Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Zhoršená bezpečnostní situace - kraj chce znát jména občanů, kteří se jdou podívat na zastupitelstvo

AKTUALIZOVÁNO - 25.6.2015 12:38

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Dnes od 10 hodin zasedá zastupitelstvo Jihočeského kraje - jako obvykle, ve své zasedací místnosti v prvním poschodí budovy krajského úřadu. Je tu ale novinka. Jen tak tam neproniknete. Hned u vchodu vás zastaví ostražití vrátní s otázkou, kdo jste a kam jdete. S odpovědí, že na veřejné zasedání krajského zastupitelstva nevystačíte. V recepci chtějí znát identifikaci návštěvníka, prý z rozhodnutí ředitele krajského úřadu Milana Kučery. Ten to potvrzuje.

 

"Z bezpečnostní rady státu dostal pan hejtman doporučení, aby učinil opatření reagující na současnou situaci. Proto jsem rozhodl, že v recepci budou zapisovat, kdo do budovy krajského úřadu přichází a opatří ho návštěvnickou visačkou. Je to i pro ochranu návštěvníků, kdyby tu nastal třeba výbuch nebo požár, budeme vědět, kdo se v budově v ten okamžik nacházel," uvedl pro Jižní Čechy Teď ředitel krajského úřadu. Připustil, že pokud se někdo nebude chtít identifikaci podrobit, může se stát, že nebude do budovy vpuštěn. Na námitku, že pokud bude občanu znemožněna účast na veřejném zasedání, mohlo by být jeho jednání neplatné, reagoval pouze apely na pochopení pro zhoršenou bezpečnostní situaci ve státě. 

Je tedy pravděpodobné, že se budou postupně identifikovat i občané, přicházející na veřejné zasedání zastupitelů měst a obcí? 

Celé opatření má mezery. Recepční nemají právo návštěvníka krajského úřadu legitimovat, je tedy úplně lhostejné, jaké jméno jim nahlásí. Velmi problematicky by mohli někomu bránit v návštěvě veřejného zasedání. 

Ředitel krajského úřadu Milan Kučera připustil, že dřív podobné obstrukce na krajském úřadu nebyly, opatření je několik týdnů staré a má prý chránit i zaměstnance úřadu. 

Diskuse k článku - 14 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • Karolína Mašková 

  Reagovat

   

  To je typická debata mezi příslušníky úřednického establishmentu a těmi ostatními. Když přijdu příště na to krajské zasedání a ohlásím se vrátným jako Kačer Donald, tak budou dělat co? Legitimovat nikoho stejně nesmějí, takže k čemu je to jejich nařízení užitečné? Proč doteďka nebylo zapotřebí. Je to jen jedna velká úřední pruda. Taky je to pokus zestádnit znovu tenhle národ. To zrovna! Hodně mě to láká tam příště dorazit se skupinkou kamarádů a budeme se představovat jako Kačeři, Mimoni, Jurský parky a jsem na to hodně zvědavá.

  Vloženo 27.6.2015 08:31:37

 • HonzaK 

  Reagovat

   

  Tak kolik Vás už bylo na zastupitelstvu kraje? Já nikdy a ani to v budoucnu neplánuji. Nevím, proč by identifikace návštěvníku měla měnit něco na tom, že je jednání veřejné. Veřejné znamená, že na něj může jít každý. Neveřejné to, že jen ten, kdo je pozvaný. Zkuste v Praze jít na nějaké ministerstvo, jsem zvědavý, jestli bez předložení občanky projdete...

  Vloženo 27.6.2015 00:25:51

 • Libuše Kolářová 

  Reagovat

   

  Vidím, že téma zajímá a jsou na něj různé názory, oslovila jsem tedy několik institucí a pokouším se získat jasný legislativní výklad, co přesně se myslí tím, že je zastupitelstvo veřejné a zda lze účast občanů na něm nějak limitovat. Jakmile získám odpovědi, zveřejníme. Stejně tak oslovím politiky, zda lze podobná opatření očekávat v dalších městech. Přeji pěkný den a slunečný víkend.

  Vloženo 26.6.2015 10:24:00

  • slepickova 

   Reagovat

    

   Pochopitelne se legitimovat,pak to nebude jako na zastupitelstvu v Milevsku,kde si prijde kde kdo a ovlivni treba misto pro socchu

   Vloženo 26.6.2015 20:30:11

 • Eva Horová 

  Reagovat

   

  Promiňte, ale ať se tedy veřejné zasedání koná na volně veřejně přístupném místě. Nebude pak potřeba evidovat lidi, kteří na něj jdou. To považuji i já za zvůli. Když si někdo bude stále vymýšlet další a další předpisy, které nás omezují, tak mi to budeme jako ovce trpět a mlčet? Celé toto naopak považuji za velmi důležité téma.

  Vloženo 26.6.2015 08:42:39

 • Jan Dvořák 

  Reagovat

   

  Já jsem se snažil jen reagovat na článek o ničem. Já také nepotřebuji občanku ukazovat všude. Ale vstupem pro veřejnost nevstupujete jen na zatupitelstvo, ale i do úřadu (v neúřední den). A evidenci počtu lidí, kteří vstupují a odchází, chápu.
  Jasně, do úřadu nás všech,to už tady taky bylo.... Proto jsme taky zvonili..... Velký bratr vám zavedl facebook a ví o vás všechno i bez kamer....

  Vloženo 26.6.2015 06:24:37

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace