Zeměráj – areál plný zážitků. Děti ani nevzdechnou po Disneylandu

















„Zvláštní, že Češi se tak zhlédli v Keltech, přitom ti se naší historií jen mihli. Proto jsme se zaměřili na naši slovanskou historii,“ říká Kateřina Havránková. U pokladny Zeměráje vám prodají smíšky, za které se pak dá zapojit do různých aktivit anebo nakoupit staročeské občerstvení. „Žádné hranolky! Ustoupili jsme jen v tom, že nabízíme kafe a zmrzlinu. Jinak je tu kuře, čočka, pohanka, medové placky,“ směje se Kateřina Havránková.
Návštěvníci si mohou vyzkoušet různé činnosti. Děti z hlíny tvoří amulety a zavěšují je na strom. Nedávno se pekl chleba, předtím maso v jámě. Na louce vzniká typická zemědělská vesnička Slovanů, další dva domky budují sami návštěvníci při víkendových programech. Tatínkové staví, maminky melou mouku, a taky šlapaly nohama hlínu na pec. Pro bosé nohy je tu celá stezka a věřte, že po chůzi po šiškách, kamenech nebo klaccích je procházka pískem nebo dokonce bahnem neuvěřitelným balzámem.
Děti milují hry u potoka, kde přelévají vodu korýtky. Na malé návštěvníky čeká bludiště a herna s různými úkoly pro různý věk. Osahají si rozpětí křídel ptáků, poznávají stopy zvířat a na doskočišti do dálky mají jasně znázorněné, jestli jsou výkonné jako blecha, myš, zajíc nebo jelen. Ten ale doskočí 12 metrů a ještě nikdo se jeho skoku nepřiblížil.
Kdo má dost času, vydává se na cestu za pokladem. Jestli chcete vyzkoušet opravdu všechno, vyhraďte si na tento výlet minimálně půlden. Vstupné stojí 80 korun.
Havránkovi hledali sedm let vhodný pozemek, kde poblíž neduní auta na silnici, nevedou dráty vysokého napětí, kde je les, louka a potok. To všechno se našlo v bývalém mlýně na samotě Budař. A proč v Zeměráji platí jako měna smíšek? „Nedaleký rybník se jmenuje Smíšků. Když jsme zjistili, že usedlost Budař je mezi rybníkem Smíšků a blízko Hrejkovic, věděli jsme, že ten prostor pro hraní v přírodě chceme právě tady,“ uzavřela Kateřina Havránková.
Libuše Kolářová
Diskuse k článku