Odborníci na Hluboké diskutovali o světě v krizovém režimu. Promluvil Jirsa, Singer i Cílek






Hluboká nad Vltavou je po Pardubicích druhým místem, kde se tato konference konala. Jak uvedl Miloš Balabán, předseda Pražské bezpečnostní konference, která akci pořádala, u jednoho stolu se zde sešli experti z z oborů a oblastí, jež musí řešit rizika a výzvy, které události posledních let přinášejí. Cílem konference bylo zaměřit se v regionální i celospolečenské rovině především na otázky ekonomické, energetické a potravinové bezpečnosti státu a regionů, které se nejen kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině stávající prioritou.
„Krizové události jako jsou pandemie nebo válečné konflikty a jejich kumulace mají zdánlivě nadnárodní, celosvětový formát, ale ve své podstatě dopadají na každého z nás, na běžné občany, na obce a regiony, kde žijí, a firmy, v nichž pracují,“ uvedl mimo jiné senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa.
Akce se kromě senátora Jirsy zúčastnil například bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer nebo geolog a publicista Václav Cílek.
„Máme období klidu a neklidu, což se týká například povodní, kůrovce, společnosti… V těch obdobích neklidu čas od času dochází k tomu, že není jedna příčina, která je krizová, ale celá řada. Jinak se tomu říká kompozitní krize. Představme si to třeba jako lano, které je složeno z více provázků, které spolu zároveň jakoby nesouvisí. Třeba jako covid, ukrajinská krize a klima. Ale jsou prostě období, kdy se toto všechno zkombinuje. A to většinou bývají období těch hlubokých transformací,“ uvedl ještě před začátkem akce Václav Cílek s tím, že pak zase následuje nějaká forma regenerace. Ohledně krize v tuto chvíli zmínil například souběh drahých energií a vysoké ceny potravin.
Prozradil i jestli má nějaký návod, jak mohou lidé tuto těžkou situaci aktuálně alespoň trochu řešit. „No tak ty rady jsou pořád stejné. Částečné samozásobitelství, neplýtvání, recyklace, opravovat věci,“ vypočítal. Zvyšující se ceny defacto všeho, okomentovali ještě před konferencí i někteří další účastníci akce. „Vždycky se říkalo, že vláda, která zdraží pivo, padne,“ připomněl například senátor Jirsa s tím, že pivo zdražilo už několikrát a každá vláda to vždy ustála. Ostatní pak s úsměvem zavzpomínali i na to, že Plzeň stála 1,70.
Bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer pak označil jižní Čechy za nejspořivější region. „Jižní Čechy jsou nejspořivější region, řekl bych s největším vědomím historie mezi generacemi. Já si to uvědomoval, když jsem projížděl kdysi se křty zlatých mincí. Na konci křtu je vždy možnost si zlaté mince koupit. Někdy je to výhodnější, jindy ne. Ale v jižních Čechách bylo vždy dost takových těch dědečků, kteří kupovali pro vnoučata,“ prozradil Singer s tím, že naopak z některých míst republiky se mince vezly často zpátky do Prahy. „A to se v jižních Čechách nikdy nestalo,“ usmíval se.
Diskuse k článku