Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Všechny jihočeské nemocnice zřizované krajem loni hospodařily bez ztrát

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

JIŽNÍ ČECHY - Všech osm nemocnic zřizovaných Jihočeským krajem loni hospodařilo beze ztrát a jejich celkový zisk dosáhl 113,471 miliónu korun. To je o 76,465 miliónu korun více než v roce 2013.

 

Celkové výnosy jihočeských nemocnic v loňském roce překročily 6,717 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o přibližně 348 miliónů korun. Jejich loňské celkové investice přesáhly 800 miliónů korun.

 „Z těchto výsledků vyplývá, že po ekonomicky mimořádně náročném roce 2013, který se nesl ve znamení tvrdých škrtů v důsledku restriktivní úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví, byl loňský rok etapou úspěšné stabilizace. Za zcela zásadní považuji skutečnost, že se nám daří udržovat nemocnice v dobré finanční kondici, což je základní nutností k udržení a zvyšování kvality poskytované lékařské péče, včetně rozšiřování její dostupnosti. Pokud by se nemocnice potácely v dluzích, úroveň a kvalita péče by nutně šla dolů. Navíc jsou veškeré vytvořené zisky reinvestovány zpět do rozvoje jednotlivých lékařských zařízení kraje,“ uvedl hetman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Za klíčový moment hejtman rovněž označil loňské více než osmisetmilionové investice. „Ty směřovaly jak do modernizace a výstavby budov či do zkvalitňování komfortu pobytu pacientů v nemocnicích, tak především také do modernizace a nákupu nového přístrojového medicínského vybavení a do nových technologií. Poměr obou skupin investic se pohybuje zhruba 1 : 1,“ poznamenal hejtman.

Z loni zahájených, pokračujících nebo dokončených investic lze jmenovat například zahájení výstavby nového Perinatologického centra v českobudějovické nemocnici za 210 miliónů korun, dokončení rekonstrukce západního křídla pavilonu chirurgických oborů v táborské nemocnici za přibližně 44 miliónů korun, dokončení dvouleté výstavby nového centrálního pavilónu D (188 mil.kč), otevření nového urgentního příjmu (devět milionů korun), otevření nové jednotky následné intenzivní péče (čtrnáct milionů korun) a dokončení rekonstrukce pavilónu C za 32 miliónů korun, vše v jindřichohradecké nemocnici.

„Díky společnému jednání všech osmi jihočeských nemocnic se zdravotními pojišťovnami a dodavateli se jihočeskému zdravotnictví podařilo vytvořit stabilní hospodářské klima, které je dobrou předzvěstí pro roky následující. Trend úzké spolupráce se ukazuje jako správný, a proto jej budeme nadále podporovat a rozvíjet,“ zdůraznila první náměstkyně hejtmana Ivana Stráská.

V posledních sedmi letech investovaly jihočeské nemocnice do svého rozvoje celkem více než 4,2 miliardy korun. Investiční zdroje byly kryty z vlastních zdrojů nemocnic, částečně z rozpočtu kraje a v hlavní míře pak z dotací Evropské unie.

Ročně je v nemocnicích založených Jihočeským krajem hospitalizováno více než 130 tisíc pacientů. Lékaři zde provedou více než 62 tisíc operačních zákroků a 2,03 milionu ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. Loni se zde narodilo 6346 dětí. Nemocnice mají celkem přibližně 6100 zaměstnanců a jsou tedy největším zaměstnavatelem v Jihočeském kraji.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace