Písek řeší, kam s odpady po stopce pro spalovnu. Lidem hrozí vyšší poplatky - Jižní Čechy Teď!
11. 5. 2026 14:15
5

Písek řeší, kam s odpady po stopce pro spalovnu. Lidem hrozí vyšší poplatky

PÍSEK – Zastupitelé v Písku otevřeli na posledním jednání jednu z klíčových otázek pro následující roky: Kam bude město po roce 2030 vyvážet komunální odpad. Po podzimním referendu, které zastavilo přípravu zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO), se město dostává do složité vyjednávací pozice a podle vedení radnice může být nuceno přijmout i nevýhodné podmínky.





„My jsme díky referendu ukončili projekt ZEVO, nicméně problematiku tepelného a odpadového hospodářství musíme řešit o to intenzivněji,“ uvedla místostarostka Petra Trambová při jednání zastupitelstva. Radnice po referendu oslovila několik provozovatelů spaloven. Reakce ale byly vlažné. Kapacitu nebyly schopny garantovat například provozy v Opatovicích ani v Plané, další oslovené subjekty zase nedokázaly sdělit cenu za zpracování odpadu.

Reálně tak ve hře zůstávají dvě varianty – spolupráce se společností Rumpold nebo využití připravovaného zařízení Vráto v Českých Budějovicích. Ani jedna z nich však zatím nenabídla konkrétní cenové podmínky. „Tu hlavní věc, a to cenu na bráně, jsme se nedozvěděli,“ upozornila Petra Trambová. Budějovické ZEVO navíc požaduje po městu závazek dodávek zhruba 5200 tun odpadu ročně ještě před tím, než cenu sdělí.

Překladiště i další náklady

Pokud by Písek odpad skutečně vozil do Českých Budějovic, bude nutné vybudovat překladiště na skládce Vydlaby. Odhad nákladů na jeho provoz včetně dopravy se podle města může pohybovat kolem tisíce korun za tunu. Denně by na překladiště přijíždělo 30 až 40 svozových vozidel, odtud by odpad odvážely dvě až tři velké soupravy. Varianta železniční dopravy byla podle vedení města vyhodnocena jako nevýhodná.

Část zastupitelů označila výsledek referenda za zásadní chybu. „To nejhorší, co se v tomto volebním období stalo, je výsledek toho referenda,“ řekl zastupitel Luboš Průša. Podle něj město přišlo nejen o možnost levnějšího nakládání s odpady, ale i o stabilní zdroj tepla pro teplárnu. Zároveň varoval před podpisem nevýhodné smlouvy s jediným dodavatelem: „Pokud ještě máme jinou alternativu než Budějovice, neměli bychom se zbavit možnosti soutěžit mezi dodavateli,“ podotkl. Podobně se vyjádřil i zastupitel Jiří Hořánek, který požaduje připravit i záložní variantu. „Neměli bychom řešit jen to, zda podepsat smlouvu, ale i co bude, když ji nepodepíšeme,“ uvedl.

Starosta Michal Čapek připustil, že vyjednávací pozice Písku je po odmítnutí vlastní spalovny slabá. Kapacity spaloven v Česku jsou omezené a po roce 2030, kdy má dojít k výraznému omezení skládkování, bude o jejich služby velký zájem. „Jestli nám nakonec řeknou cenu 1500 nebo 2500 korun za tunu opadu, stejně to budeme muset zaplatit,“ uvedl starosta. Podle něj se náklady buď promítnou do rozpočtu města, nebo do poplatků pro obyvatele.

V debatě zazněla i možnost, že by se Písek v budoucnu k myšlence vlastního zařízení vrátil, případně v menším rozsahu. Jak připomněl Luboš Průša, zákon navíc umožňuje referendum po dvou letech zopakovat. Aktuálně ale sám zapochyboval o tom, že by k tomu byla vůle. Vedení města chce konkrétní návrhy smluv předložit zastupitelům v červnu. Do té doby by měly být jasnější i cenové podmínky.

Petr Eliáš
Petr Eliáš

Diskuse k článku

5
Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.
Jirka Klicpera 12. 5. 2026 8:39
Před referendem jsem upozornil na to, že referendum je nezákonné, protože už je vydáno rozhodnutí v procesu EIA. Soud můj návrh na zamítnutí referenda zamítl s tím, že v zákoně je díra a nemůže ho zakázat. Doporučuji,aby zvýšené poplatky a vrácení již inkasovaných peněz od původně spolupracujících měst byly inkasovany od iniciativy referenda, která městu škodu způsobila. Věcný důvod k zastavení akce neexistuje, jednalo se jen o hloupost, která vykvetla.
Odpovědět
Bohemica 12. 5. 2026 9:46
Jirka Klicpera
Připomíná mi to kampaň Motovidel proti větrníkům, které začali zmatení spoluobčané šmahem odmítat, ale hnědouhelný, povrchový důl za vsí nebo uhelné elektrárny také nikdo nechce. Levnou el. energii a teplo ale chtějí všichni.
Odpovědět
Pavel Sebelle 12. 5. 2026 10:10
Článek je plný lží a manipulací, nemusíme budovat na Vydlabech žádné překladiště. EU vydala nařízení, že se do roku 2030 musí být všechny obaly recyklovatelné a jejich množství se musí postupně snižovat, to znamená, že výrazně ubyde odpadů pro spalovny a kdyby ji Písek postavil, neměla by co pálit. Písečtí politici jsou obsolutně mimo . Měli by postavit spolu s dalšími městy třeba ve Vodňanech optickou třídíci linku a množství odpadů pro spalovnu v ČB sníží na 30% a mají po problému.
Odpovědět
Fanda12345 12. 5. 2026 23:01
Pavel Sebelle
Přesně tak. Díky bohu žádný Zevo v Písku není a doufejme že nikdy nebude. Díky bohu za referendum a každého kdo byl proti spalovně. Stačí ten debilni nový bazén....to je extrémní zhovadilost. A taky ho nikdo v Písku nechtěl.....samozřejmě kromě těch kteří z toho něco mají že ano.....
Odpovědět
Pavel Sebelle 14. 5. 2026 10:51
Fanda12345
Ano, o bazénu se mělo také udělat referendum. Nový bazén bude horší než ten z roku 1982, protože nebude mít venkovní padesátku a staví ho na zcela nevhodném nevábném místě u dálnice
Odpovědět