Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Parkurové dostaveníčko v Mažicích má 39 letou tradici

Vítězka soutěže ZM na styl Karolína Vančurová ze Stáje Cejsice s Dorou 5 přijímá blahopřání od rozhodčího Františka Soukala.

Vítězka soutěže ZM na styl Karolína Vančurová ze Stáje Cejsice s Dorou 5 přijímá blahopřání od rozhodčího Františka Soukala.

AKTUALIZOVÁNO - 23.7.2016 19:56

MAŽICE - Není žádným tajemstvím, že závodníci na parkurech v posledních letech pomíjejí akce, které se konají na travnatých kolbištích a dávají přednost areálům s pískovým povrchem závodišť. Je to dáno tím, že parkurový sport se hodně rozšířil, jezdci mají drahé koně, často ze zahraničí, a nechtějí riskovat ani jejich úraz, ani namáhání kloubů pokud jsou přírodní povrchy tvrdé. Přesto je na jihu Čech místo, kam se věrní jezdci i na trávu stále vracejí a neumějí si sezonu bez návštěvy Mažic na veselských blatech představit. Rodiny Čoudkových a Petřičkových tu pořádají o anenské pouti závody už 39 let a během sezony myslí dalšími akcemi i na dětské závodníky.

 

"Blatský pohár, který je nejvyšší soutěží, jsme snížili už na úroveň stupně L, protože jezdci vyšších soutěží by sem už nepřijeli. I tak jsme byli na vážkách, jestli závody pořádat, ale když jsme vydrželi už 39 let, do té čtyřicítky to dotáhneme," zmínila se Marie Čoudková, jejíž obě děti - Eva i František - vyrostly na parkurech, stejně jako jejich sestřenice Dana a Monika Petřičkovy. František Čoudek, dnešní místostarosta obce, je zapsán i na zdi slávy mezi držiteli Blatského poháru z minulých let. Jako první na zdi slávy stojí jméno špičkového parkurového závodníka Jiřího Papouška v roce 2000.

Na dnešek připravili v Mažicích organizátoři zpestření - první soutěž se jela na styl jezdce u nás ve velmi neobvyklém polském způsobu - během parkurové dráhy mají jezdci předepsáno udělat tři kruhy kolem točného bodu, kdy předvádějí přechod z klusu do cvalu nebo naopak. Rozhodčí Vladimíra Stejskalová během celé jízdy komentovala způsob vedení koně, soulad s jezdcem a kromě chyb na překážkách se tedy udělovaly i trestné body za stylové chyby. 

Během dopoledne se uskutečnily dvě soutěže. Zmíněnou soutěž na styl jezdce na polský způsob vyhrála Karolína Vančurová ze Stáje Cejsice na koni Dora 5. Nedostala ani jeden trestný bod. S půlkou trestného bodu za ní shodně skončily druhé Michaela Neumannová z JK Dobrošov na Salettě se svojí trenérkou Šárkou Kolářovou s Del Riem. 

Jako čtvrtá byla dekorovaná Dagmar Paulová s koněm Hery z Teamu Animalcare, pátá Jana Štěpánková z JK Neveklov na koni Tequila a šestá Andrea Reissigová na koni Pensa Cola z Jezdecké stáje Žabovřesky.

Další soutěž stupně Z na limitovaný čas přinesla vítězství jezdcům, kteří se dokázali stylovou jízdou nejvíce přiblížit stanoveným 83 vteřinám při projetí kurzu devíti překážek. Nejlépe si vedla Tereza Cuřínová z Jezdecké stáje Třeboň na koni Amarillo, druhé místo patřilo dmácí Daně Petřičkové z JO Blaťák na Sary, třetí byla Pavla Záhorová z Nové Cerekve na Magic Lady, flot za čtvrté místo si odnesl Lukáš Houdek z Farmy U Lesa v Sudoměřicích u Bechyně na Zlatce, pátá byla Šárka Kolářová z JK Dobrošov s Del Riem a šestá Veronika Geyerová ze stáje Kateřiny Žigové na koni Beta. Startovalo 15 závodníků. 

Výsledky dalších soutěží přineseme ve středečních Jihočeských týdenících.  

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace