Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Parkovací zóny v Budějovicích se rozšíří i do jižní části města, řízení křižovatek čeká revoluce

 Autor: Jana Urbanová

    Autor: Jana Urbanová

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Ožehavým tématem krajského města je doprava. Parkovací zóny, přibývající semafory i ucpané ulice v době odpoledních špiček - to jsou hlavní témata rozhovoru s náměstkem českobudějovického primátora pro dopravu Františkem Konečným.

 

V poslední době se hovoří o dalším rozšíření parkovacích zón. V jaké fázi je tento záměr?

V současné době se soutěží parkovací automaty, které jsou před dokončením výběrového řízení a bude se soutěžit i o dopravní značení. Celá akce by měla být zahájena někdy v polovině roku a ukončena pravděpodobně po prázdninách.

Do jakých lokalit se nové parkovací zóny rozšíří? Jde o konečné řešení usměrnění parkování ve městě nebo budete pokračovat?

Letos se parkovací zóny rozšíří na levou část Pražského předměstí, to znamená od Pražské třídy, Strakonická, řeka Vltava a Husova třída. Tím pádem severní část města bude hotová a chceme dále pokračovat. My jsme se s vedením města shodli, že zavedeme zóny i v jižní části města, ale nebudou se již etapizovat. Jak Rožnov, tak Havlíčkova kolonie se budou dělat najednou, aby auta nemohla přejíždět z jedné zóny do druhé.

Co říkáte na argument, že modré zóny pouze vytlačují auta do ostatních částí města a ve skutečnosti neřeší problém s parkováním?

My jsme vybudovali záchytné parkoviště v ulici Jírovcova, kde je 185 míst a do konce roku to chceme rozšířit na 440. Doprava autobusy odtud do centra je zdarma. Navíc připravujeme další záchytná parkoviště, při sjezdu z dálnice v Mladém na Lidické třídě na konci, aby ta auta nemusela jet do centra. Ten, kdo chce do centra, si to musí zaplatit.

Umožníte i lidem v nájmu bez trvalého bydliště v krajském městě, aby také parkovali v modrých zónách?

Stačí, když si nájemník vezme občanku, dojde si na magistrát, zaplatí 50 korun a na počkání mu udělají trvalé bydliště v Českých Budějovicích. Získá tím i nárok na parkovací kartičku. To je věc, která se dělá pro obyvatele města a kdybychom nechali volný prostor, tak parkovací zóny ztratí svůj smysl.

Řidiči v Českých Budějovicích často nadávají na hustotu semaforů a špatné časování světel. Plánujete v tomto ohledu nějaké změny?

Sice to lidé vyčítají mně, ale já jsem ve městě inicioval dvě světelné křižovatky, na které jsem hrdý, a to je Pekárenská-Jírovcova a Schneidera-Boženy Němcové, takže za tím stojím. Všechny ostatní křižovatky, které se za mě dodělávaly, byly už naplánované v minulosti, třeba "zanádražka". To ale nevyčítám předchůdcům, já si myslím, že jiná možnost není. Co se týká časování světel, tam se mi to nelíbí. Myslím si, že v určitých časech a ve větších by křižovatky mohly být pouze rozblikané, to znamená na oranžovou. Budeme to řešit, ale vše závisí na dopravní policii, co odsouhlasí.

Odpolední zácpy jsou také velké téma. Hlavně mezi půl čtvrtou a pátou hodinou je průjezd centrem města opravdovou zkouškou trpělivosti. Budete i toto do budoucna nějakým způsobem řešit?

Získali jsme z fondů téměř 300 milionů na inteligentní systém řízení dopravy, kam spadají i inteligentní křižovatky. Tak, aby ty křižovatky opravdu reagovaly na to, kolik je tam aut v návaznosti i na další křižovtky. Systém se bude budovat do roku 2022. Postupně se křižovatky modernizují a časem bude vybudováno řídící centrum, které by mělo ulevit plynulosti dopravy a nesmyslnému čekání na křižovatkách.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jen víc modrých zón, více restrikcí 

  Reagovat

   

  Ať koná kraj - proč za panování gubernátora Zimoly se svým věrným poťouchlíkem starcem Žemličkou Jihočechy ODSunuli na 2. kolej v oblasti veřejné dopravy? Lidem z venkova po jejich přihlouplých škrtech, rušicím řádění u busů/vlaků/tratí nezbývá, nežli sáhnout do kapes, nastartovat své plečky a vyrazit smrdět&rachtat&překážet obyvatelům měst! Proč to v okolí Prahy, Brna, Plzně, Ostravy, zkrátka v civilizaci, jde i bez auta, proč tam mám větší svobodu volby? Protože někdo v JČ kraji rozkradl prachy na veřejnou dopravu, proto.

  Vloženo 8.3.2019 07:26:49

 • _ 

  Reagovat

   

  K tomu nájmu...z mých zkušeností teda nestačí jen občanka a 50 Kč. Je třeba také nájemní smlouva, ve které je uveden souhlas majitele nemovitosti s uvedením místa nájmu jako místa trvalého bydliště nájemníka...

  Vloženo 7.3.2019 16:53:13

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace