Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Z Písku až na Kamčatku II.

    pondělí 24.2 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Povídání a promítání s Ing. Václavou Altschmiedovou.

  • Dokonalá svatba

    pondělí 24.2 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Nová knihovna v Písku se klube do krásy

 Autor: Irena Malotová

    Autor: Irena Malotová

PÍSEK – Za historickou fasádou se v bývalé škole na Alšově náměstí v Písku chýlí ke konci stavební práce na nové knihovně a centru vzdělávání. Přestavba začala loni v květnu. Na akci za 137 milionů korun se městu podařilo získat evropskou dotaci 15 milionů. Stavba je hotova téměř z 90 procent.

 

V průběhu stavebních prací byla při vybourání příček v hlavním sále odkryta původní neoklasicistní výmalba. Zastupitelé města souhlasili s její rekonstrukcí za zhruba 2,4 milionu korun, které se ujal restaurátor a historik umění Josef Novotný. Návštěvníci knihovny si tak v oddělení beletrie budou moci připomínat, jak hlavní sál vypadal v době, kdy zde večeřel císař František Josef I. se svou družinou.

S citlivým zakomponováním historických prvků bude nová písecká knihovna jednou z nejmodernějších v kraji. „Svým vybavením bude splňovat požadavky na knihovnu pro 21. století. Vzhledem k tomu, že se sem přesune také informační centrum, naši novou knihovnu mohou objevovat a obdivovat rovněž návštěvníci města," zmínil místostarosta Josef Knot.

Knihovna nového milénia musí svým stále náročnějším návštěvníkům nabídnout atraktivní program a zážitky. „Část objektu bude sloužit jako centrum vzdělávání," doplnil ředitel knihovny Roman Dub. „Naši klienti, děti i dospělí, se mohou těšit na novou jazykovou nebo digitální učebnu. Pro ty, kteří rádi pracují a tvoří rukama, bude připravena řemeslná dílna a kreativní kout. Milovníkům gastronomie jistě udělá radost plně vybavená výcviková kuchyňka. Polytechnickou učebnu se zaměřením na biologii, fyziku a astronomii budou moci využívat žáci píseckých škol," upřesnil.

Výukové prostory ještě doplní kavárna, venkovní bylinková i zeleninová zahrádka a pobytový dvůr, kde se nabídne klidné místo pro relaxaci s knihou. V nově přistavěném skladu knih bude umístěna spisovna městského úřadu. Plánované etapovité převzetí stavby bylo 20. září zahájeno. Na začátku příštího roku se uzavřou prostory původní knihovny a začne stěhování. „Čeká nás přesun 135 tisíců knižních dokumentů, desítek počítačů a dalšího vybavení," uvedl Roman Dub.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace