Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Madam Colombová zasahuje

    neděle 29.3 19:30 - Třeboň, Divadlo J. K. Tyla

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Petice chce mít divočinu z poloviny Šumavy

JIŽNÍ ČECHY – Dnes se v senátu projednávala petice, která žádá kromě jiného větší ochranu Šumavy před plány developerů. Petici už podepsalo skoro šedesát tisíc lidí včetně výrazných osobností veřejného života.

Petice požaduje především tři věci  - aby hlavním účelem Národního parku Šumava byla ochrana přírody, aby se území bez zásahů člověka rozšířilo postupně na polovinu rozlohy parku a aby se omezila další výstavba. Velký počet podpisů svědčí o tom, že lidé se o osud Šumavy zajímají. Také čerstvý výzkum Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity ukázal, že Češky a Češi velmi cení divoké přírody: celých 71 % lidí tvrdí, že je třeba divokou přírodu v České republice chránit.

Proti rozšiřování bezzásahových zón vystupují tradičně zástupci některých šumavských obcí. Argumentují tím, že potřebují prostor pro rozvoj. Podle Hnutí Duha ale obce v Národním parku Šumava mají už nyní průměrně víc než dvakrát vyšší příjem v přepočtu na jednoho obyvatele než je průměr srovnatelných obcí v Plzeňském a Jihočeském kraji. „Výrazně nižší než celostátní průměr je tu taky nezaměstnanost. A rozšíření Národního parku by přineslo další peníze z turistického ruchu,“ doplňuje mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos.

Zástupce šumavských podnikatelů Jaroslav Neužil k tomu řekl:„Aby Šumava mohla prosperovat, nepotřebuje další výstavbu. Potřebuje lepší veřejnou dopravu a spolupráci podnikatelů. Moji zákazníci přijíždějí kvůli přírodě, ne proto, aby se z oken penzionu dívali na golfové hřiště. Chtějí vidět přírodní procesy.“

O osudu Šumavy i dalších národních parků se bude rozhodovat v září. Parlament bude totiž hlasovat o novele zákona o ochraně přírody.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace