Oslava konce roku? V Protivíně velkolepě, Budějovice vrací lidem ohňostroj, v Táboře nic - Jižní Čechy Teď!
Oslava konce roku? V Protivíně velkolepě, Budějovice vrací lidem ohňostroj, v Táboře nic - Jižní Čechy Teď!
Oslava konce roku? V Protivíně velkolepě, Budějovice vrací lidem ohňostroj, v Táboře nic - Jižní Čechy Teď!
29. 12. 2018 10:15 Aktualizováno

Oslava konce roku? V Protivíně velkolepě, Budějovice vrací lidem ohňostroj, v Táboře nic

JIŽNÍ ČECHY - Jsou města, kde lidé prožívají vstup do nového roku společně. A jinde radnice dávají najevo, že tyto oslavy jsou ryze privátní záležitostí. Někde jsou obce ochotny investovat do společných oslav statisíce, jinde ani korunu. Tyto protipóly představují například Tábor, kde město nepořádá vůbec nic a na druhé straně Protivín se svým vyhlášeným novoročním ohňostrojem, který bude stát i s programem na náměstí na 650 tisíc korun. Vedení města ovšem dokáže na tuto obří akci sehnat sponzorskou podporu.

Oslava konce roku? V Protivíně velkolepě, Budějovice vrací lidem ohňostroj, v Táboře nic - Jižní Čechy Teď!

 

Z jihočeských okresních měst budou mít novoroční ohňostroj v Jindřichově Hradci (17.00), v Prachaticích (18.00), ve Strakonicích (18.00) a v Českých Budějovicích (18.00). Budějovičtí se novoročního ohňostroje dočkají po řadě let, tentokrát velkolepě, za hudebního doprovodu Smetanovy Vltavy. Stát to bude 200 tisíc. Lidé ale obvykle této částky z obecní pokladny neželí, během roku totiž mohou sledovat celou řadu jiných výdajů, které považují za zbytné. Investice do akcí, na kterých se lidé mohou potkávat, bývají spíš vítány.

Novoroční ohňostroj ale pro své obyvatele pořádají i menší místa – jako třeba Třeboň (17.30), Dačice (17.00), Milevsko (17.30), Soběslav (18.00), Protivín (18.00), Vimperk (18.00), Planá nad Lužnicí (18.00) nebo Blatná, kde je od čtyř odpoledne na programu bubenická show a v pět pak následuje ohňostroj. Ten dopřávají svým občanům i v Bernarticích u Milevska, kde se ohňostroj koná už na Silvestra kolem půl šesté navečer, po návratu ze Silvestrovského pochodu.

A co tři okresní města, kde se ohňostroj nekoná? Český Krumlov namísto ohňostroje pořádá společnou oslavu Silvestra a vstupu do nového roku na náměstí Svornosti, kde jsou stánky a vyhrávají kapely – od půl desáté večer rock and roll v podání Elementu a od čtvrt na dvanáct do půl druhé ráno pak Chlapi v sobě. Lidé se na náměstí scházejí a společně slaví.

Písek ještě v roce 2015 novoroční ohňostroj měl a pak od něj upustil s tím, že nebude konkurovat vyhlášené protivínské akci, kde mezi loňskými 20 tisíci návštěvníky určitě byla i řada Písečáků. Ohňostroj se ale nad Otavou rozzáří v neděli 30. prosince, kdy Kulturní dům pořádá od čtyř odpoledne Dětský Silvestr. V jeho závěru je ohňostroj ohlášen. Na samotného Silvestra se v Písku hojně chodí na turistický pochod na Mehelník.

Nejhůř z nabídky společných silvestrovských oslav vychází Tábor. Tamní městská kulturní nabídka zprostředkovává pozvánku na Silvestra do jedné restaurace – a pak až na koncert v klokotském kostele 6. ledna. Táborská radnice novoročním ohňostrojům nakloněna není, převládá tu názor, že ohňostroj se koná v září o Táborských setkáních a to stačí. To v takové podstatně menší Blatné měli velký ohňostroj při oslavách stého výročí republiky a na konci roku si ho klidně dopřejí znovu.

Společně se ale konec roku a začátek nového neslaví třeba ani v Týně nad Vltavou nebo v Hluboké nad Vltavou – tam mají v nabídce alespoň návštěvu vánočně nasvícené zoologické zahrady.

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.