Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Hypnotizér Jakub Kroulík

    pondělí 17.2 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

    Přednáška.

  • Mentalista

    pondělí 17.2 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Polidšťování psů je velká chyba, ve vztahu ke zvířatům jsme často nezodpovědní

Vladimír Kössl , Autor: Odchytová služba a útulek Animal Rescue

Vladimír Kössl     Autor: Odchytová služba a útulek Animal Rescue

AKTUALIZOVÁNO - 22.3.2019 17:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Vladimír Kössl provozuje v Českých Budějovicích Odchytovou službu a útulek Animal Rescue. Ročně mu "projde pod rukama" kolem 350 zvířat. Nejčastěji jsou to psi, kočky, ale sem tam i netradiční zvířata jako například metráková vietnamská prasata, krávy, hadi nebo papoušci. Jak se chovat v přítomnosti agresivního psa? Jaký má Vladimír Kössl názor na české pejskaře a co si myslí o čipování psů? Nejen o tom bude následující rozhovor.

 

Na úvod trocha historie. Jak jste se dostal ke svojí práci?
Byla to úplná náhoda, je to už 25 zpátky. Já jsem pracoval u lesů, státní lesy se rozpadly v té době a ten systém tak, jak fungoval mi nevyhovoval. Pak se ke mě dostala úplně náhodou nabídka, že v Českých Budějovicích město shání někoho, kdo by odchytával zvířata. A protože jsem se zvířaty v podstatě vyrostl a vždycky jsme se někde něco snažili ulovit, už od maličkých let, tak jsem se přihlásil do konkurzu, doplnil jsem si vzdělání a v podstatě od roku 1996 přelom 1997 se zabývám odchytem zvířat.

Pokud na ulici potkáme agresivního psa, jak se v takové situaci správně zachovat?
Moje maminka mi vždycky říkala, nesahej na cizí zvířata, což je svatá pravda, takže vždycky nejlepší prevencí nebo ochranou je v podstatě se tomu zvířeti vyhnout, přejít na druhou stranu chodníku. Pokud mám podezření, že to zvíře nemá žádného majitele a hrozí nějaké nebezpečí, tak je třeba to nahlásit obecnímu nebo městskému úřadu v místě, kde se to zvíře vyskytuje.

Ne každý může odchytávat psy, člověk musí být trochu psí psycholog...
Když něco děláte, musíte o tom něco vědět, stejně tak, pokud chete pracovat se zvířaty. Musíte umět číst řeč toho zvířete, musíte si rozumět a vědět, kam až můžete zajít, aby vás to zvíře nesežralo. Do značné míry si myslím, že to v tom člověku musí být nastavené už od přírody.

Jaký je váš názor na české pejskaře?
Říká se o nás, že jsme národ pejskařů, to je věc asi dávno minulá. My jsme národ, kde každý musí vlastnit nějaké zvíře, bez ohledu na to, jestli tomu rozumí a má na to podmínky. V současné době bohužel spousta lidí si těmi zvířaty kompenzuje nějaký nedostatek sociálních vztahů v životě, rodinu, děti jim nahrazují ta zvířata a to sebou nese spoustu negativ, protože na zvířata pohlížíme lidským pohledem. Pes je pes, je to šelma, stejně tak kočka, i had je had a nikdy z něj miminko nebude. A my nemůžeme těm zvířatům přisuzovat lidské vlastnosti a lidský pohled na svět.

Z vlastní zkušenosti vím, že pes není jenom zábava. Roztomilé štěně ale určitě oblomí nejednoho z nás...
Vlastnictví zvířete je závazek a tím, že si ho vezmeme domů, tak za něj přebíráme plnou zodpovědnost, za jeho zdraví, výživu i výchovu. Zvířat je strašně moc a já říkám, že je v Česku "přepsíno". Setkáváme se s tím, že lidé si vezmou krásné štěňátko a za půl roku přijdou na to, že je nevychované a nic neumí. Lidé jsou nezodpovědní, neumí psy vychovat a pak se jich zbavují a volají nám, ať si ho vezmeme. Měli by si předem promyslet spoustu věcí. Budu na to zvíře mít čas? Kam ho dám, když pojedou na dovolenou? Budu mít peníze na to, když se zvířeti něco stane nebo onemocní, jsem schopný to všechno zvládnout?

Pokud někomu uteče zvíře, hrozí majiteli nějaká sankce?
Veterinární zákon říká, že každý chovatel je povinen učinit opatření proti úniku a odbor životního prostředí magistrátu města vám může udělit pokutu. Druhá věc je vlastní odchyt toho zvířete a péče o něj i převoz, tam zákon říká, že každý chovatel je povinen uhradit náklady s tím spojené. To jsou většinou stokorunové položky. Záleží ale na tom, jak dlouho u nás to zvíře je. 

V poslední době se často mluví o povinném čipování psů, co si o tom myslíte?
To, že si majitel nechá psa očipovat u veterináře mikročipem ještě neznamená, že budeme schopní dohledat majitele. Je to stejné jako VIN kód u auta. Zásadní problém je v tom, že v České republice není jediná státem garantovaná databáze, kam by se čipy zavedly. Existuje sice celá řada menších databází, například obecních úřadů nebo prodejců čipů a my nevíme, ve které databázi to konkrétní číslo hledat a kam se podívat. Dostane se k nám až 50 procent psů s čipem, ale jen u poloviny z nich my zjistíme podle registrace majitele. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace