Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Minipárty s Karlem Šípem

    Čtvrtek 20.2 19:00 - Milevsko, KD

  • Senioři v bezpečí i v dopravě

    Čtvrtek 20.2 16:00 - Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec

    Beseda s Mgr. Hanou Millerovou a Václavem Kovářem.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Pavel „Pajky“ Vágner: Věrní fanoušci občas museli vidět obrovské utrpení. Od hráčů by si zasloužili permice

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Neexistuje snad nikdo kolem budějovického hokeje, kdo by ho neznal. Pavel „Pajky“ Vágner, předseda fanklubu budějovických hokejistů Motorfans, jen těžko kouše zklamání z uplynulé sezony, kdy Motor opět neúspěšně bojoval o návrat do extraligy. „Hned po vypadnutí jsem byl z celé sezony hodně mrzutý,“ přiznává. Když populární Pajky mimo sezonu zrovna neobráží hokejové stadiony, rád si sám zasportuje. „Souběžně s hokejovou sezonou hrajeme za Motorfans bowling, který je každý týden od září do dubna. Přes léto si rád zahraju nohejbal, zasurfuju na prkně nebo sednu na kolo. Ležet mě nebaví ani na dovolený u moře,“ směje se předseda Motorfans při ohlédnutí za uplynulým ročníkem.


Už přebolelo zklamání z brzkého konce sezony?
Trošku ustoupilo, ale hned po vypadnutí jsem byl z celé sezony hodně mrzutý. Neměl jsem z ní dobrý pocit a dva týdny jsem na hokej neměl vůbec náladu. Nepostup nějak překousnete, ale mě zklamala hlavně předváděná hra, protože tým byl schopen hrát úplně jiný hokej. Když teď vidím, jak vyrovnaná je baráž o postup, štve mě to dvojnásob. Trochu jsem čekal, že Vary budou extraligistům zatápět, protože hrály celou sezonu dobrý hokej a play off prošly v podstatě bez problémů. Určitě by baráž byla zase hratelná, ale teď už s tím nic neuděláme.

Projevily se neslané – nemastné výkony mužstva i v hledišti?
Jsou to samozřejmě spojité nádoby. Oproti minulé sezoně ani fandění za moc nestálo. My jako kotel si nějaký standard udržíme, ale jinak to diváky, s výjimkou dvou, tří zápasů, prostě nevtáhlo, tolik se nepřipojovali. Ale nedivím se jim. Spíš se divím, že se udrželi a nezačali pískat. Jak přišel Marian Jelínek, vypadalo to nadějně, přesilovky byly parádní... Sice tomu pořád něco chybělo, ale říkali jsme si, že s tak kvalitním kádrem se po novém roce něco změní. Ono se změnilo, ale na úplně opačnou stranu, než jsme si přáli. Oproti minulé sezoně to byl strašný sešup. My fanoušci jsme si užili třeba parádní výjezdy do Vsetína. Já sám nejezdím ven pokaždé, ale letos jsem byl asi na sedmi výjezdech a přivezl jsem snad dvě výhry, to je strašné. Odradí to. Věrní fanoušci, kteří jezdí všude, si zaslouží velký obdiv a od hráčů by si zasloužili permice na příští sezonu zadarmo, protože občas museli vidět obrovské utrpení.

Teď už není žádným tajemstvím, že se během sezony objevily i problémy v kabině. Vy máte k hráčům přece jen blízko, věděli jste o tom?
Informace z kabiny samozřejmě nějaké máme a něco se dozvíme i během týdne, protože jsme mezi kluky chodili natáčet pořad Motorfans. Pořád jsem ale doufal, že se přes osobní problémy dokáží přenést.

Asi nebylo úplně příjemné zjistit, že tým, který milujete, podporujete a jezdíte za ním po celé republice, se vlastně rozložil zevnitř sám?
Vůbec ne. Navíc už se to v Motoru nestalo poprvé, podobné problémy pamatujeme třeba za starého vedení, které si sem přivedlo Radka Dudu nebo trenéra Bokroše, to byl oheň na střeše hned. Tehdy tam byly podobné rozbroje a vyřešilo je vyhození Bokroše. Letos fanoušci podobně kvitovali, že byl odejit trenér Stavjaňa, protože by to asi také nevedlo správným směrem. Z mého osobního hlediska jsme ale následně zjistili, že Marian Jelínek nemůže být hlavní trenér áčka. Byl by to super asistent, je vynikající psycholog, ale spíš teoretik. Možná mu chyběla rázná ruka, prostě nedokázal dát kabinu do latě.

Byla ta bojovnost, která může vycházet i z mezilidských vztahů, největším problémem v semifinále s Kladnem?
Spíš jsme je nedokázali zatlačit v přesilovkách, které koncem roku ještě fungovaly, ale najednou nám úplně odešly. Byly úplně plonkové. Když hrajeme v play off třikrát přesilovku pět na tři a nedáme z nich gól, nezasloužíme si vyhrát. Chápu, že si soupeř dokáže přesilovku přečíst na videu, ale v našem podání už to byla vyloženě bezradnost starších hráčů. Ti kluci na sebe nedokázali vzít zodpovědnost, týmu chyběl drajv. Myslím, že v play off makal na svůj věk velice slušně snad jen Peťa Vampola, dal do toho srdíčko. Dokázal se přenést přes problémy v týmu.

Bude trenér Václav Prospal tím, kdo manšaft nastartuje?
Doufám v to – prostě cukr a bič. Venca je ráznej, bude na kluky pes. Má mezi námi obrovský respekt a doufám, že si ho získá i v kabině, že dokáže zvýšit hlas. Protože za ty prachy, co v Motoru kluci berou, by měli být postavení do latě. To letos bohužel nebyli. Tak ambiciózní tým se musí nějakým způsobem prezentovat po celou sezonu, ne si jezdit pro porážky do Benátek nebo do Frýdku. Tam proti nám nastoupí farma Třince se třemi formacemi, z toho jedna juniorská, a povodí si nás 5:0. To bylo fakt na zvracení.

Jak se tedy na nového trenéra těšíte?
Moc! My se známe a na zimáku jsme se vídali, protože on na zápasy vždycky chodil, když byl v Čechách. Je pro nás ikona, idol, který to tu zase pozvedne. Lidé na něho budou minimálně na začátku zvědaví a zase budou chodit.

Tým opět projde určitou proměnou. Kdybyste mohl, jakým směrem byste doporučil vedení, aby se vydalo? Návraty slavných odchovanců, zahraniční hráči, nebo třeba větší prostor pro dorostence...
Rozhodně bych dal šanci aspoň třem klukům z dorostu, protože všichni víme, co tady v nich máme. Vyhrát extraligu není jen tak a mělo by to mít odezvu. Toman, Novák, Doktor – všechno reprezentanti v mládeži. Když zmíním třeba Matěje Tomana, ten jednou nastoupil vedle Vaška Nedorosta, dal dva góly a od té doby jsme ho zase prakticky neviděli. To nepochopím. A kvalitní posile ze zahraničí by se asi také nikdo nebránil, to je jasné. Smlouvu má stále Kanaďan Mitch Fillman, tak proč mu nepřivést parťáka. Tvrdší hráč před obě brány by se nám určitě hodil. Co se týče návratů odchovanců, samozřejmě nás všechny hrozně mrzí, že Milan Gulaš s Tomášem Mertlem hrají extraligu za Plzeň, to jsou skvělí kluci i hokejisté. Uvidíme, co Jirka Novotný, další odchovanec, kterého bychom tu moc rádi viděli. Jeho tým navíc v KHL skončil, tak uvidíme, kam povedou jeho další kroky. Ale je pravda, že zase nemůžeme kádr nabouchat pětatřicátníky, to bychom se nikam nedostali.

Když trochu odbočíme od hokeje, čemu se ještě Motorfans věnují?
Kromě fandění se pod hlavičkou Motorfans aktivně hraje hokej, bowling, šipky a hokejbal, je toho docela dost. Kromě toho ještě děláme různé dobročinné sbírky, spolupracujeme se školou pro sluchově postižené. Děláme každý rok kalendář, ze kterého jde část financí také na tu školu. Jsem moc rád, že má fanklub Motorfans i společenský přesah, s tím jsme do toho už v roce 2002 šli. V roce 2004 se u nás poprvé uskutečnil celorepublikový sraz fanoušků, další byl v Budějovicích v roce 2012 a čeká nás zase v roce 2020. Každý lichý rok pořádáme ples a každý rok máme fanklubáckou „dopuknou", kde si něco ogrilujeme. To nás ještě čeká na přelomu května – června, až bude teplo, abychom mohli posedět a zapařit do rána.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace