Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Od Trosek na Hruboskalsko

  středa 26.2 16:30 - Městská knihovna Jindřichův Hradec

  Beseda.

 • Toulky za poznáním - Antarktida II.

  středa 26.2 18:00 - Dům kultury Milevsko

Zobrazit všechny události
 

Zeměráj – areál plný zážitků. Děti ani nevzdechnou po Disneylandu

KOVÁŘOV – Bez velkých billboardů a reklamních kampaní otevřeli manželé Kateřina a Marek Havránkovi zábavný areál Zeměráj u samoty Budař poblíž Kovářova na Písecku. Od červnového zahájení provozu sem přijede v průměru dvě stě návštěvníků denně. V devítihektarovém areálu ale zahlédnete jen sem tam človíčka. Chvílemi si můžete připadat sami v širé krajině, obklopení skoro zapomenutými bylinami, stromy, kozami a chýšemi Slovanů z raného středověku.

„Zvláštní, že Češi se tak zhlédli v Keltech, přitom ti se naší historií jen mihli. Proto jsme se zaměřili na naši slovanskou historii,“ říká Kateřina Havránková. U pokladny Zeměráje vám prodají smíšky, za které se pak dá zapojit do různých aktivit anebo nakoupit staročeské občerstvení. „Žádné hranolky! Ustoupili jsme jen v tom, že nabízíme kafe a zmrzlinu. Jinak je tu kuře, čočka, pohanka, medové placky,“ směje se Kateřina Havránková.

Návštěvníci si mohou vyzkoušet různé činnosti. Děti z hlíny tvoří amulety a zavěšují je na strom. Nedávno se pekl chleba, předtím maso v jámě. Na louce vzniká typická zemědělská vesnička Slovanů, další dva domky budují sami návštěvníci při víkendových programech. Tatínkové staví, maminky melou mouku, a taky šlapaly nohama hlínu na pec. Pro bosé nohy je tu celá stezka a věřte, že po chůzi po šiškách, kamenech nebo klaccích je procházka pískem nebo dokonce bahnem neuvěřitelným balzámem.

Děti milují hry u potoka, kde přelévají vodu korýtky. Na malé návštěvníky čeká bludiště a herna s různými úkoly pro různý věk. Osahají si rozpětí křídel ptáků, poznávají stopy zvířat a na doskočišti do dálky mají jasně znázorněné, jestli jsou výkonné jako blecha, myš, zajíc nebo jelen. Ten ale doskočí 12 metrů a ještě nikdo se jeho skoku nepřiblížil.

Kdo má dost času, vydává se na cestu za pokladem. Jestli chcete vyzkoušet opravdu všechno, vyhraďte si na tento výlet minimálně půlden. Vstupné stojí 80 korun.

Havránkovi hledali sedm let vhodný pozemek, kde poblíž neduní auta na silnici, nevedou dráty vysokého napětí, kde je les, louka a potok. To všechno se našlo v bývalém mlýně na samotě Budař. A proč v Zeměráji platí jako měna smíšek? „Nedaleký rybník se jmenuje Smíšků. Když jsme zjistili, že usedlost Budař je mezi rybníkem Smíšků a blízko Hrejkovic, věděli jsme, že ten prostor pro hraní v přírodě chceme právě tady,“ uzavřela Kateřina Havránková.  

Libuše Kolářová

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • jindra  | 

  Reagovat

   

  Dobrý den, je to úžasná věc co manželé Havránkovi dokázali vymyslet a realizovat, dnešní lidi a především děti neví nic o naší historii:-)

  Vloženo 15.8.2013 20:21:33

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace