Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Madam Colombová zasahuje

    sobota 28.3 19:30 - Třeboň, Divadlo J. K. Tyla

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Pískovna Ledenice ukrývá přírodovědné poklady. Objevit je můžete i vy

ČESKÉ BUDĚJOVICE – V pískovně Ledenice na Českobudějovicku probíhá v současné době biologický průzkum a také zásahy na podporu biologické rozmanitosti. Ochránci přírody zvou veřejnost na exkurzi, kterou pořádají v sobotu 14. září. Její součástí bude mimo jiné odchyt a kroužkování ptáků nebo odchyt a určování vodního i suchozemského hmyzu. Sraz je naplánován v 9 hodin u ledenické čistírny odpadních vod.

 

Exkurzi povedou ornitolog Petr Veselý a entomologové Tomáš Ditrich a Jiří Řehounek. Právě Tomáš Ditrich z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity byl také iniciátorem ochranářských zásahů v ledenické pískovně. K zapůjčení budou pro účastníky vodní i suchozemské síťky na hmyz.

„Pískovna je už mnoho let opuštěným těžebním prostorem. Těžbou štěrkopísku vznikla zajímavá přírodní stanoviště, zejména mokřady a písčiny, do nichž se nastěhovala řada běžných i ohrožených druhů rostlin, živočichů i hub. Část dna byla naneštěstí zavezena navážkou, ze které dnes vyrůstá rumištní vegetace. Ochránci přírody a biologové se proto pustili do obnovy a vytváření vzácných stanovišť," uvedl Jiří Řehounek, který má projekt v Calle na starosti a podílí se také na biologickém průzkumu ledenické pískovny.

Dále doplnil, že loni na podzim proběhl první plánovaný zásah, který spočíval ve vytvoření dvou tůněk a okolních mokřadů a obnově písčin na dně pískovny. „Letos pak následoval biologický průzkum, který odhalil výskyt několika ohrožených druhů, o nichž se do loňského roku nevědělo. Výsledky průzkumu pomohou při plánování druhé etapy zásahů na podporu biologické rozmanitosti," upřesnil Jiří Řehounek.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace