Počet duševně nemocných roste

Článek, který v léčbě chybí, supluje občanské sdružení Fokus. I přes fakt, že všem šetří peníze za hospitalizaci klientů v léčebnách a daří se zařazovat je do pracovního procesu, na jejich volání o pomoc nikdo neslyší. Stát, sponzoři, organizátoři charitativních akcí i radnice nepovažují duševně nemocné za stejně potřebné jako třeba drogově závislé.
Duševně nemocní nevzbuzují tolik lítosti jako opuštěné děti, lidé s tělesnými vadami nebo lidé na vozíčku. Ono zní lépe – dal jsem peníze na postižené děti, než že jsem je daroval duševně nemocným nebo-li bláznům. To je všeobecně zakořeněná pravda. Herec Jaroslav Dušek, který se ve svých pořadech a hrách zaměřuje na téma duše, situaci pochopil. V létě, když navštívil strakonický region, pozval na své vystoupení zdarma i členy Fokusu, kteří během hercova působení v Koječíně, Miroticích a na Hluboké přispěli ke zpestření programu ručními pracemi a prodejem těchto svých výrobků. Dušek v Miroticích zahájil veřejnou sbírku pro Fokus, který se neustále potýká se zoufalým nedostatkem peněz. Ani naši zákonodárci zřejmě nerozumí potřebám duševně nemocných. Přes zvyšující se počet klientů v těchto zařízení a požadavky dalších měst na zřízení nových center dává stát, za který tato zařízení suplují neexistující službu, stále méně peněz. Pro příklad může sloužit Blatná. Město by sice stálo o centrum Fokusu, neboť klientů by byl dostatek, ale nejsou na to peníze. Fokus totiž nemá za nová centra více peněz. Proto přišli ve Fokusu s nápadem, aby si lidé kupovali za deset korun jeden korálek, který se pak navléká na šňůru, jež má svým výtěžkem podpořit především chybějící terénní služby.
Kolik lidí s nemocnou duší navštěvuje Fokus ve Strakonicích? Tématu se velmi podrobně věnuje aktuální číslo Týdeníku Strakonicko.
Pavla Maradová
Diskuse k článku