Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Výborný Trio

    neděle 19.1 19:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

    Koncert.

  • Pohádky a Malé Hry

    neděle 19.1 16:30 - Tábor, Střelnice

    Divadlo pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Počet duševně nemocných roste

Ilustrační foto. , Autor: www.google.cz

Ilustrační foto.     Autor: www.google.cz

STRAKONICE – Deprese, střídání nálad, nepřiměřená agresivita nebo naopak pasivita, neschopnost vstát z postele, dodržovat hygienu, postarat se o sebe. Tyto a ještě mnoho dalších příznaků s sebou přináší duševní onemocnění. Statistiky udávají nárůst spotřeby antidepresiv za posledních deset let na trojnásobek. Co nebo kdo pomůže a jak se chránit? Významnou roli hraje medicína. Neméně významnou pak sociální rehabilitace.

Článek, který v léčbě chybí, supluje občanské sdružení Fokus. I přes fakt, že všem šetří peníze za hospitalizaci klientů v léčebnách a daří se zařazovat je do pracovního procesu, na jejich volání o pomoc nikdo neslyší. Stát, sponzoři, organizátoři charitativních akcí i radnice nepovažují duševně nemocné za stejně potřebné jako třeba drogově závislé.

Duševně nemocní nevzbuzují tolik lítosti jako opuštěné děti, lidé s tělesnými vadami nebo lidé na vozíčku. Ono zní lépe - dal jsem peníze na postižené děti, než že jsem je daroval duševně nemocným nebo-li bláznům. To je všeobecně zakořeněná pravda. Herec Jaroslav Dušek, který se ve svých pořadech a hrách zaměřuje na téma duše, situaci pochopil. V létě, když navštívil strakonický region, pozval na své vystoupení zdarma i členy Fokusu, kteří během hercova působení v Koječíně, Miroticích a na Hluboké přispěli ke zpestření programu ručními pracemi a prodejem těchto svých výrobků. Dušek v Miroticích zahájil veřejnou sbírku pro Fokus, který se neustále potýká se zoufalým nedostatkem peněz. Ani naši zákonodárci zřejmě nerozumí potřebám duševně nemocných. Přes zvyšující se počet klientů v těchto zařízení a požadavky dalších měst na zřízení nových center dává stát, za který tato zařízení suplují neexistující službu, stále méně peněz. Pro příklad může sloužit Blatná. Město by sice stálo o centrum Fokusu, neboť klientů by byl dostatek, ale nejsou na to peníze. Fokus totiž nemá za nová centra více peněz. Proto přišli ve Fokusu s nápadem, aby si lidé kupovali za deset korun jeden korálek, který se pak navléká na šňůru, jež má svým výtěžkem podpořit především chybějící terénní služby.

Kolik lidí s nemocnou duší navštěvuje Fokus ve Strakonicích? Tématu se velmi podrobně věnuje aktuální číslo Týdeníku Strakonicko.

Pavla Maradová

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace