Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Maškarní bál

    sobota 29.2 14:00 - Sedlice, Sokolovna

  • Hasičský ples

    sobota 29.2 20:00 - Radomyšl, KD

    K tanci a poslechu zahraje kapela Johny Band Písek.

Zobrazit všechny události
 

Očkovat nebo neočkovat se proti chřipce. VZP očkování zaplatí

 Autor: Chripka

    Autor: Chripka

JIŽNÍ ČECHY – Dnes vyhlásila Všeobecná zdravotní pojišťovna, že od zítřka plně hradí svým klientům očkování proti chřipce. Lidé většinou o očkování proti chřipce nestojí. Někteří se bojí, že po očkování chřipku dostanou, jiným se po očkování zhoršil průběh choroby a dalším je to jedno. Pojišťovna svůj krok odůvodňuje tím, že pro ni je levnější lidí očkovat než potom následně léčit. U dospělého se léčení chřipky vyjde na tisícikorunu až po šedesát tisíc korun.

Loni na chřipku v České republice zemřelo 151 lidí a téměř 600 případů bylo hodně závažné. Lékaři očkování doporučují seniorům a těm, kteří mají nějaké chronické onemocnění. U některých skupin pojištěnců je očkování proti chřipce dokonce hrazeno ze zdravotního pojištění. Jde o seniory nad pětašedesát, pacienty se závažným chronickým onemocněním, například srdce, cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetiky.

Prevence chřipky

Jako vhodná prevence je očkování, nicméně ani to není stoprocentní. Očkovací látka je vždy určena pro konkrétní sezónu a zahrnuje ochranu proti odhadovaným dvou kmenům chřipky typu A a jednomu kmeni chřipky typu B. Udává se, že po sedmi dnech od vakcinace je chráněno devětapadesát procent, po 14 dnech již osmdesát procent očkovaných jedinců.

Na našem trhu je k dispozici několik typů vakcín v různé cenové variantě. Dříve se k očkování používal inaktivovaný virus (neschopný vyvolat chřipkové onemocnění). Tyto vakcíny však byly staženy, protože měly nežádoucí účinky. V současné době se užívají k navození imunitní odpovědi u očkovaného vysoce čištěné a štěpené vakcíny. Další možností jsou subjednotkové vakcíny, které obsahují pouze povrchové struktury viru. Ty jsou velmi drahé, s minimem nežádoucích účinků, jsou proto vhodné zejména pro starší osoby.

Dalším vhodným opatřením je zvýšený příjem vitamínů, minerálů a stopových prvků, zejména v zimních měsících a samozřejmě celkově vyvážená a pestrá strava, nevyjímaje dostatečný přísun ovoce a zeleniny.

Příznaky a projevy chřipky

Onemocnění začíná náhle z plného zdraví horečkou osmatřicet až čtyřicet stupňů Celsia. Horečky jsou doprovázené zimnicemi, mrazením, bolestmi ve svalech a kloubech a velkou únavou.

Tento stav přichází často tak náhle, že nemocný si je schopen vzpomenout i na hodinu, kdy přesně obtíže začaly. Příznaky mohou být obohaceny o bolesti hlavy, bolesti za očima, zažívacími potížemi a dráždivým kašlem, který je poměrně běžný a charakteristický, zprvu suchý, později se může přidat vykašlávání hlenu.

Pozor, k obvyklému obrazu chřipky nepatří rýma a bolesti v krku (to je pak angína), nicméně i tyto stavy se mohou u nemocného objevit, většinou tak až třetí den od začátku onemocnění.

U některých nemocných se může vyskytnout nechutenství, zvracení, průjem či zácpa. Onemocnění obvykle trvá pět až sedm dní, poté ustupuje, i když únava může přetrvávat ještě několik dnů až měsíc.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace