Pět milionů pro filmaře krajské zastupitele rozvášnilo. Dotační program byl stažen

Zejména zastupitelé ODS kladli tento dotační program do protikladu k zajištění cyklobusů, na něž letos bylo vyčleněno jen půl milionu a kvůli tomu je v ohrožení sedm linek, které každý rok vozily cykloturisty. Kraj sice nabízí nyní navýšení na dva miliony v druhé dotační výzvě, ale tyto peníze by provozovatelé linek mohli dostat až na podzim, po odježdění sezony.
„Tady vylejeme pět milionů na podporu vzniku filmu Zakleté pírko tvůrců z Prahy, na film Krajina ze stínu tvůrců ze Zlína nebo Zlatý hroch tvůrců z Jesenice a pak jsou tu dvě žádosti firem jednoho žadatele z Jihočeské filmové kanceláře a Českokrumlovské televize, který tvrdí, že natočí filmy za 6 milionů a vy mu na to navrhujete příspěvek 1,4 milionu. Varuji před tím, abychom to schválili. To je urážka občanů, jak tu ty peníze rozdáváme,“ řekl Martin Kuba. Rovnou požádal, aby se tento bod z řady ostatních dotačních titulů vyjmul a hlasovalo se o něm zvlášť.
Tomeš Vytiska (KSČM) připomněl, že příslušná komise, která žádosti hodnotila, nedoporučila je podpořit. „Rada si to ale vytáhla zpátky a předkládá to sem. Proč? Kde se ty filmy budou vysílat? V krumlovské televizi? Jesti máme pět milionů, tak si objednejte dokumentární profifilm a nerozdávejte tady svým kamarádům,“ apeloval Vytiska.
I další zastupitelé začali naznačovat, že v případě českokrumlovského žadatele má dotace možná zachraňovat něčí podnikání. Za oběma spolky stojí Josef Pecl z Dolních Svinců u Dolního Třebonína, který má za sebou podnikatelskou minulost v řadě i již zaniklých firem.
Náměstek Pavel Hroch oponoval: „Každý z nás by přece chtěl, aby vznikl film o krásách jižních Čech. Proto jsme v prosinci tento dotační program schválili.“ A položil otázku, proč kritici proti vzniku tohoto nového dotačního titulu nevystoupíli tenkrát.
Hejtmanka Ivana Stráská navíc objasnila, jak nápad na tento dotační titul vznikl: „Tenkrát jsme dostali žádost, abychom pěti miliony podpořili natáčení filmu Jan Žižka. A my jsme řekli, že nebudeme dávat peníze jednomu žadateli, ale vypíšeme grant, kde se může o peníze ucházet kdokoliv. Jen chci připomenout, že v případě první žádosti jde o novou pohádku Zdeňka Trošky s natáčením v jihočeské vesničce. Jen se zeptejte, jak se dodnes lidi jezdí dívat na místo, kde se točila Princezna ze mlejna. Další film má být natáčený v Krumlově o Bílé pání a historii Rožmberků. Filmová škola chce točit v Třeboni o Jakubu Krčínovi. Komise to nedoporučila, ale my v radě jsme to po debatách podpořili.“
Zastupitel Petr Eliáš (ODS) podotkl, že provozuje v Českém Krumlově hotel a může potvrdit, že když se toto město objevilo v seriálu v Koreji, jezdili do Krumlova Korejci, totéž bylo s Číňany, kteří také reagovali na to, že město viděli v televizi. „Druhá věc je, že Krumlov se teď spíš snaží cestovní ruch regulovat,“ dodal. Petr Braný z KSČM poté požádal o přestávku na poradu svého klubu, zda komunisté tento bod podpoří. Při dnešní slabé účasti zastupitelů to bylo podstatné.
Po přestávce ale přišel náměstek pro kulturu Pavel Hroch s tím, že tento bod z dnešního jednání stahuje. Pět milionů na filmové pobídky tedy zůstalo nerozděleno.
Diskuse k článku