Kdy a kam

  • Novoroční zpívání s Rosťou Homolou

    pondělí 21.1 15:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  • Bookstart aneb S knížkou do života

    pondělí 21.1 9:30 - Tábor, Městská knihovna

    Setkání skupiny rodičů s dětmi.

Zobrazit všechny události
 

Otázky a odpovědi ze světa realit

Vážení čtenáři, dovolte mi, abych se vám krátce představil. Jmenuji se Richard Kašpar a jsem certifikovaný realitní makléř společnosti RE/MAX One Tábor. Budu pro vás připravovat poradnu, zaměřenou na problematiku realit, na otázky z běžné praxe nákupu, prodeje a také pronájmu nemovitostí, na zákonné podmínky při prodeji a pronájmu, na obecné realitní právo a na úskalí v podobě věcných břemen, práva přístupu či užívání, předkupního práva a podobně.

Kdo hledá, ten najde? Také nemusí...
Jedna z klientek mě oslovila: "Hledáme s manželem dům a hledáme ho již strašně dlouho, skoro tři roky. Když už máme pocit, že to je ono, tak tam přijedeme a vedle domu je solární elektrárna, dálnice nebo jiný problém. Jindy chybí přístupová cesta, vlastní pozemek, studna je u souseda a technický stav je na demolici. A když už je všechno dobře, dorazíme a dům je prodaný. Tak se chci zeptat, nemáte pro nás něco?" Usmál jsem se a říkám, že to není ta správná otázka. Paní se podivila a pokračovala: "Proč ne? Musí to mít koupelnu, dvě ložnice a pozemek s dobrým přístupem." Opět jsem se usmál a říkám: "Důvod, proč tak dlouho hledáte, není v tom, že by vaše přání bylo nereálné, ale že vaše hledání má špatný směr." Paní se konečně zastavila a poslechla si, co jsem jí chtěl říct. Nebudu to protahovat, do čtyř měsíců jsme měli dům koupený.

Jak na to?
Nejprve je potřeba si vyjasnit, že ideální nemovitost neexistuje. Tu si musíte většinou sami postavit. Pokud začínáte hledat nebo již hledáte delší dobu, nehledejte vysněnou nemovitost, ale hledejte lokalitu, ve které se budete cítit dobře. Lokalitu, která bude splňovat vaše představy nyní, ale i za pár let s ohledem na dopravní dostupnost, občanskou vybavenost a osobní potřeby. Pokud máte o zvolené lokalitě jasno, máte náskok před všemi, kdo hledají od Chebu po Brno. Máte možnost soustředit se na danou lokalitu, reagovat rychleji, přesněji a zvyšujete tím svoji šanci nemovitost koupit. Máte-li vybranou lokalitu, pak přestavět, opravit či postavit je již jen otázka možností, času a financí.
Nezapomínejte, že koupě nemovitosti není o domu, bytu či zahradě, ale o pocitu, že tady se chcete každé ráno probouzet.
Je velmi důležité znát své možnosti, cílovou částku a rychlost řešení. Velice vám to pomůže při vyjednávání. U nemovitostí většinou stanovuji čtyři ceny. Dvě s klientem a dvě na základě dostupných informací, aktuálního stavu trhu, podobných nabízených nemovitostí v lokalitě a dat z katastru nemovitostí. Celkovou cenu určují tři hlavní ukazatele.
Nejdůležitější je právě lokalita. Každému je jasné, že tatáž nemovitost bude mít zcela rozdílnou cenu v Praze a v Kozí Lhotě. Dále je důležitý stav nemovitosti - původní stav, stav před rekonstrukcí nebo po rekonstrukci... Třetím hlavním ukazatelem je velikost.

Pár slov o cenách
První cena, kterou obvykle vidíte, je cena  nabídková, cena, kterou vidíte na internetu. Za tu se nemovitost nabízí. Nabídnout můžete za cokoliv, otázka zní, zda bude nemovitost za tuto cenu prodejná. Druhá cena, kterou stanovujeme, je cena obvyklá, za kterou se obvykle podobné nemovitosti prodávají.Čerpáme většinou ze statistik a dat, kupních smluv již prodaných nemovitostí. Další cena, která zajímá hlavně kupující, je cena administrativní - odhadní. Ta říká nejen to, kolik si mohu na uvedenou nemovitost půjčit od banky, ale i to, jak to bude s placením daně z nabytí. A nejdůležitější je nakonec cena tržní. Ta nám říká, kdo a kolik je ochoten za nemovitost v tuto chvíli, v tomto provedení a stavu zaplatit. Tržní cena je velmi ošemetná. Stačí změna úrokové sazby, změna územního plánu či trasy dálnice a vše je jinak.
Takže hlavní poselství našeho úvodu? Nehledejte ideální nemovitost, hledejte lokalitu, kde se budete chtít každé ráno probouzet. A mějte na zřeteli své finanční možnosti.
Richar Kašpar, certifikovaný realitní makléř
telefon 702 190 820, e-mail richard.kaspar@re-max.cz

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace