Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Hypnotizér Jakub Kroulík

    pondělí 17.2 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

    Přednáška.

  • Mentalista

    pondělí 17.2 18:00 - Spektrum Sezimovo Ústí

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Tragický příběh z Vrcovic. Proč museli zemřít Anna Větrovská a její syn Cyril?

Velký náhrobní kámen na hřbitově v Záhoří připomíná tragický osud matky a syna Větrovských. Hrob nepostrádá výzdobu, že by k němu přece jen přicházeli pamětníci? , Autor: René Flášar

Velký náhrobní kámen na hřbitově v Záhoří připomíná tragický osud matky a syna Větrovských. Hrob nepostrádá výzdobu, že by k němu přece jen přicházeli pamětníci?     Autor: René Flášar

VRCOVICE – Jsou historické události, na které by se nemělo zapomínat, a to i přesto, že by si to mnozí přáli. Nebo právě proto. Takový je i příběh Anny Větrovské a jejího syna Cyrila z Vrcovic u Písku.

 

Přestože Anna patřila k rodu Hessounů, který měl ve Vrcovicích dlouholeté kořeny, získat o jejím osudu, jakož i o osudu jejího syna, sebemenší informaci je prakticky nemožné. Skoro to vypadá, jakoby Anna a její syn ve Vrcovicích nikdy nežili. Ale opak je pravdou. Anna Větrovská se dobrovolně zastřelila 22. prosince 1941, kdy do jejího domu vtrhlo gestapo. Syn Cyril byl zatčen a prožil peklo, které si je těžké i jen představit. Zemřel 9. dubna 1945 v terezínské Malé pevnosti na následky dlouhodobého mučení.

Dům s číslem popisným 17, v němž se tragický příběh odehrál, stojí v centru Vrcovic, naproti obecnímu úřadu. Právě ve zdejší zasedací místnosti se scházím se starostkou Markétou Nepodalovou. Po marném pátrání na internetu a v dobových záznamech věřím, že její znalost místních poměrů mi pomůže odhalit pozadí tohoto příběhu. Ale ani první žena obce více světla do pátrání po osudu rodiny Větrovských nepřináší..
„Ptala jsem se babičky i dalších pamětníků, ale nikdo si na nic nevzpomněl. Jediné, co se podařilo ověřit je, že zde rodina skutečně bydlela. O tom, co se v domě odehrálo osudného 22. prosince 1941, ale nikdo údajně nic neví. Nebo nechce vědět," krčí rameny starostka Markéta Nepodalová.

Zjistit cokoliv bližšího nelze ani z obecní kroniky. Ta, která se váže k tomuto období, totiž záhadně zmizela.
Místní si nic nepamatují, kronika neexistuje. Jedinou připomínkou toho, co se v domě v centru Vrcovic odehrálo, je tak pamětní deska, která oznamuje kolemjdoucím, že:

ZDE SE NARODILI:
ANNA VĚTROVSKÁ ROZ. HESSOUNOVÁ.
*9. 7. 1899
ZDE BYLA I ZATČENA NĚMECKÝM GESTAPEM.
DNE 22. 12. 1941 POLOŽILA DOBROVOLNĚ SVŮJ ŽIVOT NA
OLTÁŘ VLASTI, ABY NEZRADILA SVÉ SPOLUBOJOVNÍKY.
VYZNAMENÁNA ZA STATEČNOST ČS. VÁL. KŘÍŽEM.

CYRIL VĚTROVSKÝ, JEJÍ SYN.
*17. 3. 1922
MUČEN, ZEMŘEL ZA VLAST V TEREZÍNSKÉ MALÉ
PEVNOSTI DNE 9. 4. 1945
VYZNAMENÁN ZA STATEČNOST ČS. VÁL. KŘÍŽEM.

I Z JEJICH KRVE A UTRPENÍ KLÍČILA SVOBODA NÁRODA.

Proč místní obyvatelé na událost z doby druhé světové války raději zapomněli, se můžeme jen domnívat. Lesy v okolí byly plné partyzánů, kterým Větrovských pomáhali. A nejspíš je někdo z obce ze strachu nebo z pomsty udal. Aby později svůj zbabělý čin zahladil, zlikvidoval všechny záznamy. A protože mohlo jít o člověka, který se po válce vyšplhal kariérně vysoko, místní lidé raději událost z roku 1941 vytěsnili z paměti.
Jednou z posledních nadějí bylo písecké Prácheňské muzeum. Nakonec ale ani tam nejsem úspěšný. „V souvislosti s vaším dotazem jsem procházel příslušné kartotéky podsbírky historické našeho muzea, ale bohužel jsem neobjevil nic, co by přímo souviselo s předmětem vašeho zájmu," odpověděl na dotaz historik muzea Zdeněk Duda.

Bez úspěchu skončilo i pátrání po osudu Cyrila Větrovského v terezínské Malé pevnosti.V databázi obětí holocaustu není zanesen. „Je to v dnešní době velmi obtížné. Šance je defacto jedině pres pamětníky, kteří by je mohli znát. Podle věku by se dalo přibližně určit, kde dotyční bydleli a poté snad více," zareagoval na můj dotaz Matouš Bičák z iniciativy Terezínská štafeta. Bohužel ani jeho návod nepřinesl žádný výsledek. Příběh Anny Větrovské a jejího syna Cyrila, tak i nadále zůstane zahalen tajemstvím.

Ve vrcovické usedlosti s číslem popisným 17 žil před válkou i Josef Větrovský, manžel Anny a otec Cyrila. Plukovník Větrovský, který aktivně bojoval proti nacistům, je jediný z rodiny, kdo válku přežil. Do Vrcovic se ale už nevrátil. Zemřel 17. července 1954. Uložen je vedle své ženy a syna na hřbitově v nedalekém Záhoří.

Jedno moudré přísloví praví, že pokud nepochopíme svojí historii a nevyrovnáme se s ní, nemůžeme mít lepší budoucnost, protože budeme opakovat stejné chyby. Naše vyhlídky tak nejsou příliš optimistické...

Pokud by někdo měl jakékoliv informace k tomuto příběhu, zaslechl něco od svých rodičů či prarodičů, případně znal nějaký podobný příběh, může se ozvat na telefon 777 858 171. Po vydání tohoto příběhu v novinách už se ozvali pamětníci, kteří možná vnesou do pozapomenuté události jasněji.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace