Odpor proti plánovaným úpravám U Vodáka na píseckou radnici zabral

Teď to ale vypadá, že po vlně kritiky se s představovanou maximální verzí už zřejmě nepočítá. Oficiální stanovisko město přislíbilo vydat až po zpracování všech podnětů veřejnosti, ale podle zjištění redakce pravděpodobně vznikla dohoda nepouštět se do větších úprav, udržovat pouze současný stav, opravit či vyměnit současné lavičky, citlivě vylepšit vstupy do rybníků a sladit podle potřeby sečení trávy.
K celé věci se vyjádřila také písecká starostka Eva Vanžurová (Pro Písek), která vydala obsáhlé prohlášení. V něm uvedla, že z novinových titulků a článků to vypadá, jako by chtěla radnice zničit kouzelný kout přírody. „Po nákladné revitalizaci soustavy rybníků na úpatí Píseckých hor byly tyto rybníky pronajaty společnosti Český rybářský svaz za účelem chovu ryb. V posledních letech se ale výrazně začala zhoršovat kvalita vody. To mělo hned několik příčin. Jednou z nich byla jistě sucha, která v letech 2016 až 2018 sužovala téměř celou republiku. Svůj vliv mají i extrémně horká léta. Rozbory vody ale prokázaly, že významnou měrou se na zhoršující se kvalitě vody podílí i rybí obsádka a přikrmování ryb. Rybníky se proto v letních měsících měnily v nevábně páchnoucí vodní plochy, které spíš odrazovaly od výletů a příjemných procházek. Stále více občanů na tuto skutečnost upozorňovalo a na vedení města se v tomto směru obraceli i někteří zastupitelé se svými interpelacemi,“ uvedla starostka, kde začaly úvahy nad změnami v lokalitě.
Město rybářům vypovědělo smlouvy a předalo rybníky do správy Lesům města Písku. „Lesy města Písku reagovaly velmi rychle a profesionálně. Už v zimním období 2018/2019 byla provedena prořezávka náletových dřevin, zdravotní řezy vzrostlých stromů. Už jenom to znamenalo výrazný posun k lepšímu a dnes je zřejmé, že i když suché období pokračuje, kvalita vody v rybnících i okolního prostoru se výrazně zlepšila. Ve stejné době se objevily i první návrhy, jak dále v této lokalitě pokračovat. Téma zaznělo i v předvolební kampani v roce 2018, bylo tedy zřejmé, že bychom měli předložit toto téma k veřejné diskusi, aby se každý svobodně mohl vyjádřit k tomu, jakou podobu by měla lokalita U Vodáka v budoucnu mít a k čemu by měla sloužit,“ pokračuje starostka.
Dodává, že na projednání do penzionu U Malířských přišli převážně jen zástupci rezidentů a ekologických aktivistů. „Ti odmítli předloženou variantu, která by posilovala rekreační funkci v daném místě. Je to jejich názor, zdá se být i pochopitelný. Vzhledem k tomu, že proti němu nelze postavit názor jiné skupiny lidí, která by si přála jinou variantu řešení, je to pro mě názor jediný a tím i směrodatný,“ dodala Eva Vanžurová. A pak svým způsobem potvrdila informace o dalším postupu, které Písecké postřehy získaly. „V tuto chvíli budeme tedy postupovat stejně jako doposud. Lesy města Písku budou pečovat o zeleň a čistotu rybníků, jejich práce bude směřovat k nutným opravám mobiliáře a udržování stávajícího stavu lokality,“ stojí v prohlášení, kde se dále píše, že některé reakce kritiků byly možná zbytečně hysterické.
Na zmíněné veřejné debatě U Malířských několikrát padl dotaz, kdo konkrétně stojí za návrhem proměny lokality U Vodáka. Místostarosta za ČSSD Ondřej Veselý několikrát odmítl říci, kdo byl iniciátorem. „Kdybych vám to řekl, tak byste toho člověka zabili,“ řekl tehdy v zaplněné stodole penzionu při představování studie. Kritici mu odpověděli, že kvůli jinému názoru přece nikomu ubližovat nebudou. A dál trvali na odpovědi, které se však nedočkali. Ta vyplynula až z jedné internetové diskuze, protože zejména na sociálních sítích se o lokalitě U Vodáka diskutuje velmi bouřlivě. „Studie vznikla, protože je součástí koaliční dohody, do které jsme ji protlačili my (ČSSD). Úpravu lokality U Vodáka jsme měli ve volebním programu. Zadával ji odbor životního prostředí na můj pokyn, hrazena byla z městského rozpočtu. Cenu neznám, ale bude do 50 tisíc,“ napsal v diskuzi Ondřej Veselý.
Diskuse k článku