Polévka je grunt, kdo ji nejí, tak je špunt! - Jižní Čechy Teď!
3. 2. 2020 21:52

Polévka je grunt, kdo ji nejí, tak je špunt!

Zobrazit galerii (2)
Polévka je grunt, kdo ji nejí, tak je špunt!
V letošním roce, přesněji na konci ledna, jsem si připomněli 235. výročí narození Magdaleny Dobromily Rettigové - české spisovatelky a kuchařky. Anebo naopak. Za její nejznámější dílo můžeme považovat knihu Domácí kuchařka, která vyšla poprvé v roce 1826 a dále ještě v mnoha vydáních. Mimo zmíněné kuchařky se věnovala i psaní básní, divadelních her a krátkých próz.




 

Často doma do Domácí kuchařky nahlédnu, pročítám si recepty a sbírám inspiraci. Polévku z vrabců nebo pečené veverky nejspíše nikdy zkoušet nebudu, ale poctivý domácí hovězí vývar, inspirovaný M. D. Rettigovou je u nás jedna z nejoblíbenějších polévek. Vyzkoušíte ho? 

Co potřebujeme? 

Vývar: 1,5 kg hovězích žeber, 0,5 kg hovězí oháňky, 1 hovězí srdce, 3 větší mrkve, 1 střední celer, 3 střední petržele, 2 střední cibule, 1 pórek, 3 stroužky česneku, 2,5 l studené vody (dle potřeby můžeme dolévat), 3 bobkové listy, 3 kuličky nového koření, 5 kuliček celého pepře, sůl

Zavářka: 0,5 kg hovězích jater, 1 vajíčko, cca 100 g polohrubé mouky, česnek a majoránka dle chuti, sůl a mletý pepř

Nejprve si veškeré ingredience na vývar důkladně očistím a omyji. Připravím si velký hrnec, v kterém nejprve orestuji napůl rozkrojenou cibuli, aby chytila tmavě hnědou barvu. Když je cibule akorát, vyndám ji stranou a orestuji ze všech stran i každý kus masa. Nyní naliji vodu do hrnce a na mírném plameni přivedu pomalu k varu. Polévka by měla jen jemně pobublávat, v žádném případě by neměla vřít zprudka.

Po chvíli se udělá na hladině polévky pěna, tu lžící postupně odebírám – kdybych ji tam nechala, budu mít polévku zakalenou. Po chvíli se pěna přestane tvořit a až potom přisypu do vývaru koření a sůl. Také přidám pokrájený pórek, česnek a opečenou cibuli. Zbylou zeleninu nechám stranou a dám vařit do polévky až na poslední půlhodinu.

Maso a kosti je potřeba vařit minimálně 4 hodiny, osobně mám vyzkoušené šestihodinové vaření jako nejchutnější  výsledek. Nyní si připravím játrovou zavářku. Játra semelu na mlýnku, postupně přidám ostatní ingredience a směs nechám chvíli odpočinout v lednici. Když mám zeleninu uvařenou na skus, vývar přecedím, vrátím zpět na plamen a zavařím játrovou zavářku. Do polévky oberu maso a pokrájím zeleninu. Při podávání posypu libečkem nebo zelenou petželkou.

• Můj tip

Polévku můžete nechat vařit přes noc na opravdu mírném plameni.

Vaše jihočeská kuchařka Karolína

Karolína Souhradová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.