Policie nároky na fyzickou zdatnost uchazečů nesníží

Přijímáte momentálně nové policisty?
Je pravda, že ještě před nedávnem nám tabulková místa ubývala, ale v souvislosti s tím, jak se mění bezpečnostní situace v Evropě, roste migrace, Evropa čelí teroristickým útokům, narůstají i problémy s drogovou scénou, posilují všechny ozbrojené složky. V Jihočeském kraji Policie ČR dostala sto nových tabulkových míst. Řada lidí projevila o práci u policie zájem, ale všechna tabulková místa ještě nejsou naplněna. Nábor stále probíhá, děláme i kampaň na středních a vysokých školách, kde studenty seznamujeme s podmínkami nástupu do služebního poměru.
Jaké jsou podmínky?
Podmínkou je věk nad 18 let, horní hranice stanovena není. Uchazeč ovšem musí projevit osobní, fyzickou a zdravotní způsobilost. Máme i zájemce ve věku kolem čtyřicítky, pokud splní fyzické testy a psychické testy, může být takový uchazeč přijat. Je jen třeba si uvědomit, že u nás se postupuje podle kariérního řádu a člověk v tomto věku už toho do důchodu asi moc ve služebním postupu nestihne. Policista nesmí podnikat s výjimkou pedagogické nebo umělecké činnosti a správy vlastního majetku. Výhodou je vysokoškolské vzdělání, protože celá řada funkcí vyžaduje vysokoškolské vzdělání minimálně bakalářského stupně či Dis. Každý ovšem začíná v přímém výkonu služby, kromě zhruba jednoho procenta uchazečů, což jsou skutečně úzcí specialisté například pro kriminalistický ústav, odborníci na genetiku a podobně. Jinak se nastupuje k pořádkové a dopravní policii. Přijímací podmínky jsou u policie zcela shodné pro muže i pro ženy, protože ve výkonu služby musí splňovat stejná kritéria, ostatně ani v tarifních platech u nás mezi nimi nejsou žádné rozdíly. Dále uchazeč nesmí mít tetování, které by bylo viditelné v uniformě. Mladá generace už se na to dívá jinak, ale pro starší lidi tetování stále značí člověka, který prošel výkonem trestu. Na takového policistu by starší lidé hleděli pravděpodobně s nedůvěrou. A jsou i uchazeči, kteří si kvůli této práci nechali tetování odstranit. O přijetí či nepřijetí do služebního poměru pak v závěru rozhoduje krajský ředitel s personální pravomocí.
Jak přijímací řízení probíhá?
Zájemci absolvují zdravotní prohlídky v krajské nemocnici. Zdravotní stav musí odpovídat tomu, aby byl uchazeč schopen plnit vše, co služba přináší. Mnohdy se při tomto vyšetření přijde na zdravotní problémy, o kterých člověk nevěděl nebo je přehlížel. Každý uchazeč také prochází psychotesty, jedná se o půldenní baterii testů zaměřenou nejen na IQ, ale i na řešení různých zátěžových situací. Není výjimkou, že i vysokoškoláci nejsou schopni pracovat ve vysoké zátěži. Pokud někdo psychotesty neprojde, může je opakovat nejdříve po dvou letech, výjimečně po roce. Dalším z přijímacích kritérií jsou fyzické testy. Každému je asi jasné, že když se někdo hlásí k policii, bude muset mít určité fyzické předpoklady. I když je naším krédem Pomáhat a chránit, přece jen jsme represivní složka a kolizní situace se dají předpokládat. Čili se obvykle hlásí lidé, kteří nemají s fyzickou zdatností problém. Přesto se občas přihlásí i někdo, kdo nemá ponětí, do čeho jde. Když je ale jeho zájem velký, dokáže se takový člověk předem na fyzické testy připravit. Pokud uchazeč nesplní fyzické testy, může je opakovat v nejbližším termínu. Konají se obvykle čtyřikrát do roka.
Co obsahuje fyzický test?
Absolvují se čtyři disciplíny, které mají postihnout rychlostní, silové, koordinační a vytrvalostní předpoklady uchazeče. Celkově musí uchazeč dosáhnout 36 bodů a minimum pro jednotlivou disciplínu jsou čtyři body. Čili může mít jednu disciplínu i horší, pokud v těch ostatních vyniká. Instruktoři napřed předvedou, jak má provedení vypadat. Zařazen je celomotorický test – jedná e o vytrvalostně koordinační cvičení, kdy se ze stoje přechází střídavě do lehu na břiše a na zádech a zpátky do stoje, během dvou minut se musí dosáhnout minimálně osmnácti opakování, to je na čtyři body, aby uchazeč v této disciplíně prošel. Ideální stav je 30 opakování. Dále se provádějí plynulé kliky, rovněž je zapotřebí jich udělat kolem třiceti pro získání deseti bodů, minimum je 18 kliků. Třetí disciplínou je člunkový běh na čtyřikrát 10 metrů, kdy se při pohybu mezi kužely měří dynamika a rychlost. Poslední disciplínou je běh na jeden kilometr, to obvykle absolvujeme na atletickém stadionu. Optimální čas je 4 minuty a 15 vteřin, limit na splnění disciplíny je 5.15 minuty. Dřív bylo zařazeno i plavání, dnes postačí prohlášení uchazeče, že je plavcem, protože to se stejně vzápětí ověří v základní odborné přípravě, kde musí noví policisté absolvovat kurz záchrany tonoucího.
Jak velké procento uchazečů fyzické testy nezvládne?
V průměru neprojde kolem 20 procent uchazečů, pro mnohé je to ale výzva, začnou na sobě pracovat a příště už uspějí. Děvčata mívají problém s kliky a někdy s během na kilometr. Osobně si nemyslím, že by fyzické testy byly enormně náročné. Mohu ale potvrdit, že jak to během svého 25 letého působení u policie mohu sledovat, z fyzických nároků se u nás neslevuje. Nabíráme lidi do přímého výkonu služby a od toho se odvíjí požadavky. Předpokládá se také, že se bude policista dál fyzicky zdokonalovat. Máme pro policisty k dispozici posilovnu a tělocvičnu na bojové sporty, kde se cvičí hlavně v taktice služebního zákroku. Policisté se také pravidelně zúčastňují fyzické, taktické a střelecké přípravy. Je jasné, že například zásahová jednotka má kritéria ještě o hodně výš.
Mluví se o mladé generaci, která sedí u počítačů a neholduje pohybu. Pozorujete sníženou fyzickou kondici uchazečů?
Jsem původně učitel tělesné výchovy, takže mě mrzí, že děti dnes hodně sedí u počítačů. Na druhé straně je spousta sportů, kde se mohou rozvíjet. K nám se hlásí spíš mladí lidé z této skupiny. Kdo není fyzicky zdatný, ten se asi ani nepřihlásí. My kritéria nesnižujeme a výjimky neděláme. V náboru ale daleko víc lidí nepřejde přes psychotesty než přes testy fyzické. Kondici si pak policista musí udržovat celou dobu výkonu služby, každý rok absolvuje fyzické testy a testy ze střeleb a jejich splnění je podmínkou pro setrvání ve výkonu služby. Je samozřejmě možné, že je někdo dočasně indisponován, vyhlášeny jsou proto i opravné termíny.
Jaký je další postup, pokud uchazeč náborová kritéria splní?
Přijímáme policisty na dobu určitou tří let, po nástupu musí složit policejní slib a jde do základní odborné přípravy, která probíhá ve školských zařízení, ta jsou v Holešově, Brně, Praze nebo Jihlavě. Po dvanáctiměsíční přípravě pak už nastupuje do výkonu služby. Po třech letech vykoná policista zkoušku a když uspěje, nastupuje služební poměr na dobu neurčitou.
Prozradíte, jaké platy začínající policisté mají?
Do doby nástupu na základní odbornou přípravu pobírají 17 520 korun hrubého měsíčně, během ročního pobytu ve školském zařízení pak o tisíc korun méně, protože tam mají hrazenu stravu, ubytování a dojíždění. Po absolvování základní odborné přípravy se už nastupuje do výkonu služby, kde plat začíná na 19 550 korun hrubého, s příplatkem za směnnost je to 21 130 korun. K tomu může náležet ještě osobní ohodnocení, příplatky za pohotovost, za práci přesčas po překročení 150 hodin, které jsou ze zákona ročně pro policii bezplatné. Výhodou je určitě vysokoškolské vzdělání a ochota se dál vzdělávat, policista pak může postoupit v kariérním řádu, v případě velitelské funkce bere i příplatek za vedení.
Z jakých oborů potřebujete další posily nejvíce?
Uvítáme mezi sebou všechny fyzicky, psychicky a morálně zdatné lidi, předpokladem je i určitá počítačová gramotnost. Doba psacích strojů už u nás dávno minula. Jmenovitě u policie najdou dobré uplatnění IT specialisté, protože kyberkriminalita je hodně aktuální a zhruba třetina trestné činnosti se dnes odehrává v kyberprostoru.
Zmínil jste, že vy sám sloužíte u policie už čtvrtstoletí. Pozorujete, že by se za tu dobu změnil postoj veřejnosti k policistům?
To je vždycky dáno tím, v jakém postavení se člověk nachází. Jestli ho přicházíme zachránit nebo k němu přistupujeme v represivním smyslu. Myslím, že to se za ty roky nezměnilo.
Diskuse k článku