Kdy a kam

  • Naše třída

    Úterý 22.1 19:00 - Tábor, Divadlo Oskara Nedbala

    Emocionální drama.

  • Maškarní ples

    Úterý 22.1 19:00 - Sezimovo Ústí, Spektrum

    Projekce opery.

Zobrazit všechny události
 

Otázky a odpovědi ze světa realit

Jakmile začne sluníčko hřát, nejenže vše rozkvete, ale probudí se v lidech i touha stavět. Otázka zní kde, co, jak a hlavně na jakém pozemku. Možná to bude vypadat, že koupit pozemek je to nejsnazší, ale věřte, že je tomu právě naopak.

 

To, že je pozemek určen k výstavbě, neznamená, že tam můžete stavět, co chcete. Regulativa podmiňující a omezující výstavbu, ochranná pásma lesa, dráhy, elektrického vedení, dodržení odstupů staveb dle stavebního zákona, zasíťovanost pozemku, příjezdové komunikace či geologické průzkumy, jsou jen malou částí toho, co je třeba mít prověřeno a pod kontrolou. Uvedu příklad.

Klient si našel pozemek nedaleko Soběslavi. Územní plán byl v pořádku, příjezdová cesta obecní. Elektřina přímo na pozemku, voda a kanalizace v silnici před pozemkem, kam se podle slov majitele může napojit. Celkově to vypadalo slibně. Jen jsem ještě poradil, ať si vyžádá od majitele věcná břemena E.ONu. Ta lze případně ověřit i v katastru nemovitostí. No nedalo mi to a řekl jsem si o parcelní číslo.

Udělal jsem klasickou celkovou kontrolu pozemku. Územní plán i regulativa byly v pořádku, věcná břemena také, bylo tam pouze vedení uložené ke kapličce na pozemku. Ale pak to začalo. Pozemek byl cca 160 metrů od vysokotlakého vedení plynu, proto jsem požádal o vyjádření provozovatele a přišla zajímavá odpověď: "Výstavba ano, ale ve vzdálenosti 130 metrů kolmo na plynové vedení a na základě našeho schválení." S kanalizací to bylo ještě horší. Nebyla vybudována formou řadu, ale pouze přípojky pro vedlejší dva domy a průměr potrubí nedovoloval napojení dalšího domu. Kupující by si musel vybudovat svoji přípojku za zhruba 80 tisíc korun.

Z původně slibného pozemku byl nakonec pozemek, kde se dá stavět pouze v určité části, s omezením použitých materiálů a s vícenákladem cca 80 tisíc na realizaci vlastní kanalizace. Díky těmto informacím se nám povedlo vyjednat lepší cenu pozemku a kupující byl nakonec spokojený. Pozemek koupil a dal se slyšet: "Ještěže jsem vám zavolal, mě by tohle nenapadlo."

Richard Kašpar, certifikovaný realitní makléř

telefon 702 190 820, e-mail: richard.kaspar@re-max.cz

 

 
Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace