Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Téma nového píseckého bazénu přináší spoustu otazníků

Takhle měl vypadat nový bazén pod lesnickou školou.

Takhle měl vypadat nový bazén pod lesnickou školou.

AKTUALIZOVÁNO - 17.2.2020 09:18

PÍSEK – Zveřejnění rozpracované studie na řešení lokality bývalých Žižkových kasáren v Písku rozvířilo debaty o využití řadu let zanedbávané části. Vize nové městské čtvrti přinesla překvapivý posun v otázce nového plaveckého bazénu a sportovní haly. Obě stavby projektanti navrhli do místa současného sjezdu a nájezdu na komunikaci I/20 u Cadillacu. Je otázkou, jestli je to v souladu s posledním platným usnesením zastupitelstva, které schválilo společnou multifunkční stavbu haly a bazénu v kasárnách. Plac proti seniorskému domu mnozí kritici za kasárna rozhodně nepovažují.

 

S kritikou se setkal i fakt, že veřejnost dosud neviděla zadání, jaké pro tvorbu studie architekti dostali. A zveřejněny dosud nebyly ani dokumenty z jednání pracovní skupiny pro kasárna. Písecké postřehy zjistily, že město nechalo prodloužit platnost stavebního povolení na nový bazén pod lesnickou školou, kde už byla stavba naprojektovaná. Nezačalo se stavět hlavně kvůli rostoucím cenám a zrušenému výběrovému řízení, po kterém přišel další názorový veletoč zastupitelů a odsouhlasení přípravy projektu v kasárnách.

Stavební povolení

Vedoucí odboru výstavby a územního plánování městského úřadu v Písku Josef Jambura uvádí, že prodlužování platnosti stavebního povolení je běžnou praxí. Podle zjištění redakce byla lhůta prodloužena dva měsíce před loňskou dubnovou schůzí zastupitelstva, kde padlo nové rozhodnutí o umístnění komplexu v kasárnách. Potvrzuje to i Josef Jambura. „Platnost stavebního povolení byla prodloužena rozhodnutím ze dne 4. února 2019, které nabylo právní moci 22. února 2019," řekl Jambura. Stavební povolení pod lesnickou školou tedy platí do 21. dubna 2021.

„Nejedná se o žádný mimořádný postup. Je běžné i pochopitelné, že při změně stavebního záměru je platnost původního povolení prodlužována do doby než nabude právní moci povolení pro obdobnou stavbu umístěnou na jiném místě. Může se stát, že nově koncipovaná stavba, umisťovaná v nové lokalitě, s lepším napojením na dopravní a technickou strukturu, nakonec stavební povolení nezíská, ať již z důvodu nesouhlasného závazného stanoviska dotčeného orgánu nebo z oprávněných námitek a odvolání některých účastníků řízení či různých obstrukcí," popisuje Jambura.

Podle něj by bylo nezodpovědné a finančně a časově náročné, kdyby město nechalo pravomocné stavební povolení propadnout a pak se pokoušet o nové na stejném místě. „Výsledek správního řízení nelze nikdy předjímat a v dané lokalitě by již stavba nemusela pravomocné povolení získat, a to i přesto, že je stejná jako již dříve pravomocně povolená. S časem se totiž mění jak zákony, tak i účastníci řízení," zmiňuje Jambura.

Nejasná doprava

Na vodě zůstává také otázka dopravního napojení kasáren. Zástupci města na první veřejné debatě uváděli, že mají přísliby spolupráce Ředitelství silnic a dálnic na spolupráci pro napojení tahu I/20. Ředitelka správy ŘSD v Českých Budějovicích Vladimíra Hrušková redakci jen obecně sdělila, že ve čtvrtek 30. ledna se konala schůzka se zástupci Písku. „Byli jsme informováni o záměru vybudovat místo bývalých kasáren novou městskou část. Za ŘSD byla předána směrnice, která řeší postup ředitelství k žádosti o připojení na silnice první třídy. Na ŘSD bude zaslána žádost a situace dopravního napojení tohoto záměru k vyjádření pro potřeby schválení územní dokumentace," uvedla Hrušková.

S Jihočeským krajem se chce město dohodnout na úpravě mostu u Cadillacu, ze kterého projektanti navrhli přímý sjezd do kasáren. Hned po představení rozpracované studie zaslal kraj redakci komentář, ve kterém popírá, že se by se s městem dohodl na spolupráci a financování. Podle vyjádření Jihočeského kraje to tak mělo na besedě zaznít, ale ze záznamů to patrné není. Na besedě se mluvilo o plánu dohody v případě úprav zmíněného mostu, ale kraj překvapivě zaslal komentář k napojení kruhového objezdu z Pražské a Dvořákovy ulice. „Takovou investici Jihočeský kraj financovat nemůže, neboť výstavbu případného čtvrtého ramene kruhové křižovatky, které bude součástí místní komunikace, musí zajistit její vlastník," uvedl kraj.

Místostarostka Písku Petra Trambová (Pro Písek) potvrzuje, že s Jihočeským krajem město ještě nejednalo. „O žádném jednání ani o financování, pokud si dobře pamatuji, na besedě zmínka nepadla," říká. „Čtvrté rameno od Dvořákovy ulice, neboli propojení na Nový most, je v územním plánu města Písku zakotveno už od roku 2005. Tam se tedy nic nemění. A co se týká mostu u Cadillacu, který je ve vlastnictví kraje (bez nájezdových ramp), ten zůstává bez větších změn. Až budeme mít detailnější dokumentaci s přesnými úpravami, s krajem budeme samozřejmě jednat. Zatím ale nemáme takové podklady, které bychom mohli předložit a už vůbec se bavit o jakémkoliv financování. To je zatím předčasné," dodává Petra Trambová.

Jak šel čas

Celá anabáze trvá už zhruba od roku 2012, kdy se zvedla vlna nevole proti záměru města vybudovat na místě stávajícího bazénu ze 70. let nové aquacentrum odhadem za 194 milionů korun. Stávající bazén bylo v plánu zbourat. Tehdy vadilo, že by novostavba aquacentra měla stát pod historickými hradbami a v referendu v lednu 2013 převážil názor občanů, aby se aquacentrum stavělo na jiném místě. Od té doby v Písku probíhá přetahovaná, zda stavět bazén v bývalých kasárnách nebo pod lesnickou školou. O vývoji vypovídají přiložené články. Mezi občany, kteří se mezitím stále koupou ve starém bazénu, se už ale začínají ozývat i hlasy, že by bylo nejlepší bazén zrenovovat na nynějším místě. Vedení města se zas netají názorem, že by se mu líbil návrat záměru pod lesnickou školu. To ale zastupitelstvo loni na podzim zamítlo a dalo zelenou projektování v kasárnách. Nyní ovšem vypukly debaty, jestli místo navrhované za křižovatkou u Cadillaku jsou ještě vůbec kasárna...  

 

Diskuse k článku - 35 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • kavac 

  Reagovat

   

  Nerudovská otázka - kam s ním. Kde bude nový bazén a další ještě větší problém kdy? Místní bazén nenavštěvuji, protože technologie přílišného chlorování mi vadí a není to v dnešní době moderní řešení. Takže je mi to jedno, kde bude a kdy? Vadí mi jen lokalita současného umístění pod hradbami města, protože to kazí historický pohled na město na Písecké Hradčany. Bohužel za minulého režimu se na umístění moc nekoukalo, hlavně že se postaví bazén. Na internetu se občas snažím najít fotky z historie, kde ještě není postavena ta obludná krychle bazénu. Zastánci místa pod hradbami operují argumentem, že je to nejblíž. Nezodpovězená otázka na závěr zní pro koho?

  Vloženo 11.3.2020 15:12:41

 • písečák 

  Reagovat

   

  Adame plavecký bazén nestojí z toho důvodu, protože parta zastupitelů která navrhla bazén pod lesnickou školou pravděpodobně namazáno dostala, ale v dalším volebním období již se na nové zastupitele nedostalo tak bazén neschválili. Nechali namalovat bazén v kasárnách a čekají kdo více namaže.

  Vloženo 20.2.2020 11:13:02

  • andy 

   Reagovat

    

   Pokud vím, namalován je bazn mimo bývalých kasáren. Koukni na projekt.

   Vloženo 20.2.2020 12:29:01

 • Adam 

  Reagovat

   

  Jak je možný, že ten plavečák proboha ještě nestojí, to ho projektujou na Měsíci? :D Pokud ano, tak i to šlo nejspíš rychlejc a levnějc

  Vloženo 19.2.2020 19:50:55

 • Z Písku 

  Reagovat

   

  Jsem pro plavečák pod hradbami. Je třeba udělat při blížících se volbách nové referendum o neplatnosti referenda. Ujme se toho někdo?

  Vloženo 19.2.2020 19:37:07

 • provize je provize 

  Reagovat

   

  Aktuální patový stav způsobil místostarosta Hladík, který je dlouhodobě ve střetu zájmů a jedná v zájmu stavební lobbi. Na jeho návrh přeci zastupitelstvo zrušilo schválený bazén pod lesárnou a vrátilo do hry bazén v kasárnách. Do současnosti město vyplatilo za studie a projektanty k bazénu přes 20 miliónů. Kdo tuto škodu uhradí - Hladík, Veselý, Vanžurová? Vedení města předvádí svoji neschopnost a jedná jen dle toho, z čeho bude něco mít, jedná v zájmu nejdražší varianty. Další postup bude ten, že město zaplatí dalších 5 miliónů na nový projekt, bazén bude od projektantů odhadnut na 350 miliónů, po podvodném výběrovém řízení se vysoutěží nejnižší cena 399 miliónů, po smyšlených vícepracích se cena dostane na 499 miliónů a spokojeni budou jen zkorumpovaní šmejdi z vedení města. Svou provizi 10 procent dostanou. O nic jiného přeci nejde. Místostarosta Hladík by se k tomu mohl vyjádřit, jak to má promyšleno, aby se mohl podvodně obohatit a proč zrušil bazén pod lesárnou. To co páchá toto vedení města je nejen zavrženíhodné, ale přímo dokazuje neschopnost a také ukazuje účelovost a až polopodvodné jednání.

  Vloženo 18.2.2020 11:51:06

  • Pospisil 

   Reagovat

    

   Ne za to muze ucitelka starostka s tou jeji ukricenou stranou, ze bude plavecak do ctyr let a je jim jedno kde, pritom nebyt jich uz davno je opravenej ten starej a hotovo. Jenze oni museli ho chtit soupnout do nejblbejsi lokality a to pod Lesarnu, tak se nedivme ze to takhle dopadlo. Porad to jen tlaci a nemaji pro to ani podporu!

   Vloženo 18.2.2020 17:22:39

  • Jan 

   Reagovat

    

   Tedy vy ho (Hladika ) musite mít v neoblibě. Co vám provedl?

   Vloženo 19.2.2020 13:56:19

   • čenda 

    Reagovat

     

    Chci Vás upozornit, v příspěvku "provize je provize" (viz výše) to máte uvedeno. Tak čtěte. Nebo choďte na zastupitelstvo.

    Vloženo 19.2.2020 15:09:03

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace