Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Koncerty na parníku podpoří chudou egyptskou dívku

 Autor: Pavel Pechoušek, Turistický spolek Lipenska

    Autor: Pavel Pechoušek, Turistický spolek Lipenska

LIPNO - Na lodi Adalbert Stifter se odehraje originální dobročinná akce – koncerty, které organizuje učitelka a žáci z frymburské základní školy. Z výtěžku chtějí zaplatit studium egyptské dívky z chudé rodiny. Celé léto vozí loď Adalbert Stifter turisty na lipenském jezeře, o tomto víkendu 20. a 21. října propůjčí svou palubu charitativnímu projektu. Odehraje se zde hudební dobročinný festival Andělská Přání Frymburk 2018.

 

Akci zorganizovala učitelka z frymburské základní školy a na projektu se jako dobrovolníci podílí současní i bývalí žáci frymburské základní školy. Více informací o programu je možné najít na webu: https://andelskaprani.net/program/. Vstupenka na celou akci stojí 400 korun nebo 100 korun na jednotlivé koncerty. „Loď bude po většinu programu stát ve Frymburku a každý den provede jednu okružní plavbu s koncertem špičkových umělců," uvádí Karel Andrle za společnost, která provozuje lodní dopravu na Lipně.

Autorem nápadu je Barbora Tybitanclová, učitelka hudební výchovy z frymburské základní školy. Ta již od svých dvanácti let organizuje a vymýšlí akce pro děti i pro dospělé. „Konečně se mi povedlo skloubit všechno, pro co žiji. Práci se svými žáky, ale i lidmi, které miluji. Hudbu, divadlo, výtvarno, aktivní tvorbu, vyprávění příběhů i bubnování v kruhu, učíme děti zapojovat se do organizace tak, aby v budoucnu samy mohly organizovat obdobné aktivity a byly si vědomy toho, že státní školství není všude samozřejmostí," vysvětluje Barbora Tybitanclová.

Akce podle jejích slov vyplynula z jejích předchozích aktivit, kdy kromě jiného například napsala a produkovala teenagerovský muzikál v českokrumlovském divadle. „Program festivalu bude rozdělený na dopolední a odpolední část. Návštěvník bude moci obě dopoledne v budově školy modelovat, malovat, tvořit a odpoledne si na lodi zazpívat, zaposlouchat, povyprávět, zabubnovat, nebo shlédnout divadlo," vyjmenovala. Nakonec se svěřila, že důležitým impulsem bylo i to, když její matka před rokem vážně onemocněla rakovinou. „Byla celý rok tak úžasně statečná, že jsem na ni nesmírně hrdá, dnes mohu říct, že svou nemoc snad zdolala," prozradila.

Při organizaci jí nejvíce pomáhá její bývalý žák, dnes dvacetiletý Petr Rulíšek z Černé v Pošumaví. Nadšený, šikovný, ochotný a talentovaný mladý muž, muzikant, začínající zpěvák, s ním mnoho dětí z Frymburka a okolí, které akci moderují, vystupují a pomáhají se vším, co je potřeba, ale i další lidé z lipenska. „Veškerý výtěžek pošleme do Egypta jedné dívce, které letos končí povinná školní docházka a chudí rodiče nemají peníze na to, aby jí mohli dopřát střední školu. Co se vybere nad tuto částku, tak poputuje nadaci Onkoláček, který se stará o komfort těch nejmenších, kteří onemocní rakovinou," informuje.

Na akci vystoupí řada hudebníků: kytarista a skladatel Lukáš Sommer, Michala Stehlíková, která hraje na violoncello, vystoupí i kouzelník Jaroslav Ruso, divadlo Divoloď a žáci pedagoga Václava Klaboucha z kaplické ZUŠ. „Ostatní program tvoří hudebníci neplnoletí, kteří jsou současnými nebo bývalými žáky naší školy - takzvaný Andělský tým. Většinu z nich jsem zpěv učila, nebo ještě učím," uzavřela.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Tonda 

  Reagovat

   

  Hlavně dělejte z Lipna ještě větší cirkus, než už tam je , i díky tomuhle Rakušákovi, co provozuje lodní dopravu a kdoví co ještě...

  Vloženo 18.10.2018 11:34:44

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  A recipročně, na parníku na Nilu podpoří chudou českou dívku.

  Vloženo 17.10.2018 12:05:26

  • písečák 

   Reagovat

    

   pobavilo :-)

   Vloženo 17.10.2018 14:19:01

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace