Památkáři zahájí v pondělí v Českých Budějovicích jarní blok přednáškového cyklu pro veřejnost





Dvaatřicátý ročník akce zahájí v pondělí kunsthistorik Petr Pavelec, který promluví na téma Středověké nástěnné malby na jihu Čech – nové objevy a napínavá cesta za jejich poznáním. Shrne svůj dlouholetý výzkum středověkých nástěnných maleb, přiblíží okolnosti jejich nálezu a napínavý proces restaurování.
Druhá přednáška zavede 2. dubna návštěvníky za hranice jižních Čech, protože jim David Tůma a Šárka Balvínová Kasalová budou vyprávět o obnově historických cihelen v Kasejovicích a v Boubíně na Horažďovicku. V Kasejovicích jsou práce už dokončené, oprava strojní cihelny v obci Boubín ještě trvá. Lidé se dozvědí také o budoucím využití památkových areálů.
V západních Čechách zůstane i setkání 15. dubna, které se bude věnovat novým prohlídkovým trasám klášterů Plasy a Kladruby. Přijede autorka jejich koncepce a kurátorka Stanislava Beránková, která se s posluchači podělí také o překvapivé zdroje informací. „Proces obnovy a rehabilitace historických interiérů zámků a klášterů je často detektivní práce,“ naznačuje kurátorka. Popíše, jak vznikaly nové prohlídkové trasy a jak může být pestré spektrum zdrojů a pramenů, mezi něž patří například i artefakty získané archeologickým výzkumem odpadové jímky.
Za tajemstvím historických stropů na hradě Švihov se 29. dubna vypraví kastelán Lukáš Bojčuk, který popíše proces jejich obnovy. Na hradě Švihov se od roku 1952 nacházejí unikátní renesanční kazetové stropy původem ze středočeského zámku Dobrovice. První z nich zdobený soustruženými ověsy a malovanými výjevy ze starověkých dějin Říma se dočkal v roce 2022 kompletního restaurování, práce na druhém je teprve v počátcích.
Do jižních Čech se cyklus vrátí přednáškou o velmi sledované akci, jakou je restaurování letohrádku Bellarie v parku státního zámku Český Krumlov. Kastelán tohoto zámku Pavel Slavko zájemce 20. května seznámí s touto významnou novinkou, jejíž prohlídka by měla veřejnosti zpestřit už letošní léto. Tento zahradní zámek se návštěvníkům poprvé v historii otevře vcelku, což bude velká událost. Přednáška přinese podrobnosti o procesu restaurování a také informace, co mohou návštěvníci v tomto malebném objektu očekávat.
Jarní běh přednáškového cyklu Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích uzavře 3. června Ludmila Ourodová-Hronková, která se dlouhodobě věnuje odkazu malířů v památkových objektech. Tentokrát představí životní osudy i dílo Johanna Nepomuka Horraka (1815–1870), malíře Černínů i anglické královské rodiny. Namaloval řadu portrétů významných osobností šlechty a podnikatelských rodin z Čech, Moravy a Rakouska, například členů hraběcího rodu Černínů. Pobýval a tvořil v Itálii a Anglii a byl zaměstnáván i anglickou královnou Viktorií.
Diskuse k článku