matky iniciátory nápadu potěšila. „Moc nám poděkovali. Peníze budou vynaložena na přepravu Radka do školy a na školu v přírodě. Potěšily nás i fotky z pokojíčku, kde si Radek vystavil autíčko Veřejné bezpečnosti, které jsme mu věnovali," říkají Michal Sobolík a Václav Suchý. Zmiňují, že pokud bude chuť i čas, chtěli by někdy podobnou akci zopakovat. „Tímto bychom chtěli poděkovat všem, kteří si kalendář zakoupili a kteří nám pomáhali kalendáře prodávat. Pomohli tak dobré věci," dodávají.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace