Počet žen pracujících v jaderných elektrárnách meziročně vzrostl o 18 procent

Specialistky, manažerky, jaderné fyzičky, ekonomky, operátorky nebo třeba strojnice. Zaměření žen pracujících v jaderných elektrárnách je velmi pestré. Zajímavou cestu na Jadernou elektrárnu Temelín měla Lenka Kolouchová. Ve dvaceti letech začínala jako kuchařka v rodinné restauraci. Doplnila si technické vzdělání, získala potřebné praxe a o dvacet let později se stala vůbec první strojnicí v největší české elektrárně. „Předpokladem byla naprostá podpora ze strany manžela. I díky tomu jsem mohla dálkově vystudovat střední průmyslovku v Praze a přitom sbírat praxi během řady brigád v oblasti strojní a elektro. A pak jsem všechno to úsilí chtěla zúročit někde, kde jsem se domnívala, že je to opravdu,“ uvedla Lenka Kolouchová, první strojnice Jaderné elektrárny Temelín.
Ženy se dokonce dokáží prosadit i na nejprestižnější místa operátorek ve velíně jaderných elektráren. Od ledna v Dukovanech pracuje první operátorka, v Temelíně se na důležitou provozní pozici aktuálně připravují hned dvě ženy.
Už loni se podíl žen působících v jaderné energetice přehoupl přes deset procent a toto číslo stále roste. Rostoucí počet žen ČEZ pozoruje i v programech, které mají k technice přitáhnout mladé lidi. „Počet žen roste i mezi středoškoláky a vysokoškoláky, kteří mají zájem o techniku a energetiku. Pro získání práce v našem oborou jsou klíčové znalosti a schopnosti, a je jen dobře, že se ženy dokáží prosadit. A šancí rozhodně bude dostatek. Jaderné elektrárny prochází generační obměnou a na obou lokalitách se připravujeme na nové rozvojové projekty,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Celkově na obou jaderných elektrárnách pracuje 3 075 lidí, z toho je 375 žen. Více než polovina zaměstnanců jsou vysokoškoláci a drtivá většina, přes 90 procent, má minimálně středoškolské vzdělání. I letos ČEZ jenom do Temelína přijme téměř stovku nových lidí.
Diskuse k článku