Mikuláš nadělil Písku vyrovnaný rozpočet

Zmínil také, že po ekonomické krizi zhruba od roku 2011 setrvale rostou daňové příjmy. Na příští rok se počítá s dalšími pěti procenty navíc. „Mírný pokles je u nedaňových příjmů. Vypadly také některé příjmy, snížení čekáme například u Lesů města Písek. Vypadnou také dividendy z teplárny a některé další položky,“ řekl Toman.
Hlavní položku příjmů tvoří pronájmy. „Velký výpadek je u kapitálových příjmů – nepočítá se s prodejem movitého nebo nemovitého majetku. Doprodaly se dvacetileté nájmy v Čechově ulici a žádná další akce se nefinalizuje tak, abychom ji mohli dát do rozpočtu na rok 2020. V posledních několika letech narážíme na to, že se hůře shání dotace na tvrdé investiční akce,“ řekl Ladislav Toman. Zmínil, že rozpočet města je tvořen z 80 procent z příjmů od státu. „Z dvaceti procent si na sebe vydělá sám,“ dodal.
Investiční výdaje meziročně klesly prý kvůli horší dostupnosti dotací. V minulých letech navíc čísla navýšily velké investice do knihovny a úpravny vody. Letos by měly investice dělat necelých 30 procent z celkových výdajů, což je podle Ladislava Tomana i tak víc, než dávají například města Tábor a Jindřichův Hradec.
Na příští rok z návrhu rozpočtu vypadlo pět milionů na participativní rozpočet, který se ještě nepodařilo připravit. Na rok 2020 na něj zůstalo jen půl milionu pro propagaci a tvorbu nového webu. Ale už od jara budou moci obyvatelé v participativním rozpočtu navrhovat a hlasovat.
Zazněly i pozměňovací návrhy – největší sérii změn navrhoval Josef Soumar z opozičního klubu Pirátů, ale nenašel pro svou vizi širší podporu. Více o tom přinesou tištění Písecké postřehy, které zaznamenaly celou debatu o rozpočtu.
Diskuse k článku