Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Maškarní bál

    sobota 29.2 14:00 - Sedlice, Sokolovna

  • Hasičský ples

    sobota 29.2 20:00 - Radomyšl, KD

    K tanci a poslechu zahraje kapela Johny Band Písek.

Zobrazit všechny události
 

V Klukách na Písecku museli zakázat používání vody z obecního vodovodu

KLUKY – Když se na konci loňského prosince odebíraly vzorky obecní vody v Klukách, vedení obce bylo nemile překvapeno výsledky rozborů. Ty totiž ukázaly, že je voda ve zvýšené míře kontaminovaná uranem. Obec 14. ledna zveřejnila výstrahu, že voda není pitná a zajistila do garáže statku v čp. 17 nepřetržitě přístupné barely s vodou. Balené vody byly dováženy i do základní školy a školky.

 

Problém vznikl už před deseti lety. Už tehdy se při prozkoumání vzorků zjistilo, že je překročena norma a obec musela svůj vodojem vybavit filtry. 

„Vzorky odebíráme čtyřikrát do roka. Konkrétně na uran ale pouze jednou. V prosinci hodnoty značně stouply." uvedla starostka Jana Hrdinová. Dodala, že po osazení filtrů se tehdy místní zastupitelstvo usneslo na další filtry šetřit a to konkrétně částkou padesáti tisíc korun ročně. „Začalo se už před devíti lety. I proto jsme měli na akci připravenou finanční rezervu," říká Jana Hrdinová. Nyní totiž musela na 20. leden svolat mimořádné zastupitelstvo, kde se rozhodlo o bleskové výměně filtrů ve vodojemu a schválil se dodavatel. 

Lidé tu stále mají k dispozici připravenou nádrž s čistou vodou, ke které si mohou přijet 24 hodin denně. Výměna filtrů vyšla Kluky na 900 000 korun a výměnu provádí firma Inform – consult- aqua. Vedení Kluk nyní čeká na výsledky  dalších odběrů, které by měly proběhnout v nejbližších dnech. „Jsem přesvědčená, že tentokrát budou hodnoty v pořádku. Nicméně na potvrzení si počkáme," uzavírá starostka Kluk.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace