Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vokální soubor X-TET

  sobota 7.12 18:00 - Kaple Nanebevzetí Panny Marie, Štítného ulice, Jindřichův Hradec

  Koncert.

 • Tim Rice, Andrew Lloyd Webber Evita

  sobota 7.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

  Muzikál podle životního příběhu Evy Perónové.

Zobrazit všechny události
 

Písek zavádí participativní rozpočet. Zapojí občany do rozhodování o investicích města

Josef Soumar

Josef Soumar

Písek zavádí participativní rozpočet. Obyvatelé města tak budou moci sami rozhodovat, kam má město investovat. Návrh míří do zastupitelstva města, které se koná 5. prosince v kulturním domě. Přijetí participativního rozpočtu měli písečtí Piráti ve svém předvolebním programu. Téma proto po svém zvolení opakovaně zdůrazňovali, navázali diskuzi s koaličními stranami a na přípravě projektu se po celou dobu podíleli. Smyslem participativního rozpočtu je zapojit občany do rozhodování o městě, kde žijí. Na základě jejich návrhů mohou být realizovány rozmanité projekty.

 

Na začátku tohoto roku představili Piráti vedení města tři návrhy, jak participativní rozpočet v Písku realizovat. Následně pak zprostředkovali jednání s Pirátem Tomášem Koláčným z vedení města Brna a jeho týmem, kteří přislíbili pomoc a dodali nezbytné materiály. Právě v Brně Piráti v minulosti participativní rozpočet úspěšně zavedli. „Pro Piráty jde o jednu z hlavních priorit, se kterou jsme do voleb vstupovali. Jsem proto rád, že se to stalo důležitým tématem i pro vládní koalici. Sám jsem přípravě projektu věnoval hodně energie a času a výsledek stojí určitě za to. Díky pak patří kolegům z Brna, kteří se s námi o know-how neváhali podělit," komentuje pirátský zastupitel a předseda finančního výboru města Písku Josef Soumar a dodává: „Na příští rok plánujeme s pracovní skupinou vytvořenou právě k participativnímu rozpočtu několik setkání s občany, kde budeme detailně vysvětlovat jeho fungování. První výzva by pak měla proběhnout v roce 2020 a v roce 2021 potom realizace těchto prvních vybraných projektů," sděluje pirátský zastupitel Josef Soumar.

„Participativní rozpočet dává prostor občanům k tomu, aby se mohli zapojit do rozhodování o dění ve městě. V současnosti o těchto věcech rozhoduje zatím pouze buď devítičlenná rada nebo 27 členné zastupitelstvo města. My však tuto možnost chceme dát všem obyvatelům, neboť v Písku žijeme všichni a veřejný prostor také užíváme společně," dodává Josef Soumar.

 

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Petr 

  Reagovat

   

  Pirátské PR jede na plný pecky, naprosto zbytečná věc.

  Vloženo 29.11.2019 19:27:09

 •  

  Reagovat

   

  Může dát někdo příklad,o čem se bude rozhodovat? Třeba jestli má být v divadle Šlágr nebo Moravanka? Pro mě je priorita bezpečnost ve městě bez feťáků a jiných individuí, což teď není, jelikož policisti jsou skoro jejich kámoši.Nebo jestli se má pokračovat v betonování, což je dneska hobby Písku,nebo jak to bude?

  Vloženo 29.11.2019 13:00:37

 • ondřej 

  Reagovat

   

  Písek žádný participativní rozpočet zatím nezavádí. Redakce zřejmě nějak nechápe, co znamená slovo návrh.

  Vloženo 29.11.2019 11:04:49

 • Partcipace 

  Reagovat

   

  V cizině většinou znamenala osekání městských parků, náhradou za parkoviště. Konec tramvají a konec "špúrbusů" v Německu, kdy nervosní řidiči záviděli "sockám" rychlejší cestování do/ z centra a silnicích, ulicích nezávisle vedené linky MHD a požadovali jejich zabrání pro auta. Stalo se a hádejte jak to dopadlo? Stojí se v kolonách i na pruzích původně určených MHD. Blbost vykvetená v praxi.

  Vloženo 29.11.2019 10:55:37

 • Karel 

  Reagovat

   

  Podle mne naprostá zbytečnost.

  Vloženo 29.11.2019 09:47:30

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace