Památník Jana Žižky slaví výročí 100 let od odhlení




















SUDOMĚŘ – U monumentální mohyly Jana Žižky mezi rybníky Markovec a Škaredý se v sobotu sešli příznivci historie i náhodní výletníci, aby si připomněli 100. výročí vzniku památníku. Akci pořádala strakonická Jednota Karla Havlíčka Borovského a nabídla návštěvníkům nejen připomenutí husitské historie, ale i dobové zprávy, výstavu archivních materiálů a občerstvení.
Mohyla Jana Žižky připomíná slavnou bitvu u Sudoměře z 25. března 1420, kdy přibližně 400 husitů vedených Žižkou odrazilo útok několikanásobně početnějšího vojska. Využití vozové hradby mezi rybníky vstoupilo do dějin jako důkaz geniální taktiky i odvahy obránců.
Inspirací ke vzniku památníku bylo 500. výročí této bitvy v roce 1920. Jak připomněl František Sáček z pořádající jednoty, hlavní impuls ke stavbě přišel z Písku, protože tato oblast tehdy spadala do píseckého katastru. Významně se angažoval Klub československých turistů, ale zapojily se i okolní vesnice a sedláci, kteří svými povozy dováželi materiál – písek, žulu i cement.
Sochař Kodet
Autorem návrhu památníku byl akademický sochař Emanuel Kodet. „Vytvořil model o výšce 160 centimetrů, podle kterého se pak pomocí jednotlivých plátů stavěl celý monument,“ popisuje František Sáček. Materiál tvoří žula přivezená na místo více než 500 povozy. Celý monument dosahuje výšky 16 metrů. Památník byl slavnostně odhalen 12. července 1925 – přesně před 100 lety. Na událost tehdy dorazilo přes 25 tisíc návštěvníků.
Výročí s živou historií
Na letošní výroční akci dorazily desítky lidí. Členové Jednoty Karla Havlíčka Borovského připravili výklad o vzniku památníku, vystavili kopie dobových zpráv a nechybělo ani něco dobrého na zub. Atmosféru dotvářelo i připomenutí tzv. Selské hvězdy Jana Žižky z Rožnova – spolku založeného sedláky, kteří pomáhali se stavbou památníku. „Letos si připomínáme i 100 let od založení Selské jízdy – v meziválečném Československu existovalo 250 takových sborů,“ dodal Sáček.
Akce se konala v malebném prostředí mezi rybníky, kde je památník jasně viditelný z okolních cest i železnice. Kromě samotné mohyly zde stojí i čtyři dřevěné sochy husitů a v okolí bylo nedávno vysazeno šest dubů – připomínka 600. výročí úmrtí Jana Žižky.
Poklad historie i krajiny
Památník u Sudoměře dnes slouží nejen jako historická připomínka, ale také jako oblíbené výletní místo. Kdo hledá spojení přírody a historie, neměl by si návštěvu tohoto monumentu nechat ujít. „Je to krásné místo – vedle rybníků, s posezením, naučnými tabulemi a výhledem, který si Emanuel Kodet vybral záměrně tak, aby byl památník vidět zdaleka,“ uzavírá Sáček.
Diskuse k článku