banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

    pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

    Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

  • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

    pátek 23.8 21:00 - Vlksice

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Po sto letech na táborském nádraží opět z úst T.G.M.: Tábor je náš program!

 Autor: Vít Řezáč

    Autor: Vít Řezáč

TÁBOR - „Vidíte ten šedočerný kouř lokomotivy, prezident Masaryk právě přijíždí do Tábora," radostně oznámil první starosta Tábora z roku 1918 Josef Kos několika stovkám lidí. Ti všichni se dnes přišli na táborské nádraží podívat na opakování slavnostního okamžiku, který se významně vepsal do dějin naší republiky. Před sto lety se T. G. Masaryk na cestě z exilu zastavil i v Táboře, aby pozdravil nadšeně aplaudující dav.


Také tentokrát ho po slavnostním uvítání fanfárami z Libuše v podání Swing Bandu Tábor a posléze chlebem a solí pozdravil současný starosta Tábora Štěpán Pavlík. Ten se Týdeníku Táborsko posléze svěřil, že prezident Masaryk je jedním z jeho vzorů od dětství. „Svou osobností a dílem by ostatně měl být vzorem pro každého. Dnešní den je pro Tábor obrovsky slavnostní, jsem rád, že můžeme opakovat státotvorné okamžiky, které se staly před sto lety a jedním dnem," dodal Pavlík.

Historický vlak měl sice téměř hodinové zpoždění, protože nastaly technické problémy s parní lokomotivou, řady 310 zvanou Hrboun. Není sice totožná s tou původní, ale jde o stejný typ. Prezidentův vlak se kromě jiného skládal z jeho prezidentského salónního vagonu, který byl ovšem vyroben až později. Připojen byl i osobnín salónní vagon knížete Františka Ferdinanda d' Este, ve kterém v roce 1918 prezident Masaryk skutečně přijel s dcerou Olgou a synem Janem. V doprovodném vlaku ČD nazvaném 100 let spolu pak cestovali jako kdysi doprovázející legionáři a významní hosté.

„Tábor je náš program. Program Tábora vždy byl v mém srdci a myslím, že tomuto programu věrni zůstaneme. Čeká nás ještě mnoho práce, práce nelehké, a já vás všechny zvu k této práci, která nám musí býti společnou," zazněla z tribuny historická slova z úst našeho prvního prezidenta.

Knihu o T.G.M. také předal v upomínku na tehdejší i dnešní návrat slavnému hostu Tábora ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka. „Věřím, že oba vaše návraty budou významným momentem pro obyvatele našeho města. Řada z těchto momentů doby, kterou jste přinesl, nás neustále provází a hlásíme se k nim," uvedl Smrčka.

I přes zpoždění historického vlaku a částečnou nepřízeň počasí se den návratu prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka po sto letech stal pro obyvatele Tábora a návštěvníky z okolí důstojnou tečkou za oslavami roku 100. výročí vzniku naší republiky. Lidé přišli v nevídaném množství.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace