Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Z Písku až na Kamčatku II.

  pondělí 24.2 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Povídání a promítání s Ing. Václavou Altschmiedovou.

 • Dokonalá svatba

  pondělí 24.2 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Tuhá vyjednávání o křesla na písecké radnici. Rýsuje se vládnoucí síla?

Setkání vyjednávacích týmů v kulturním domě. , Autor: Petr Eliáš

Setkání vyjednávacích týmů v kulturním domě.     Autor: Petr Eliáš

PÍSEK – Povolební jednání v Písku se rozběhla na plné obrátky. První oťukávání probíhala už během volební noci, na pondělí 8. října pak svolali druzí Piráti setkání zástupců všech zvolených uskupení, aby vysvětlili svůj návrh na poměrné zastoupení v radě města. „Myslíme si, že hry na koalici a opozici jsou přežitek," znělo z tábora Pirátů, kteří skončili druzí na pásce s pěti mandáty. Volby vyhrála koalice Pro Písek současné starostky Evy Vanžurové – ta bude mít šest zastupitelů. Třetí ANO posílilo a má čtyři zastupitele.

Jednání v salónku kulturního domu se trochu překvapivě konalo i za účasti médií. Navrhli to Piráti, ostatní zástupci s tím neměli problém. Piráti navrhovali, aby v radě města měla podle poměrného zastoupení křesla i opozice. Dalším návrhem byl vznik seznamu důležitých investic, na kterém se shodne široké politické spektrum.

První tři strany měly mít podle návrhu Pirátů po dvou radních, další tři místa by zbyla na ostatní. Návrh sklidil kritiku za to, že je idealistický a reálně nebude fungovat. Stejně dopadl i odvážnější návrh Marka Anděla (Písek sobě), který chtěl v devítičlenné radě zastoupení všech osmi subjektů, které jsou v novém zastupitelstvu. Místo by tak zbylo i pro něj, který za nové sdružení Písek sobě získal jediný mandát své kandidátky.

Hodinová debata ale přinesla jedinou shodu na tom, že vytvoření seznamu investic důležitých pro všechny politické strany není špatný nápad. Poměrné zastoupení v radě města prý není vyzkoušené a může způsobovat problémy. První tři strany se dvěma radními by navíc podle skeptiků mohly přehlasovat zbytek. Poměrné zastoupení v radě města navrhovali v 90. letech už komunisté, ale nikdy neuspěli. Piráti tak smělý plán zřejmě opustí a zahájí klasické vyjednávání o získání klasické většiny. Při představování vize poměrného zastoupení v radě města Piráti zdůraznili, koalice Pro Písek by měla jako vítěz voleb vést jednání a mít právo na post starosty. Piráti by pak chtěli místostarostu. Ztroskotání návrhu na poměrné zastoupení ale vyvolá nová jednání jistě i personální požadavky.

Možná koaliční spolupráce už se ale nejspíš začíná rýsovat i bez Pirátů. I když se zatím skoro všechny subjekty odvolávají na obecné fráze o tom, že jednání budou složitá a že na výsledky si ještě musejí voliči počkat, objevují se signály o námluvách vítězného uskupení Pro Písek (šest mandátů), třetího hnutí ANO (čtyři mandáty) a páté ODS (tři mandáty), což je půdorys dosluhující koalice. K minimální většině 14 hlasů v zastupitelstvu by pak stačil jen jeden zastupitel.

V tom ale může být háček – ve výběru zbývají Piráti, kteří se ale moc nezamlouvají vítězné koalici Pro Písek údajně i kvůli ostré předvolební kampani. Pak přichází v úvahu ČSSD, která má tři mandáty, ale v posledních letech měla jako silná opozice k práci koalice spoustu výhrad. Tři mandáty mají ještě lidovci, kteří ale vylučují spolupráci s ANO a KSČM (dva mandáty). S komunisty nechce jít do koalice ani Pro Písek. Volný je ještě hlas Marka Anděla z Písek sobě. V minulých volbách kandidoval za ANO, v jehož politickém dresu sedí i v radě města. Veřejným tajemstvím jsou ale jeho neshody s hnutím ANO, které bylo možno registrovat už kolem krajských voleb, do kterých šel za konkurenční uskupení. Do komunálních voleb pak kandidoval s úplně novou formací.

Středeční Písecké postřehy přinesou velký rozbor povolební situace a komentáře z jednotlivých táborů.

 

Diskuse k článku - 52 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • Jiří Pospíšil 

  Reagovat

   

  Já se obávám, že tohle co udělali, je pro ty zbejvající šmejdy jako červený prapor. Myslím že je vyšachujou. Sice jsem volil ČSSD ale jestli tohle udělají, za čtyři roky mají můj křížek jako celá strana Piráti. Na tohle musí totiž mít člověk koule.

  Vloženo 10.10.2018 20:17:21

 • Písečák 

  Reagovat

   

  Co tam propánaboha dělá ten Pospíšil???

  Vloženo 10.10.2018 13:23:41

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Však těch co tam nemaj co dělat, je tam víc. Asi je jim líto, že nebyli zvoleni.

   Vloženo 10.10.2018 14:07:40

   • Nick 

    Reagovat

     

    Třeba Sádlová, že jo? To bylo snad veřejné, či co?

    Vloženo 10.10.2018 14:22:38

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Kdo je Sádlová? Mně spíš vadí, že vyjednávají ti, co nebudou v zastupitelstvu.

     Vloženo 10.10.2018 15:00:29

     • nick 

      Reagovat

       

      To mě právě taky!

      Vloženo 10.10.2018 15:29:56

      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       Se tam budou chtít nacpat. :)

       Vloženo 10.10.2018 15:40:15

 • Věra 

  Reagovat

   

  Zase budeme mít nejslabší starostku v ČR. Kdyby alespoň byla soudná a nechala toho.

  Vloženo 10.10.2018 11:21:56

 • Petr H. 

  Reagovat

   

  Nechápu, jak někdo mohl voli ProPísek. Po tom, co tady za čtyři roky všechno rozvrtali a nic nedotáhli.

  Vloženo 10.10.2018 09:54:59

  • Petr 

   Reagovat

    

   Já taky ne.

   Vloženo 10.10.2018 10:13:11

  • Martina 

   Reagovat

    

   Každý volíme ty, které buď známe, nebo je za nima něco vidět nebo nám je blízký jejich názor. A chtělo by to si uvědomit, že ať už to co bylo dokončeno či ne, není zásluha či vina Pro Písek, ale všech zastupitelů všech stran v Písku. Stačí na zasedání chodit a zjistíte kdo a pro co hlasuje. Předpoklaˇdám tedy, že vy jste volil SPD, protožeto je skutečně jediná strana, která nemá v Písku na ničem podíl.

   Vloženo 10.10.2018 12:19:38

   • Petr 

    Reagovat

     

    ... drndo ....co to je za logiku?

    Vloženo 10.10.2018 19:32:36

    • Martina 

     Reagovat

      

     Tak je to jediný možný způsob, jak se vyhnout tomu, abych volila někoho, kdo se poslední volební období podílel na rozvrtání Písku. Nebo pak jedině křížkovat kandidáty. Jakou logiku byste na místě Petra H zvolil vy?

     Vloženo 11.10.2018 04:43:41

 • Karel 

  Reagovat

   

  Jane, volby nevyhraje ten, kdo má nejvíce hlasů, ale ten, kdo sestaví koalici. Piráti, řeči před volbami se mluví a voda teče. Teprve nyní vám nastává ta pravá "odpovědnost". A to nejen v Písku, ale v celé republice.

  Vloženo 10.10.2018 07:50:36

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace