Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Mírně zvýšená radioaktivita mimo povolené prostory elektrárny. Odstávka v Temelíně se protáhne

 Autor: K. Snížek

    Autor: K. Snížek

TEMELÍN – Nepatrnou radioaktivitu mimo povolené prostory naměřili během odstávky druhého výrobního bloku v jaderné elektrárně Temelín. Životní prostředí ani zaměstnance neohrozila. O situaci byl informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Odstávka měla skončit 26. června, ale kvůli opravám se protáhne do poloviny července.

 

„Všechny naměřené hodnoty jsou hluboko pod povolenými limity výpustí elektrárny. Jde o velmi nízké hodnoty, nepřesahující povolené limity, a to pouze v těsné blízkosti zařízení. Nicméně byly změřeny v místech, kde být nemají, proto o situaci informujeme Státní úřad pro jadernou bezpečnost i českou a rakouskou veřejnost,“ řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Naměřené hodnoty odpovídají dávkám, kterým bývají vystaveni pasažéři dálkových letů. Další měření v areálu elektrárny jakoukoliv zvýšenou aktivitu nezaznamenala. To potvrdil radiační monitorovací systém, který se skládá z čtyřiadvaceti monitorovacích míst rozmístěných po celém areálu elektrárny.

Reaktor prvního bloku teď pracuje na 93 procentech. Každý den se jeho výkon snižuje přibližně o jedno procento až na úroveň kolem 85 procent. Provoz na výkonovém efektu bude ukončený v pátek 10. července, kdy bude blok plánovaně odstaven pro výměnu čtvrtiny paliva. Odstávka je plánována do konce srpna.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace