Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Maškarní bál

  sobota 29.2 14:00 - Sedlice, Sokolovna

 • Hasičský ples

  sobota 29.2 20:00 - Radomyšl, KD

  K tanci a poslechu zahraje kapela Johny Band Písek.

Zobrazit všechny události
 

Blog: ODS apeluje na prodej chaty kraje na Zadově. Kraj tam chce umožnit lyžařské výcviky škol

Ubytovací servery už dnes už chaty avizují, že je trvale uzavřena. Její stav je neuspokojivý. , Autor: Internet

Ubytovací servery už dnes už chaty avizují, že je trvale uzavřena. Její stav je neuspokojivý.     Autor: Internet

JIŽNÍ ČECHY - Na konci června rada kraje rozhodla, že nechá opravit chatu Mládí, kterou kraj vlastní na šumavském Zadově. Uvedení chaty do současných ubytovacích standardů, které by přitahovaly návštěvníky, se odhaduje na 76 milionů korun, čtyři miliony má stát projekt. K tomu je dobré poznamenat, že kraj není žádný nuzák. Má na účtech rezervy kolem jeden a půl miliardy korun. Před nedávnem se vedení kraje rozhodlo odebrat chatu Mládí z dispozic organizace Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a převést ji do správy Krajského školního hospodářství. Tato nenápadná organizace, zřízená původně pro lepší spravování školních rybníků a školních polesí, nabývá v koncepci současného vedení kraje na významu. Má dostat do správy i budoucí areál záchytného parkoviště pro kamiony u budějovického letiště s celým komplexem služeb včetně ubytovacích. Všechny tyto kroky ale hlasitě kritizuje ODS. Vidí to jako příležitost pro privátní sektor. A stejně tak i chatu Mládí.

Kraj dnes vydal k rozbouřené kauze toto vyjádření:

Jihočeský kraj je vlastníkem chaty Mládí na šumavském Zadově. Mnozí pamětníci tam v rámci střední školy absolvovali lyžařský výcvik. Ten je ostatně součástí povinného středoškolského vzdělávání i dnes. Téměř polovina žáků se jej přitom nemůže zúčastnit, protože to jejich rodinám neumožňuje ekonomická situace. Řada lyžařských zájezdů doma i v cizině je totiž nad jejich finanční možnosti.

V určité době se na jednáních kraje objevila tendence oba objekty, které jsou součástí chaty Mládí, prodat. Důvodem byl údajný nezájem o zdejší ubytování a špatný stav objektu. Vedení Jihočeského kraje se ale rozhodlo toto horské zařízení ve svém majetku zachovat. To znamená neprodat a opravit zařízení tak, aby prostory odpovídaly současným trendům. Chceme tím především umožnit našim středním školám, aby tu mohly pořádat již zmíněné lyžařské kursy. Za velmi příznivé ceny a v moderních prostorách.

Přes léto by se měl objekt pronajímat i jiným návštěvníkům, kteří projevují o zdejší rekreaci zájem, a odrazuje je pouze špatný stav objektu. Kraj, jako dobrý hospodář, samozřejmě usiluje o to, aby se peníze vynaložené na jeho rekonstrukci vrátily zpět do rozpočtu.

Tímto záměrem se zabývala poslední rada kraje 20. června a vzhledem k potřebám našich středních škol jej podpořila. Záměr pochopitelně předloží k projednání Zastupitelstvu JčK. Bez jeho souhlasu nelze realizovat žádnou investiční akci. O objekt a případnou rekonstrukci se momentálně stará Krajské školní hospodářství.

Všechno špatně?

Jsme pravděpodobně svědky startu předvolebního boje, krajské volby budou už příští rok. V Jihočeském kraji vládne už od roku 2008 ČSSD s různými koaličními partnery. ODS má podle všeho pocit, že teď přichází chvíle k jejímu triumfálnímu návratu. Je třeba se hlavně hlasitě ozývat, což činí hlavně krajský zastupitel Martin Kuba.

Kdyby kraj chatu nechal chátrat, bude to ODS tepat jako první. Když ji chce opravit, je to taky špatně. Tak jako je špatně, když lukrativní pozemky kolem letiště chce kraj prostřednictvím své organizace provozovat sám.

ODS vidí jako recept odprodej do soukromých rukou - ať už jde o chatu na Zadově nebo pozemky u letiště. Jiná filozofie, jiné vidění světa. Kupodivu odlišné nejen od levicového pohledu sociální demokracie. I náměstek hejtmanky Josef Knot (Pro Jižní Čechy za TOP 09) k nynější kauze chaty Mládí říká: "Jsem kategoricky proti tomu, aby se prodával majetek kraje na tak atraktivním místě jako je Zadov."

Tak abychom po příštích krajských volbách překvapeně nekoukali, čí ruce na dosud nezprivatizované majetky kraje už netrpělivě čekají.

Diskuse k článku - 9 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jihocech 

  Reagovat

   

  Pan Kuba si chtěl tu chatu výhodne koupit? Jinak jeho kritice nerozumím. Opravit a nechat si ji.

  Vloženo 16.7.2019 08:16:42

 • Hana 

  Reagovat

   

  Mně přijde jako dobrý nápad, aby se tam střídaly školy a kraj to pro ně měl cenově dostupné. To by soukromníkovi určitě na srdci neleželo.

  Vloženo 15.7.2019 21:07:06

 • Jiří 

  Reagovat

   

  ODS už v tomto státě nadělala od revoluce škody až,až. Co neprodali tak rozkradli. A jak je vidět snaží se dál. Nevím jak dopadnou volby příští rok,neb ČSSD má krizi díky pražskému vedení,které se jí snaží všemi prostředky a chováním svých vedoucích představitelů vymazat s politického dění navždy. Doufám,že lidi budou rozhodovat příští volby ne podle stranické příslušnosti ale podle osobností. A doufám že paní hejtmanka zůstane i po volbách příští rok ve své funkci,neb si myslím že jihočechům se pod jejím vedením daří docela dobře a to tento režim od revoluce dost kritizuji. A doufám že vedení kraje nepodlehne tlaku a nechá si nemovitosti ve svém vlastnictví. To už někdo shání zase malou domů pro nějakého svého strýčka,jinak to ODS neumí.

  Vloženo 15.7.2019 20:10:57

  • Vanous 

   Reagovat

    

   Máte pravdu. Třeba to letiště je zrovna výborná investice. Říká se tomu házet peníze do černé díry.

   Vloženo 15.7.2019 20:20:35

   • pametnik 

    Reagovat

     

    Letiště je blbá investice a vymyslel ji Zahradník a spol. z ODS. Od tý doby se to táhne. Areál kolem bude ale aspoň vydělávat na ztrátovost letiště.

    Vloženo 15.7.2019 20:29:01

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Zřejmě jste študoval věštírnu delfskou, když víte všechno dopředu

     Vloženo 15.7.2019 20:40:58

     • Nemusí študovat Delfskou 

      Reagovat

       

      Jakmile se kvůli něčemu ozývají odeeSSmani, tak je to pokaždé podezřelé. Mnozí jsme již na to jejich ustavičné kvičení - privát nade vše - alergičtí. Že to jde i jináč ukazuje Bureš - paradoxně produkt jejich činů.

      Vloženo 16.7.2019 06:06:14

  • Jihočeská ČSSD 

   Reagovat

    

   Má taktéž máslíčko na hlavičkách, viz. jejich podezřelé privatizace železnic na Šumavě. Myslím že Kuba se Zimolou můžou spočinout ve vroucím francouzském polibku, tam nebylo poznat, kdo vlastně je autentický pravičák. Urvi et orvi nade vše pro jednoho i druhého.

   Vloženo 16.7.2019 06:10:27

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Tak ještě že už jsou oba pryč.

    Vloženo 16.7.2019 10:10:53

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace