Po stopách filmu Bílá paní





















Filmaři zde měli vše při ruce. Většina děje se odehrávala na zdejším zámku, hlavním náměstí a v jejich blízkém okolí. V Blatné se natáčelo od léta až do poloviny října. Námětem se Zdeňku Podskalskému, který film režíroval, stala povídka „Jak Pupenec ke štěstí přišel“ od spisovatele Karla Michala, ve které Bílá paní Komonická koná dobré skutky v době socialismu.
Věř, ale komu věříš, měř!
Děj komedie začíná tím, že krásná Perchta z Borštejna, zvaná také Bílá paní Komonická, kterou představovala později pozapomenutá herečka Irena Kačírková, vystoupí jedné noci z obrazu, aby vyhověla prosbám staré Blažkové v podání Darji Hajské, a vybudovala v její chalupě po obecním komunálu dlouho žádaný vodovod.
Stejné noci se k obrazu vydá i skupina přiopilých místních funkcionářů, které hradem provází kastelán Pupenec, představovaný Vlastimilem Brodským. Cílem je zjistit, jestli Bílá paní opravdu prochází během úplňku hradem. Když pak Pupenec nahlas vysloví formuli z obrazu: Věř, ale komu věříš, měř!, Bílá paní z obrazu skutečně vystoupí a odchází konat dobré skutky a trestat zlo… Zpočátku šokovaní funkcionáři po chvíli přijdou s nápadem, jak Bílou paní využít ve svůj prospěch. O úkaz se ale začne zajímat ministerská komise, čímž se vše komplikuje…
Za včasnou sklizeň!
Dnešní blatenské náměstí Míru je téměř stejné, jako před padesáti lety, jen fasády domů jsou opravené. Okamžitě poznávám místa, kde Bílá paní potrestala chamtivého tajemníka v podání Miloše Kopeckého a kde předseda národního výboru v podání Rudolfa Hrušínského pronáší schovaný za lavičkou jednu z legendárních vět filmu: „Musíme se stlemit, vlastně stmelit.“
Přehlédnout se nedá ani budova filmového městského úřadu s balkonem, z něhož předseda promlouvá k lidu. Přestože nápis na fasádě ještě oznamuje, že je zde restaurace U bílého lva, pohledem přes výlohu a uzamčené dveře zjišťuji, že uvnitř se už rozprostírá bazar či vetešnictví.
Naopak na svém místě stále stojí a svému účelu slouží hotel Beránek, který se ve filmu mihne při odjezdu zmateného a různá agitační hesla provolávajícího vyslance ministerské komise v podání Josefa Beka.
Co Bílá paní vybudovala, chtěl komunál zbourat
Při cestě z náměstí scházím Mastnou ulicí, ve které filmový nazlobený lid nahání hamižného tajemníka, který chtěl nechat zbourat nadpřirozenými silami postavený vodovod. Dům, v němž dobrotivá Bílá paní sama vybudovala pro starou Blažkovou vodovod, stojí hned pod Mastnou ulicí. Květiny za oknem svědčí, že je obydlen pečlivými lidmi, na mé ťukání na okno, ale nikdo nereaguje.
Přes ulici Na Příkopech, kde předseda s tajemníkem přemýšlí, jak lidem sdělí, že žádný most nebude, protože obraz Bílé paní byl ze zámku odvezen ministerskou komisí, mířím k blatenskému vodnímu zámku, na němž se natáčela většina interiérových scén.
Prohlídkový okruh věnovaný Bílé paní tady sice nenajdete, ale i při některé z nabízených prohlídek, poznávám místa, kde se film natáčel. Přestože je tomu už téměř šedesát let. Pořád stejné je například schodiště i chodba, kde visel obraz Bílé paní. Ten filmaři zavěsili na dveře vedoucí do jedné ze zámeckých komnat.
Významnou roli mělo ve filmu i zámecké nádvoří a schodiště do jedné z věží. Právě po něm honila paní Chramostová falešnou Bílou paní – hostinskou Andulu, kterou hrála Jiřina Bohdalová, o níž si myslela, že svádí jejího manžela, kastelána zámku.
Kde měl stát most?
Na konec svého putování za filmem Bílá paní jsem se chtěl dostat na místo, kde zmanipulovaný lid kráčí do vody a provolává slávu novému mostu. Kastelán Pupenec se ve vodě otáčí ke své ženě a praví: „Vždyť tady žádný most není.“ A dostává se mu legendární odpovědi: „Furt s tou pravdou. Drž hubu a plav!“ Jenže to není tak jednoduché. Nikdo z pamětníků nemá úplně jasno v tom, kde se slavná scéna natáčela. Shodují se akorát na tom, že to nebylo v Blatné.
Na internetu nakonec vypátrám, že oním místem by mohla být řeka Otava v obci Slaník nedaleko Strakonic. Na závěr svého putování se proto vydávám na doporučené místo. Pořizuji fotografii, ale jistý přesností místa si nejsem. Navíc mi na druhý den volá kamarád, se kterým jsem o pátrání po místě závěrečné scény hovořil, že prý oním místem má být rybník Pustý přímo v Blatné.
Místo této scény tak zatím zůstává neidentifikované. Pokud ho znáte, napište mi o něm!
Fakta o filmu Bílá paní:
Natáčel se v létě a na podzim roku 1964 v městečku Blatná a jeho okolí.
Poprvé uveden byl v předpremiéře 26. června 1965 v blatenském kině.
Za doby takzvané normalizace po roce 1969 skončil film v trezoru a znovu promítán byl teprve v roce 1990.
Fakta o vodním zámku Blatná:
První písemná zmínka o „blatném hradě“ pochází z roku 1235.[3] Z původního hradu se dodnes dochovaly pouze zbytky románské kaple z 13. století, jež byly vykopány v roce 1926.
Nejvýznamnější doba hradu nastala v 15. století. Tehdy jej vlastnil královský purkrabí Zdeněk Lev z Rožmitálu, jenž si zde vybudoval reprezentativní sídlo. Přestavbu paláce, hradní zdi a vodního příkopu vedl Benedikt Ried z Piestingu zvaný též Benedikt Rejt z Pístova.
V roce 1798 kupuje Blatnou Karel Hildprandt z Ottenhausenu. Hildprandtové zámek vlastnili až do konfiskace v letech 1948–1952. Za nich došlo k přetvoření obory na anglický park, byla zbourána románská kaple a některé další budovy a přestavěny některé paláce. Po roce 1989 se Kornelie Hildprandtová a její dcery Josefina a Jana, každá se svým synem, vrátily zpět z emigrace do vlasti a v roce 1992 získávají v restituci zámek zpět.
Diskuse k článku