Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vánoční pásmo 4

  neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

  Vánoční pásmo pohádek.

 • Jindřichohradecký symfonický orchestr

  neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Planá chce zamezit zápachu z kachní farmy už příští rok

Vpravo plánský starosta Jiří Šimánek. , Autor: Ivo Bukač

Vpravo plánský starosta Jiří Šimánek.     Autor: Ivo Bukač

PLANÁ NAD LUŽNICÍ – Na zápach z kachní farmy na rybníku Hejtman si stěžují obyvatelé přilehlé nové čtvrti rodinných domů Nad Hejtmanem. Bude tam žít vbrzku na tisíc nových usedlíků, což je pro čtyřtisícovou Planou značná část obyvatel. Zápachem z kachní farmy se proto zabývají i zastupitelé. Naposledy o nepříjemném odéru padla zmínka na setkání občanů s projektantkou nového parku Zelené vrchy 31. července. Starosta Jiří Šimánek tam upozornil, že park, který má novou čtvrť od rybníka Hejtman oddělit, zamezí zápachu jen z nějakých pěti až deseti procent. Park má mít především rekreační účel pro všechny obyvatele města a zápach chce město řešit jinak. Vedení Plané má podle starosty Šimánka v záloze opatření na zamezení zápachu, o kterém se na setkání nehovořilo.

Prý jste získali tip na spolehlivou a efektivní technologii?

Po zjišťování a vytipování informací na internetu jsme se s některými zastupiteli vypravili před časem do východních Čech. Tam již několik let provozují v jednom cukrovaru účinnou technologii na zamezení zápachu, kterou by bylo možné využít i u nás. S výrobcem jsme se domluvili, že ji zkušebně instaluje přímo v kachním areálu u Hejtmanu, což se stalo. S výsledky jsme byli spokojeni a předpokládám, že ji pro Planou zakoupíme.

V čem spočívá princip tohoto zařízení?

Zařízení eliminuje 70 až 80 procent zápachu a čím blíže zdroji zápachu se instaluje, tím má větší účinnost. Jde o poměrně malé zařízení, ve kterém jsou uloženy různé gelové pláty se specifickou látkou podle druhu zápachu, může jich být až patnáct typů. Zařízení se instaluje nejlépe na výfuk zápachu z klimatizace objektu. Na Hejtmanu tedy přímo před ventilaci z kachních hal. Máme už předběžný příslib majitele i pronájemce objektu k instalaci.

Jak je tato technologie finančně náročná?

Jde o investici ve výši cirka půl druhého milionu a provoz se odhaduje na půl milionu korun ročně. Pokud bude zařízení pracovat jen v inkriminovaných časech, kdy budou puštěny ventilátory v kachňárně, pak méně. Celodenní provoz by vyšel na víc, ale potřebu zapínání a účinnost ukáže praxe. Je několik variant. Například spustit automaticky při zapojení větráků z kachní haly, za druhé je možné zařízení napojit na měřící zařízení, které sepne jen v případě zvýšeného zápachu, a varianta třetí, kdy je zařízení zapnuté permanentně. To by bylo nejdražší a určitě zbytečné. Není to samozřejmě nic levného, na druhou stranu zápach ovlivňuje život celé lokality, která bude mít po dostavbě všech domů tisícovku lidí. Musíme s tím tedy něco udělat a životní prostředí lidem zlepšit i za cenu zvýšených nákladů.

Proč se nepodílí na odstranění zápachu také majitel nebo pronajímatel farmy?

To je velmi složité a snad i právně nemožné. Mají totiž vyjádření hygieny, že neporušují žádný ze zákonů a vyhlášek. V této situaci by se zřejmě jakákoliv žádost o kofinancování míjela účinkem.

Opozice v zastupitelstvu prý příliš s navrhovanými opatřeními nesouhlasí...

Ano, někteří opoziční zastupitelé tvrdí, že se v této lokalitě bude chodit v plynových maskách. To může říct jen blázen. Také nám podsouvají naše údajné tvrzení, že Zelené vrchy zabrání zápachu. To přeci nikdo neříkal. Kdybych to měl odhadnout, Zelené vrchy mohou zabránit jako překážka se zelení zápachu možná z pěti či deseti procent. Ale rozhodně pomohou situaci zlepšit. Ovšem se zmíněnou moderní technologií a jejími 70 procenty účinnosti už by šlo dohromady o pěkné číslo a zásadní zlepšení. Kritizovat umí každý. Byl bych rád, kdyby někdo přinesl jiné řešení, ale to se zatím nestalo.

Kde vidíte časový horizont spuštění nové technologie?

Jako reálné vidím první pololetí příštího roku, což je termín daný radou města. Rozpočet na příští rok se bude schvalovat v prosinci a my tam jdeme s tím, že je třeba vyčlenit potřebné peníze. Varianta druhá je zkusit dotační tituly. Loni byl na zamezení zápachu titul vypsán, otázka je, zda bude i příští rok. Ale půjdeme do toho i za cenu, že bychom potřebnou sumu vyčlenili ze zdrojů města.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace