Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Diskuzně vzdělávací večer - Setkání s chiropraktikem

  Úterý 18.2 18:00 - Milevsko, KD

 • Brémští muzikanti aneb po dobrém do Brém

  Úterý 18.2 17:00 - Klub pod kinem, Vyšší Brod

  Pohádka pro děti.

Zobrazit všechny události
 

Třetí vlna kotlíkových dotací odstartuje už v pondělí 23. září. Přesně v 6.00!

Krajský úřad uspořádal k zahájení třetí vlny kotlíkových dotací tiskovou konferenci. , Autor: Radek Šíma, mluvčí Jihočeského kraje

Krajský úřad uspořádal k zahájení třetí vlny kotlíkových dotací tiskovou konferenci.     Autor: Radek Šíma, mluvčí Jihočeského kraje

JIŽNÍ ČECHY - Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo v lednu tohoto roku již 3. výzvu pro kraje na získání prostředků v dalším kole kotlíkových dotací. Pro všechny žadatele přišel právě teď čas na zaslání žádosti a výměnu zastaralých kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním nesplňujících 3., 4. nebo 5. emisní třídu. Žádosti začne Krajský úřad Jihočeského kraje přijímat v pondělí 23. září.


Radní pro oblast veřejných zakázek Antonín Krák dodává: „Žádosti přijímáme elektronickou formou a dodatečně i v listinné podobě. Od ministerstva životního prostředí dostal kraj 302 milionů korun a já pevně věřím, že budeme moci uspokojit stejný počet žadatelů jako v první i druhé vlně - tedy pokaždé tři tisíce."

Podmínky 3. kola kotlíkových dotací jsou obdobné jako ve 2. kole, nově jsou ale ve 3. kole z podpory zcela vyřazeny veškeré kotle spalující uhlí. Dotaci tak lze získat jen na kotel na biomasu s automatickým či ručním přikládáním, na tepelné čerpadlo nebo na plynový kondenzační kotel. Výše dotace pro uvedené podporovatelné zdroje tepla zůstala v porovnání s 2. kolem pro 3. kolo beze změn, stejně jako bonus ve výši 7 500 Kč pro rodinné domy ve vymezených prioritních obcích, kde došlo k překročení sledovaných imisních limitů.

Pro třetí vlnu kotlíkových dotací vyčlenilo ministerstvo životního prostředí celkem 3,1 miliardy korun. „Po Středočeském a Moravskoslezském kraji jde do jižních Čech třetí největší částka v této vlně. Z posledních průzkumů vyplývá, že největšími znečišťovateli ovzduší jsou právě lokální topeniště a 1. září 2022 se už musí přestat topit kotly na tuhá paliva druhé a třetí emisní třídy. Pro občany, kteří mají takový kotel je teď poslední možná šance jak pořídit nové topeniště za pomoci dotace," připomíná Jan Kříž, náměstek pro řízení sekce fondů EU ministerstva životního prostředí. Zároveň velice oceňuje osvětovou aktivitu Jihočeského kraje při realizaci seminářů, kterých proběhlo celkem patnáct a kde byli všichni zájemci přesně seznámeni s formou dotace i její administrací.

Základní podmínky přehledně:
Podmínky pro podání žádosti z velké míry obdobné jako ve 2. kole, s výjimkou vyřazení podpory veškerých kotlů spalujících uhlí.
Dotace se bude vztahovat pouze na výměnu zastaralých kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním nesplňujících 3., 4. a 5. emisní třídu dle ČSN EN 303-5.
Výše dotace a podporovatelné zdroje tepla:
80 % způsobilých výdajů v případě, že je instalováno tepelné čerpadlo nebo automatický kotel na biomasu, nejvýše však 120 tis. Kč;
80 % způsobilých výdajů v případě, že je instalován kotel na biomasu s ručním přikládáním, nejvýše však 100 tis. Kč (vč. povinné instalace akumulační nádoby);
75 % způsobilých výdajů v případě, že je instalován plynový kondenzační kotel, nejvýše však 95 tis. Kč

Seznam podporovatelných zdrojů tepla pro 3. kolo bude zveřejněn na webových stránkách Jihočeského kraje v sekci Seznam výrobků pro kotlíkové dotace

Dotace se nebude vztahovat na výměnu kamen, krbových kamen, krbů atp., a to ani v případě, že slouží k primárnímu vytápění rodinného domu.

Výměnu kotle je možné realizovat v rodinných domech s max. 3 bytovými jednotkami po celém Jihočeském kraji. Výměna starého kotle v objektech, které jsou v katastru nemovitostí zapsány jako objekty k rekreaci, není možná.

Žadatelé z tzv. prioritních obcí (Blatná, Chlum, Branišov, České Budějovice, Dobrá Voda u Českých Budějovic, Hůry, Litvínovice, Planá, Roudné, Rudolfov, Vráto, Jindřichův Hradec, Božetice, Milevsko, Sepekov, Boudy, Čimelice, Horosedly, Mirotice, Písek, Protivín, Rakovice, Klenovice, Soběslav, Zvěrotice, Katovice, Pracejovice, Strakonice, Štěkeň, Bechyně, Dražice, Libějice, Malšice, Planá nad Lužnicí, Radimovice u Želče, Sezimovo Ústí, Slapy, Tábor, Turovec, Týn nad Vltavou, Vodňany) mají nárok na bonus ve výši 7 500 Kč.

Uznatelnost výdajů: Zpětně od 15. 7. 2015 za předpokladu splnění podmínek dotačního programu.

Podávání žádostí: Pouze elektronicky s následným dodáním podepsaného listinného výtisku s povinnými přílohami.
Společně s výměnou zdroje tepla není nutné realizovat mikroenergetické opatření.

Starý kotel je nutné ekologicky zlikvidovat v zařízení, které je k tomu oprávněno, a tuto skutečnost prokazatelně doložit se závěrečným vyúčtováním.

Základní povinné přílohy k žádosti:
Doklad o kontrole technického stavu a provozu stávajícího kotle na pevná paliva (pro potvrzení emisní třídy stávajícího zdroje), příp. jiný doklad o emisní třídě starého kotle.
Fotografie starého kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso.
Fotografie štítku starého kotle (pokud existuje).
Písemný souhlas spoluvlastníků většinového podílu na domě (je-li relevantní).
Písemný souhlas spoluvlastníků většinového podílu k bytové jednotce a k rodinnému domu (je-li relevantní).
Písemný souhlas vlastníka či spoluvlastníka pozemku (je-li relevantní).

Diskuse k článku - 4 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Entroslav 

  Reagovat

   

  Je to určitě dobrý počin, fandím tomu, ale... Hlavně, aby majitelé plynových kotlů měli příští rok a další leta čím topit, resp. za kolik. Situace kolem dodávek relativně levného ruského plynu začíná houstnout a případný kapalný od našeho bratra za mořem, který by nás určitě nenechal ve štychu, by byl zhruba 4x dražší.
  Abychom ještě ty staré odřízlé křápy někdy nemontovali zpět. Od zahraniční politiky českých loutek lze čekat jen nejistotu.

  Vloženo 17.9.2019 22:38:20

  • Petr 

   Reagovat

    

   Tak pokud dobře sledujete masmédia, tak zahraniční politiku ve stylu co je Ruské, to je špatné, razí především české loutky v opozici, v čele s TOP 09, Piráty, KDU, STAN a ODS. Myslím, že sankce EU vůči Rusku, odstraňování Koněva a další nesmysly, Zeman s Babišem moc neschvalují. Na tuto politiku sankcí a excesů doplácí nejen v ČR mnoho firem, např. Kovosvit, který, aby sanoval propady, musí prodávat majetek. Podotýkám, že nejsem žádný bolševik. Jenom sleduji dění kole sebe a používám zdravý rozum, tak jako většina lidí v této zemi.

   Vloženo 18.9.2019 07:23:03

   • Honza 

    Reagovat

     

    Odstehujte se oba dva do Ruska, urcite tam budete mit cim a treba i za co topit. :)

    Vloženo 18.9.2019 21:32:00

    • Petr 

     Reagovat

      

     A ty tady kvůli opozici zmrzni, troubo.

     Vloženo 19.9.2019 18:43:31

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace